آزمون آیلتس

آیلتس یکی از آزمون هایی است که برای سنجش میزان مهارت زبان انگلیسی شرکت کنندگان طراحی شده است. کسانی که مایل به اپلای تحصیل یا کار در یک کشور انگلیسی زبان هستند باید برای تسهیل پذیرش در این آزمون شرکت کنند. متقاضیان تحصیل در آمریکا، کانادا و استرالیا برای مقاطع لیسانس و بالاتر و همچنین متقاضیان تحصیل در ایتالیا، آلمان و یا حتی ترکیه در مقاطع بالاتر کارشناسی ارشد و دکتری باید این مدرک زبان را ارائه دهند. یا اسناد دیگر معادل آن مورد نیاز است. این آزمون توسط شورای بریتانیا و IDP - IELTS استرالیا، Cambridge ESOL Examinations و دانشگاه کمبریج برگزار می شود. این آزمون دارای بالاترین استاندارد بین المللی برای ارزیابی زبان انگلیسی می باشد. سیستم بین المللی آزمون زبان انگلیسی (IELTS) سطح مهارت زبان افرادی را که می خواهند تحصیل یا کار کنند اندازه گیری می کند و زبان انگلیسی به عنوان زبان ارتباطی استفاده می شود. آزمون آیلتس از مقیاس 9 درجه ای برای نشان دادن سطح مهارت زبان، از غیر کاربر (1 امتیاز) تا متخصص (9 امتیاز) استفاده می کند.

Image

آزمون آیلتس چیست؟

آیلتس یا سیستم بین المللی آزمون زبان انگلیسی یک آزمون زبان انگلیسی است که دارای قوه قانونی بین المللی است. این آزمون استانداردی برای سنجش مهارت زبان انگلیسی در افرادی است که قصد تحصیل، کار یا مهاجرت به کشورهای انگلیسی زبان را دارند. آزمون آیلتس با مشارکت دانشگاه کمبریج، کنسولگری بریتانیا و IDP استرالیا برگزار می شود. این آزمون دارای بالاترین و معتبرترین استانداردهای بین المللی برای سنجش سطح انگلیسی داوطلبان است و چهار مهارت نوشتن، خواندن، شنیدن و صحبت کردن را ارزیابی می کند. بسیاری از دانشگاه ها در کشورهای مختلف مانند کانادا، انگلستان، استرالیا، نیوزلند و آمریکا آزمون آیلتس را به رسمیت می شناسند. همچنین برای مهاجرت به کانادا، استرالیا و نیوزلند باید مدرک آیلتس داشته باشید. این آزمون در بیش از 270 مرکز امتحانی واقع در 110 کشور مختلف جهان برگزار می شود و مرکز آیلتس تهران در 29 سال گذشته به عنوان اولین مرکز در ایران این افتخار را دارد که این آزمون را برگزار کند. ممتحنین آیلتس به طیف وسیعی از سوالات از خیلی ساده تا خیلی سخت پاسخ می دهند. امتیاز هر بخش از امتحان از 0 تا 9 متغیر است. نمره کل امتحان با میانگین نمرات در چهار بخش امتحان محاسبه می شود. گزارش آیلتس علاوه بر نمره کلی، امتیاز هر بخش را نیز به طور جداگانه نشان می دهد. هر دانشگاه برای پذیرش متقاضیان حداقل معدل معدل تعیین می کند و اکثر آنها حداقل معدل 6.5 را نیاز دارند. اینکه نمره هر بخش حداقل 6 باشد (البته این یک قانون کلی است و هر دانشگاهی شرایط خاص خود را دارد). به عنوان مثال دیگر، برای کسب حداکثر نمره زبان انگلیسی برای مهاجرت به کانادا، باید در هر چهار بخش آزمون آیلتس حداقل نمره 7 را کسب کنید.

