مهاجرت تحصیلی

مهاجرت تحصیلی

موضوع مهاجرت از جمله مهاجرت تحصیلی یا مهاجرت دانشجویی که یکی از پرطرفدارترین روش های مهاجرت به ویژه در بین نسل جوان است، به دلیل وجود تقاضای بالا و همچنین ایجاد اشباع به ویژه از سوی کشورهای در حال توسعه از جمله ایران، بسیار رقابتی شده است. رقابت به معنای غیرممکن بودن آن نیست. اما قابل ذکر است که با وجود تقاضا و اشباع بالا که در بالا ذکر شد، برخی از کشورها  که جز بهترین کشور ها برای مهاجرت تحصیلی هستند در زمینه پذیرش تحصیلی از بین دانشجویان خارجی مانند کانادا یا استرالیا و به ویژه کانادا، نه تنها محدودیتی در این زمینه اعمال نکردند، بلکه بر اساس سیاست پذیرش مهاجران برای بهبود اقتصاد و قدرت بیشتر بازار کار و همچنین جبران کمبود نیروی کار یا دانش تخصصی مورد نیاز آنها، ورود دانشجویان بین‌المللی را نسبت به گذشته آسان‌تر کرده است و امکان مهاجرت تحصیلی رایگان و مشاوره رایگان مهاجرت و اپلای تحصیلی را برای افراد فراهم کرده است.

کشور هایی مانند آلمان، انگلستان، آمریکا و ... نیز علاوه بر 2 کشور ذکر شده در بالا، اگرچه جنبه رقابتی زیادی برای پذیرش دانشجو دارد، اما برای اخذ پذیرش تحصیلی بسیار مناسب هستند و متقاضی دارای تعدادی از مدارک خوب و مناسب می توانند به این کشورها مهاجرت کنند و حتی با راهنمایی کارشناسانی که در مسائل مهاجرت تحصیلی مهارت بالایی دارند، گذر از این مسیر بسیار راحت تر و بدون ریسک است.

مهاجرت تحصیلی چیست 

مهاجرت تحصیلی چیست همانطور که از نامش پیداست، سفر به کشوری دیگر برای مدت نسبتا طولانی به منظور ادامه تحصیل در سطح دانشگاه است.در ابتدا، مهاجرت تحصیلی به دلیل تفاوت های فرهنگی، زبان، آب و هوا، قوانین شهر یا روابط اجتماعی ممکن است دور یا حتی ترسناک به نظر برسد. اما اگر زبان خود را به خوبی تقویت کنید و در مورد کشور و دانشگاه مورد نظر خود تحقیق کنید، تمام موانع و مشکلات درک شده به سرعت برطرف می شود و می توانید در مدت کوتاهی خود را با سیستم آموزشی و سبک زندگی دانشجویی در یک کشور خارجی وفق دهید.

مزایای مهاجرت تحصیلی

مهاجرت تحصیلی مزایای زیادی برای مهاجر دارد. مزایای مهاجرت تحصیلی را می توان به سه صورت خلاصه کرد. اول، تحصیلات عالی منجر به وضعیت شغلی و بهبود کیفیت زندگی می شود. تمایل اصلی متقاضیان مهاجرت به منظور تحصیل، کسب تحصیلات عالی است. البته این روند به ویژه در جوانان مشاهده می شود. مهاجرت تحصیلی امکان اخذ اقامت دائم در کشور مبدا را فراهم می کند. اخذ مدرک بین المللی و معتبر علمی، تقویت مهارت های زبانی، زندگی در کشورهای پیشرفته از دیگر مزایای مهاجرت تحصیلی است. علاوه بر این، آشنایی با اقلیم ها و فرهنگ های مختلف مزیت بزرگی است که نمی توان آن را نادیده گرفت. یکی از مزایای مهاجرت از طریق تحصیل، یافتن شغل ایده آل است.

البته این بستگی به متغیرهای زیادی دارد، از جمله کشوری که به آن مهاجرت می کنید. به همین ترتیب، رشته تحصیلی و مهارت هایی که دارید به شما بستگی دارد. یکی دیگر از مزایای مهاجرت تحصیلی، امکان کسب درآمد در حین تحصیل است. طبیعتاً همه ارتباطات در زندگی روزمره، گفتگوها، رسانه ها و ... از زبانی غیر از زبان مادری دانش آموز استفاده می کنند. این امر مهارت های زبانی او را بهبود می بخشد. مهاجرت تحصیلی علاوه بر افزایش سطح دانش فرد می تواند کیفیت زندگی او را نیز ارتقا دهد. در برخی موارد مانند مهاجرت تحصیلی پس از فارغ التحصیلی، مهاجر پیشنهادهای شغلی بسیار مناسبی دریافت می کند.

مراحل لازم برای مهاجرت تحصیلی 

دانشجویان برای مهاجرت تحصیلی باید در ابتدای کار خود برای پذیرش در دانشگاه کشور مورد نظر اقدام کنند و در صورت موفقیت در این امر، مراحل مربوط به ویزای تحصیلی را آغاز کنند. مراحل عمل در این دو مرحله ذکر شده خلاصه می شود. سیاست هر کشور در مورد اعطای پذیرش و ویزا متفاوت است و بسته به شرایط ممکن است تغییر کند. وب سایت QS بهترین دانشگاه های دنیا را از زوایای مختلف بررسی کرده است اما رتبه بندی دانشگاه به عنوان بهترین انتخاب دانشگاه برای دانشجویان مناسب نیست.  شما میتوانید بهترین دانشگاه و کشور را برای شرایط تحصیلی، مالی و شخصی انتخاب کنید. روند پذیرش در اکثر کشورها یکسان است و هر دانشگاه به طور جداگانه شرایط پذیرش را در وب سایت رسمی خود منتشر می کند. نحوه درخواست مهاجرت تحصیلی هر دانشگاه و دوره شرایط ورودی متفاوتی دارد و دانشجویان برای ورود به دانشگاه مورد نظر خود اقدامات لازم را انجام می دهند. 

مدارک لازم برای مهاجرت تحصیلی

برای مهاجرت باید مدارکی ارائه کنید همچنین به مدارک مهاجرت تحصیلی لازم نیاز دارید. لطفا توجه داشته باشید که مدارک بسته به کشور مقصد، دانشگاه میزبان و همچنین رشته انتخابی متفاوت خواهد بود. لطفا توجه داشته باشید که برخی از این مدارک برای دریافت ویزای تحصیلی مورد نیاز است. همچنین قسمت دیگر آن باید برای پذیرش تحصیلی ارائه شود. مدارک مورد نیاز برای مهاجرت به مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری به شرح زیر می باشد. ارائه مدارک شناسایی شامل گذرنامه، شناسنامه، کارت ملی اولین قدم است. علاوه بر این، اصل مقالات دانشگاهی به همراه ریز نمرات مورد نیاز است. این مدارک باید در مقاطع دیپلم، پیش دانشگاهی، کارشناسی و ... ارائه شود. مدرک زبان اصلی IELTS, TOEFL, PTA البته در صورت موجود بودن این مدارک بهتر است ارائه شود.

از شما خواسته می شود که یک گواهی پایان تحصیلی معتبر و رزومه تحصیلی ارائه دهید. انگیزه نامه برای مهاجرت نیز مدرکی است که باید ارائه شود. برای دریافت ویزای تحصیلی باید مدارک مشخص شده را ارائه دهید. رسید پرداخت بخشی از هزینه تحصیل. مدارک هویتی اولین مدارکی هستند که برای مهاجرت تحصیلی باید ارائه دهید. برای افراد مجرد نیز ارائه کارت ملی و شناسنامه والدین الزامی است. مدارک شناسایی همسر و گواهی ازدواج برای افراد متاهل و همچنین مدارک مالی مانند نامه پذیرش از حامی مالی. همچنین ارائه گواهی بانک و گردش حساب بانکی 3-6 ماه گذشته الزامی است.