بورسیه تحصیلی با آقای اپلای

اجزای آزمون آیلتس

نمره این آزمون شامل سطوح 0 تا 9 می باشد که البته برای این آزمون نمره قبولی وجود ندارد اما به طور کلی سطح 5 متوسط و 6 به بالا خوب در نظر گرفته می شود. دانشگاه کمبریج، دانشگاه آکسفورد و دانشگاه هاروارد آیلتس را با حداقل سطح 7 می پذیرند. اجزای آزمون آیلتس شامل 4 بخش شنیداری، خواندن، نوشتن و صحبت کردن است. بین قسمت های مختلف امتحان زمانی برای استراحت وجود ندارد. کل آزمون دارای دو نوع آکادمیک و عمومی است که برای پذیرش در دانشگاه ها لازم است.

مراحل آزمون آیلتس

در بیش از 140 کشور جهان، آزمون آیلتس چهار بار در ماه در روزهای شنبه و پنجشنبه برگزار می شود. مراحل آزمون آیلتس شامل دو مرحله کتبی و شفاهی می باشد. آزمون کتبی که 2 ساعت و 40 دقیقه طول می کشد، مهارت های شنیداری، خواندن و نوشتن شما را ارزیابی می کند، در حالی که بخش شفاهی مهارت های گفتاری یا مکالمه انگلیسی شما را به مدت 15 تا 20 دقیقه آزمایش می کند. آزمون شفاهی معمولاً یک هفته قبل از آزمون کتبی برگزار می شود.

لیسنینگ آزمون آیلتس (IELTS LISTENING)

اولین مهارتی که در آزمون آیلتس سنجیده میشود لیسنینگ آزمون آیلتس است که در هر دو آزمون آکادمیک و جنرال یکسان است. لیسنینگ آیلتس شامل 4 قسمت و 40 سوال است که در هر قسمت 10 سوال می باشد. از لحظه شروع پخش نوار تا پایان هر 4 قسمت شنیداری حدود 30 دقیقه طول می کشد. و بعد از 10 دقیقه به شما فرصت داده می شود تا پاسخ های خود را از برگه سوال به پاسخنامه منتقل کنید. هنگام وارد کردن پاسخ ها به املا و دستور زبان هر کلمه دقت کنید تا پاسخ شما نادرست تلقی نشود. سوالات قسمت Listening آیلتس به گونه ای است که به تدریج از قسمت اول تا چهارم سخت تر می شود. بنابراین، شما باید سعی کنید به سوالات بیشتری در بخش های ابتدایی پاسخ دهید تا امتیاز بیشتری کسب کنید. هر یک از سه قسمت اول به دو قسمت تقسیم می شود. بین پایان هر بخش و شروع بخش بعدی چند ثانیه فاصله خواهد بود و همچنین قبل از شروع هر بخش چند ثانیه مکث وجود دارد، بنابراین این فرصت های کوتاه زمان مناسبی برای در نظر گرفتن بخش بعدی خواهد بود. سوالات این بخش یا بخش بعدی از موومان اول تا چهارم، با دشوارتر شدن لیسنینگ، این امکان نیز افزایش می‌یابد که معمولاً از 20 ثانیه قبل از شروع موومان اول تا حدود 50 ثانیه قبل از شروع حرکت چهارم متغیر است.

Image

در وسط قسمت چهارم مکثی وجود ندارد و باید هر 10 سوال را یکجا پاسخ دهید. توجه داشته باشید که هر بخش فقط یک بار پخش می شود. در لیسنینگ آیلتس، دو بخش اول در مورد نیازهای اجتماعی است، دو بخش آخر بیشتر مربوط به موقعیت های یادگیری یا مطالعه است، در ادامه به محتوای این بخش ها می پردازیم. بخش اول مکالمات بین دو نفر است و تقریباً همیشه شامل یک قرار ملاقات یا رزرو است، مانند رزرو اتاق هتل یا اجاره ماشین. سوالات این قسمت عموماً باز هستند و باید فرم یا پیشنهاد را مطابق اطلاعات ارائه شده در گفتگو تکمیل کنید. قسمت دوم معمولاً مونولوگ است، یعنی فقط یک نفر در مورد موضوعی صحبت می کند که معمولاً در این قسمت آکادمیک نیست، مثلاً یک مجری تلویزیون یا رادیو در مورد مسائل اجتماعی صحبت می کند. بخش سوم مکالمات بین دو یا چهار نفر است. به عنوان مثال، این مکالمه بین یک معلم و دانش آموزش در مورد جنبه های مختلف یک پروژه است، یا سه دانش آموزی که قصد دارند تحقیقات خود را انجام دهند. بخش چهارم یک مونولوگ علمی مانند سخنرانی در دانشگاه است.

ریدینگ آزمون آیلتس (IELTS READING)

ریدینگ آزمون آیلتس قسمت دوم  است و در آزمون کتبی ارزیابی می شود. این شامل 40 سوال است که باید در 60 دقیقه به آنها پاسخ دهید. لطفا توجه داشته باشید که این بخش زمان اضافی برای انتقال پاسخ ها به برگه پاسخ نمی دهد. این 40 سوال شامل 11 الگوی سوال زیر است:
●    افشای اطلاعاتی که به صورت سوالات درست، نادرست و ناگفته مطرح می شود. (سوالات درست، نادرست و مطرح نشده)
●    شناسایی دیدگاه و ادعاهای نویسنده که در قالب سؤالات «بله» یا «نه» و «پرسیده نشده» مطرح می شود.
●    عنوان مناسب را برای هر پاراگراف از عناوین داده شده در سوال انتخاب کنید. (عنوان منطبق)
●    انتخاب پایان صحیح برای هر پاراگراف از جملات پایانی ارائه شده در سوال. (پایان درست)
●    تطبیق جزئیات متن (مثلاً نام نویسندگان) در مورد سوالات با اطلاعات خاصی که در مورد آنها در متن آمده است. (مشخصات)
●    مطابقت دادن اطلاعات داده شده در سوال با اطلاعات داده شده در هر پاراگراف. (اطلاعات)
●    جملاتی را که به صورت سوال با چهار پاسخ ممکن ارائه شده اند کامل کنید. (تکمیل جمله)
●    تکمیل جملاتی که به صورت سوال خالی آورده شده است. (تکمیل جمله)
●    پر کردن خلاصه، جدول یا فرآیندی که از متن گرفته شده و به صورت سوالات  جای خالی مطرح شده است. (تکمیل تلفیقی)
●    برچسب های نمودار فرآیند توضیح داده شده در متن را پر کنید که به صورت سوالات خالی ارائه می شوند. (تکمیل شرح نمودار)
●    از میان پنج گزینه ارائه شده دو پاسخ صحیح برای سوال پیدا کنید. (پاسخ به سوال)
●    سوالات با پاسخ کوتاه
همانطور که گفته شد، بین بخش ریدینگ آزمون های آکادمیک و عمومی تفاوت هایی وجود دارد که در ادامه به بررسی این تفاوت می پردازیم:

ریدینگ آکادمیک آزمون آیلتس

بخش ریدینگ آیلتس دارای 3 متن طولانی در موضوعات مختلف آکادمیک و علمی است. یکی از آنها 14 سوال دارد و دو تای دیگر 13 سوال .

ریدینگ آزمون جنرال آیلتس

ریدینگ آزمون جنرال آیلتس از سه قسمت تشکیل شده است که از قسمت اول تا سوم به تدریج سخت تر می شود، بنابراین پاسخ صحیح به سوالات اولیه آزمون برای کسب نمره مورد نظر مهم است. تعداد سوالات هر متن در ریدینگ جنرال و همچنین ریدینگ آکادمیک به اندازه ای است که در یک قسمت 14 سوال و در دو قسمت دیگر 13 سوال وجود دارد. بخش اول؛ دارای دو یا سه متن کوتاه مرتبط و سؤالات ساده تر است. این متون معمولاً به مسائل واقعی و روزمره می پردازند، مانند تبلیغات محل هتل یا مؤسسه آموزشی. قسمت دوم؛ همچنین دارای دو متن است که کمی پیچیده تر از متن های قسمت اول هستند و معمولاً انگلیسی را برای تجارت در کشور بیان می کنند. بخش سوم؛ این متن نسبت به متون دو بخش قبلی طولانی تر و پیچیده تر است و شبیه به خواندن متون برای آزمون آیلتس آکادمیک است. تمام متون برای آزمون Common Reading از یادداشت ها، اسناد و مجلات معتبر انتخاب می شوند.