شرایط مهاجرت تحصیلی

در قسمت قبل از مقاله به مدارکی که برای مهاجرت تحصیلی باید ارائه شود پرداختیم. در این زمینه، مایلیم اعطای مدرک زبان برای یک مدرک تحصیلی را در نظر بگیریم. همانطور که احتمالا می دانید یکی از مراحل و شرایط مهاجرت تحصیلی مربوط به ارائه مدرک زبان می باشد. اکثر دانشگاه های دنیا برای پذیرش به آیلتس آکادمیک یا تافل نیاز دارند. البته یک استثنا در این قانون وجود دارد که در صورت امکان می توانید از آن استفاده کنید. استثنا زمانی است که شما قبلاً تحصیلات خود را در یک دانشگاه انگلیسی زبان به پایان رسانده باشید. بدون داشتن و ارائه مدرک زبان می توانید وارد شوید. برای این کار باید یک نامه بنویسید. لطفا توجه داشته باشید که چنین مکاتباتی بسیار حساس است و نیاز به توجه ویژه دارد. این مکاتبات باید با سطح دانش مناسب زبان انگلیسی انجام شود، بنابراین بسیار حساس خواهد بود. بنابراین انجام این اقدامات توسط یک وکیل یا یک شرکت مهاجرتی می تواند ریسک این اقدامات را به صفر برساند. اهمیت این سوال زمانی که قصد تحصیل در اروپا را دارید دو چندان می شود. با این کار از راهنمای مهاجرت تحصیلی نهایت بهره را خواهید برد. 

هزینه مهاجرت تحصیلی

یکی از مهمترین اطلاعاتی که باید قبل از مهاجرت به دست آورید، آموزش است. هزینه ها و خرج های مهاجرت، تحصیل و زندگی در کشور مقصد بسیار مهم است . برای اینکه بفهمید هزینه تحصیل در دانشگاه های مختلف چقدر است، بهتر است هر کدام را جداگانه بررسی کنید. اما اگر بخواهیم خیلی کوتاه در مورد ارزانترین و گرانترین کشورها برای مهاجرت تحصیلی بگوییم; به اسامی میرسیم که بعداً ذکر می کنیم. ارزان ترین دانشگاه های دنیا در ترکیه، ایتالیا، روسیه، چین، اسپانیا و اوکراین هستند. علاوه بر این، بالاترین هزینه تحصیل و زندگی در آمریکا، کانادا و استرالیا است. همین امر در مورد انگلستان، لندن، نیوزلند و دانمارک نیز صدق می کند. ما قویاً توصیه می کنیم که قبل از شروع مهاجرت تحصیلی، هزینه ها را به درستی ارزیابی کنید.

در این زمینه می توانید از وکیل مهاجرت یا شرکت های مهاجرت تحصیلی مشاوره بگیرید. اگر قصد مهاجرت تحصیلی به اروپا را دارید باید به نکات زیر توجه کنید. به طور معمول، هزینه تحصیل در دانشگاه های انگلیسی زبان بیشتر از دانشگاه های فرانسوی زبان است. و نکته دیگر اینکه تحصیل در دانشگاه های آلمان معمولا رایگان است. البته تحصیل رایگان در آلمان مستلزم رعایت شرایط مهاجرت تحصیلی است. البته اگر موفق به گرفتن بورسیه تحصیلی شوید، این امکان را خواهید داشت که در اکثر دانشگاه های معروف دنیا به صورت رایگان تحصیل کنید.