رایتینگ آزمون آیلتس (IELTS WRITING)

بخش رایتینگ آزمون آیلتس سومین و آخرین بخش آزمون کتبی است. شامل دو بخش یا کار است که باید در عرض یک ساعت به هر دو کار پاسخ دهید، بنابراین باید این زمان را مدیریت کنید تا زمان را از دست ندهید. در این بخش مهارت های نوشتاری شما با نوشتن در دو موضوع در دو سبک کاملا متفاوت ارزیابی می شود. برای کسب امتیاز بالا، نامه شما باید سه ویژگی اصلی زیر را داشته باشد:
●    پاسخ کافی در مورد موضوع
●    ایده های سازمان یافته
●    استفاده از واژگان و دستور زبان متنوع و صحیح

اسپیکینگ آزمون آیلتس (IELTS SPEAKING)

قسمت اسپیکینگ آزمون آیلتس به صورت شفاهی و در کشور ما چند روز قبل از آزمون کتبی برگزار می شود. مانند مصاحبه شغلی، در عرض 11 تا 15 دقیقه ممتحن مهارت های انگلیسی شما را ارزیابی می کند و صدای شما در طول مکالمه ضبط میشود.اسپیکینگ آیلتس از 3 بخش تشکیل شده است.
قسمت اول (قسمت اول) در اصل مقدمه است و پس از معرفی خود، ممتحن چند سوال کلی از شما می پرسد که معمولاً در مورد خانواده، کار، حوزه تحصیلی و علایق شماست. این قسمت معمولا 4 تا 5 دقیقه طول می کشد و باید به سوالات کوتاه و کامل پاسخ دهید. هدف این بخش ارزیابی توانایی شما در برقراری ارتباط و بیان تجربیات و اطلاعات روزمره است. در قسمت دوم (قسمت دوم) یک کارت (Cue Card) که روی آن موضوع خاصی نوشته شده و همچنین 3 سوال مربوط به این موضوع به شما داده می شود. شما یک دقیقه فرصت دارید تا در مورد موضوع فکر کنید و همچنین یک مداد و کاغذ به شما داده می شود تا نکات کلیدی آنچه می خواهید بگویید را یادداشت کنید. سپس باید 2 دقیقه در مورد این موضوع صحبت کنید. در حین ارائه خود حتما به تمام سوالات پاسخ دهید. پس از اتمام صحبت، ممتحن ممکن است چندین سوال در رابطه با یک موضوع از شما بپرسد. این قسمت 3 تا 4 دقیقه طول می کشد.در قسمت سوم (قسمت سوم) سوالات مرتبط با موضوع قسمت دوم از شما پرسیده می شود. این بخش در واقع یک بحث بین شما و ممتحن است، بنابراین می توانید با نشان دادن مهارت های خود امتیاز بالایی کسب کنید. این قسمت 4 تا 5 دقیقه طول می کشد.

Image

منابع آزمون آیلتس

منابع آزمون آیلتس عبارتند از :
●    کتاب‌های Mindset For IELTS از انتشارات کمبریج
●    کتاب Oxford Word Skills
●    کتاب Kaplan IELTS 2009-2010
●    کتاب Listening for IELTS
●    کتاب The Official Cambridge Guide to IELTS
●    کتاب های آیلتس کمبریج ۱ تا ۱۰
●    کتاب Oxford Word Skills-Idioms and Phrasal verbs
●    کتاب Get ready for IELTS Listening
●    کتاب New insight into IELTS
●    کتاب جذاب Essential Grammar in Use
●    کتاب Get Ready for IELTS Speaking
●    کتاب Essential Words for the IELTS
●    کتاب Complete IELTS Bands
●    کتاب Objective IELTS Intermediate
●    کتاب Objective IELTS Advanced