بهترین زمان برای مهاجرت تحصیلی

همانطور که مطمئنا می دانید درخواست مهاجرت تحصیلی نیازمند دانش و آگاهی کافی برای رسیدن به نتیجه مطلوب است. با این تفاسیر ابتدا باید با روش مهاجرت تحصیلی آشنا شد و در مورد آن اطلاعاتی به دست آورد. همچنین دانستن مراحل مهاجرت تحصیلی و خیلی موارد دیگر ضروری است. سوال مهم بهترین زمان برای مهاجرت تحصیلی نیز از نکاتی است که متقاضیان باید به آن توجه کنند. برای تعیین بهترین زمان برای مهاجرت تحصیلی باید عوامل و متغیرهای مختلفی را در نظر گرفت. از جمله این موارد می توان به سن متقاضی و قوانین مهاجرتی کشور مقصد اشاره کرد.

جالب است بدانید که مهاجرت تحصیلی در مدارس باید در سنین 3 تا 18 سالگی انجام شود. البته در این شرایط امکان اخذ ویزای همراه برای یکی از والدین وجود دارد که مزیت مهمی است. مهاجرت تحصیلی رایگان و بورسیه تحصیلی چیزی است که اغلب می خواهید تجربه کنید. زیرا هزینه های بالای تحصیل در کشورهای خارجی مردم را نگران می کند. در نتیجه طبیعی است که به دنبال مهاجرت رایگان و بورسیه باشند. اگر شما هم میخواهید بورسیه تحصیلی بگیرید، خبرهای خوبی برای شما داریم. باید گفت امکان تحصیل رایگان در بسیاری از کشورهای جهان وجود دارد. از جمله آلمان، فرانسه، کشورهای شمال اروپا، اتریش، آرژانتین، هند، تایوان و غیره.

بهترین کشور برای مهاجرت تحصیلی 

زمان مهاجرت تحصیلی در کشورهای مختلف با هم تفاوت دارد که باید ابتدا شرایط آن ها را بررسی کنید. به صورت معمول بهترین زمان برای مهاجرت به یک کشور خارجی بعد از اتمام دبیرستان است. در واقع می توان با توجه به رشته مورد نظر خود بهترین کشور و دانشگاه را برای مهاجرت تحصیلی انتخاب کرد. پس از آن فرد با توجه به مهلت زمانی برای پذیرش در دانشگاه اقدام می کند. این مهلت زمانی معمولا توسط دانشگاه مشخص می شود که هر دانشگاه نیز مهلت زمانی خاص خود موسوم به Deadline را دارد.

معمولا شروع ترم های تحصیلی در دانشگاه های جهان، زمستان و پاییز است. شرایط سنی مهاجرت تحصیلی نیز در بسیاری از کشورها با هم تفاوت دارد. مهاجرت تحصیلی برای آن دسته از افرادی که دارای فرزند سه سال هستند و قصد مهاجرت آسان به انگلستان را دارند، بسیار مناسب است. برای مهاجرت تحصیلی به کشوری مثل کانادا نیز باید سن شما چهارده یا بیشتر باشد. کشور کانادا برای والدینی که به همراه بچه های خود مهاجرت می کنند، شرایط اقامتی ایده آل در نظر گرفته است.

انتخاب بهترین کشور برای مهاجرت تحصیلی بسته به شرایط فرد مورد نظر تعیین می شود. مهاجرت تحصیلی یکی از راه های اخذ اقامت در بهترین کشورهای جهان است. به همین دلیل دانشجویانی که به فکر اخذ اقامت و یا کسب دانش هستند می توانند با گذراندن دوره تحصیلی در کشور مورد نظر و احراز شرایط تعیین شده توسط کشور مقصد، مجوز اقامت دریافت کنند. در ابتدای سفر باید هدف از مهاجرت تحصیلی به وضوح بررسی شود تا بتوان انتخاب صحیح تری داشت. معمولا تحصیل در انگلستان، تحصیل در آمریکا، دانشگاه های استرالیا، کالج های کانادا و ادامه تحصیل در نیوزلند هزینه دارد. لازم به ذکر است که شرایط و مزایای تحصیل در این دسته از کشورها مورد توجه بسیاری از دانشجویان است.  تحصیل در یک کشور انگلیسی زبان شرایط مهاجرت تحصیلی را برای دانشجویان بین المللی بهبود می بخشد. در این راستا دانش آموزان نباید زمانی شخصی را برای یادگیری زبان سوم در نظر بگیرند. نکته مهم دیگر حق همکاری در کشورهای مذکور است. این بند به این معنی است که همراهان دانشجو به طور کلی واجد شرایط کار تمام وقت در کشورهای انگلیسی هستند.

مشاوره مهاجرت تحصیلی 

دانشگاه های مختلف دنیا امکان تحصیل در رشته های مختلف را برای دانشجویان داخلی و خارجی فراهم کرده اند. برای دانشجویان بین المللی که وارد این دانشگاه ها می شوند، مراحلی برای اخذ ویزای تحصیلی وجود دارد. در هر مرحله، متقاضیان باید نکات خاصی را رعایت کرده و مدارک یا فرم های خاصی را ارسال کنند. پیچیدگی برخی از مراحل گاهی اوقات برای دانش آموزان خسته کننده و خسته کننده است. حتی گاهی اوقات از برنامه درسی خود چشم پوشی می کنند. گیج شدن در مورد اخذ پذیرش یک اتفاق رایج در بین متقاضیان است. اما جای نگرانی و ناامیدی نیست. زیرا موسسات مجاز برای اعزام دانشجو از مشاوران مجرب و حرفه ای استفاده می کنند. متقاضیان می توانند از خدمات مختلف این موسسه مهاجرتی آموزشی استفاده کنند.

با مهاجرت تحصیلی مزایایی مانند مدارک معتبر دانشگاهی، فرصت کار دانشجویی یا تمام وقت پس از فارغ التحصیلی، سابقه کار و درآمد ارزی در بازار کار بین المللی، حضور در محیط چند فرهنگی، تقویت مهارت های زبانی، امکان اخذ اقامت دائم مجوز و ... از آن شما خواهد شد و در این صورت مهاجرت تحصیلی به یکی از مهمترین و شیرین ترین تصمیمات زندگی شما تبدیل خواهد شد. 
 

مرحله اول تقویت زبان های خارجی به خصوص زبان انگلیسی و به دست آوردن نمرات آزمون های زبان های بین المللی است. در این مورد آزمون های بین المللی زبان انگلیسی مثل آیلتس و تافل بسیار مشهور بوده و توسط بسیاری از دانشگاه های دنیا مورد قبول هستند. برای اطلاع از کلیه آزمون های مورد قبول دانشگاه، باید به سایت اصلی دانشگاه مورد نظر مراجعه کرد. هر چقدر این نمرات آزمون بالاتر شود، در پذیرش و مهاجرت تحصیلی تاثیر فراوانی می گذارد. بعد از آن باید به سراغ کشور مقصد خود و انتخاب یک دانشگاه مناسب رفت. در این مرحله باید به شهریه های تحصیلی کشور و دانشگاه مورد نظر نیز دقت کنید. بعضی کشورها مانند کشور آلمان به نسبت کشورهای دیگر هزینه های کمتری دارد. باید کشورهایی را برای مهاجرت تحصیلی مد نظر قرار داد، که از سیستم آموزشی مشابه و نزدیک به هم استفاده می کنند. در قدم بعدی باید اطلاعات مهمی مانند مهلت زمانی تقاضا برای انتخاب رشته، نحوه پذیرش تحصیلی و غیره را از سایت اصلی دانشگاه مورد نظر خود پیدا کنید.