محل برگزاری آزمون آیلتس

موسسه های قابل اعتماد و محل برگزاری آزمون آیلتس عبارتند از : 

  • دانشگاه آزاد اسلامی
  • موسسه فرهنگی ایرسافام
  • موسسه آموزش عالی عصر دین و دانش
  • موسسه آیلتس تهران
  • موسسه پروشات نوین
  • موسسه پارسیان

هزینه آزمون آیلتس

تنها سازمانی که هزینه آزمون آیلتس در ایران را اعلام می کند، سازمان سنجش جمهوری اسلامی ایران است که طبق آخرین اعلام این سازمان، قیمت این آزمون  طبق آمار رسمی سایت رسمی آزمون آیلتس انگلستان، 220 دلار و معادل ریالی آن حدود 61.510.400 ریال است که می توان پرداخت را با داشتن کارت اعتباری متصل به هر یک از بانک های داخل کشور انجام داد .

تاریخ آزمون آیلتس

این سوال یکی از سوالات مهم و پرتکرار زبان آموزان است که گاها باعث اضطراب آنها می شود. مراکز مختلفی در ایران وجود دارند که این آزمون را برگزار می کنند. در سایت این آزمون ها به راحتی می توانید از تاریخ آزمون آیلتس مطلع شوید. موسسه عصر دین و دانش از نظر بسیاری از افراد  استاندارد ترین مرکز آزمون آیلتس می باشد.

ثبت نام آزمون آیلتس 

کلیه داوطلبان شرکت کننده در آزمون آیلتس ابتدا باید از شرایط شرکت در آن مطلع شوند. همچنین با توجه به اینکه شرکت در این آزمون شرایط خاصی ندارد، ممکن است برخی از برگزارکنندگان شرایط دیگری را در نظر بگیرند. در زیر به برخی از شرایط شرکت در این آزمون اشاره می کنیم.
●    داوطلب باید دارای کارت ملی و پاسپورت باشد.
●    کلیه متقاضیان موظف به پرداخت هزینه این آزمون می باشند.
●    برخی از مراکز دارای شرط سنی هستند که لازم است شرکت کنندگان حداقل 16 سال سن داشته باشند.
●    برای شرکت در این آزمون باید دو ماه قبل اقدام کنید.
●    اگر قصد ثبت نام در آزمون آیلتس را دارید باید بدانید که هزینه ثبت نام آزمون آیلتس حدود 6 میلیون تومان می باشد و نحوه پرداخت از طریق سایت مرکز و کارت های عضویت شبکه شتاب قابل انجام است. 

شرایط آزمون آیلتس

شرایط آزمون آیلتس عبارتند از :
●    متقاضیان باید فرم (فرم درخواست آیلتس) را از وب سایت مراکز مربوطه دانلود کرده و پس از دانلود فرم را تکمیل کرده و در روز آزمون SPEAKING یا کتبی به همراه داشته باشند.
●    ارائه گزارش آزمون قبلی (در صورتی که داوطلبان قبلاً در آزمون شرکت کرده باشند)
●    ارائه عکس رنگی در زمینه سفید
●    ارائه پاسپورت یا کارت ملی

آزمون آیلتس یکی از آزمون هایی است که برای ارزیابی مهارت زبان انگلیسی شرکت کنندگان برای نشان دادن توانایی زبان انگلیسی برای تحصیل یا مهاجرت کاری طراحی شده است. کسانی که می خواهند در یک کشور انگلیسی زبان تحصیل یا کار کنند باید در آزمون IELTS  شرکت کنند. حتی در کشورهایی که زبان انگلیسی زبان مادری آنها نیست، پذیرش در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری مستلزم قبولی در آزمون زبان آیلتس یا تافل است .گواهی این آزمون مهم ترین مدرک زبان مورد قبول اکثر دانشگاه های دنیاست. بنابراین داشتن مدرک آیلتس برای مهاجرت تحصیلی یا مهاجرت کاری بسیار ضروری است. 

2073 رتبه بندی این مطلب:
3.8

انتخابگر پوسته