موسسه مهاجرت تحصیلی

امروزه موسسات مهاجرتی که تعداد بسیار زیادی دارند، در کشور ایران مشغول به فعالیت هستند. این موسسات مهاجرتی انواع مختلف خدمات را به متقاضیان ارائه می دهند. موسسات مهاجرت تحصیلی تحت عناوینی مانند "موسسه اعزام دانشجو" نیز شناخته می شوند. موسسات فعال در زمینه مهاجرت تحصیلی، موارد مختلفی مانند نگارش رزومه، تنظیم قرارداد نگارش انگیزه نامه، اخذ پذیرش دانشگاه، پرداخت شهریه دانشگاه و غیره را انجام می دهند. این موسسات مهاجرتی در شهرهای مختلفی از ایران مثل تهران، اصفهان، شیراز و غیره وجود دارند. موسسه مهاجرتی سراپلای یکی از بهترین موسسات مهاجرتی بوده که در زمینه مهاجرت تحصیلی مشاوره های خوبی به شما می دهد. این موسسه در زمینه مهاجرت تحصیلی به کشورهای بسیاری مثل انگلستان، آمریکا، ژاپن و غیره فعالیت می کند.

مهاجرت تحصیلی مناسب ترین گزینه برای ساخت زندگی شما در آینده است. برای مهاجرت تحصیلی باید عوامل مختلفی از قبیل رشته تحصیلی، سن، میزان پس انداز و غیره را در نظر گرفت. ویزای تحصیلی یکی از انواع ویزای مهاجرتی بوده که به افراد اجازه تحصیل و همچنین اقامت در کشور مورد نظر شما را می دهد. اعتبار ویزاهای تحصیلی در کشورهای مختلف جهان با یکدیگر فرق می کند. بسیاری از دانشگاه های جهان برای پذیرش تحصیلی از متقاضیان مختلف آزمون ورودی می گیرند. نمرات آزمون زبان مختلفی وجود داشته که توسط بسیاری از دانشگاه های جهان مورد قبول واقع می شود. موسسه مهاجرتی "سراپلای" یکی از بهترین موسسات مهاجرتی کشور بوده که در زمینه مهاجرت تحصیلی متقاضیان مختلف را راهنمایی می کند. پروسه اپلای در موسسه "سراپلای" به این صورت است که متقاضی تا زمان پذیرش از دانشگاه در جریان کلیه امور قرار می گیرد. کلیه فرآیند پذیرش به طور خاص برای متقاضی به طور خاص طراحی و ایجاد می گردد.

سوالات متدوال

بسته به کشور مورد نظر و برنامه تحصیلی، مدارک مورد نیاز ممکن است متفاوت باشد. اما به طور کلی، معمولاً برای مهاجرت تحصیلی، باید مدارک تحصیلی قبلی، آیلتس یا تافل، مدارک شناسایی و گاهی هم مدارکی مانند رزومه و نامه توصیه‌نامه‌ها ارائه داده شود.

زمان مورد نیاز برای مهاجرت تحصیلی به کشور مقصد و برنامه تحصیلی مورد نظر بستگی دارد. در برخی موارد، فرآیند مهاجرت تحصیلی ممکن است تا چند هفته طول بکشد، در حالی که در دیگر موارد، ممکن است چندین ماه زمان ببرد.

مهاجرت تحصیلی می‌تواند به دلایل فراوانی از مسائل، از جمله اقتصادی، امور مربوط به ویزای کار و یا هماهنگی با دانشگاه، نسبتاً سخت باشد. با این حال، با استفاده از منابع مناسب و همکاری با مشاوران مهاجرت تحصیلی، می‌توان به راحتی به این فرآیند پی برد.

هزینه‌های مهاجرت تحصیلی نیز بسته به کشور مورد نظر و برنامه تحصیلی متفاوت است. برای مثال، در برخی کشورها، شهرت به ویزای دانشجویی رایگان است، در حالی که در دیگر کشورها، ممکن است باید هزینه‌های گرانبها برای تحصیل پرداخت کنید. علاوه بر این، باید هزینه‌های زندگی و معیشت نیز در نظر گرفته شود.

نوشتن یک نظر

با تکمیل این فرم شما شرایط و قوانین و حریم خصوصی این سایت رو خوانده و قبول میکنید
افزودن نظر

انتخابگر پوسته