آزمون تافل

آزمون تافل یک آزمون استاندارد است که مهارت های زبان انگلیسی شما و استفاده از آن را در محیط دانشگاهی می سنجد. بنابراین، نمرات آزمون TOEFL اغلب برای پذیرش دانشگاه استفاده می شود. با این حال، این آزمون برای اهداف دیگری مانند درخواست ویزای دانشجویی یا شرکت در دوره های کوتاه مدت نیز مفید است. دو نوع آزمون تافل وجود دارد که می توانید شرکت کنید: آزمون تافل IBT که به صورت آنلاین برگزار می شود و آزمون IBT TOEFL که با کاغذ و خودکار برگزار می شود. آزمون کاغذی فقط در مناطقی در دسترس است که آزمون آنلاین در دسترس نیست. آزمایش تقریباً 4 ساعت طول می کشد آزمون تافل که مخفف عبارت Test of English as a Foreign Language می باشد یکی از معتبرترین آزمون های دنیاست که تقریباً در تمامی کشورهای دنیا به رسمیت شناخته شده است و متقاضیان با کسب نمره قابل قبول می توانند از آن برای خود استفاده کنند و اپلای به دانشگاه های برتر در دنیا داشته باشند.

Image

اهدافی مانند مهاجرت تحصیلی، آزمون تافل توسط بیش از نه هزار دانشگاه در سراسر جهان به رسمیت شناخته شده است و این ویژگی تافل را به یکی از معتبرترین آزمون ها تبدیل کرده است.به طور کلی شما دو سال فرصت دارید تا از مدرک زبان خود برای مراجعه به مراکز مورد نظر خود استفاده کنید. اگر این مهلت را از دست بدهید، مزایای تافل شما از بین می رود و باید دوباره در آزمون شرکت کنید. گاهی اوقات داوطلبان از نمره خود ناراضی هستند و قصد دارند دوباره در امتحان شرکت کنند. زمان استاندارد قبولی مجدد در آزمون 12 روز است و پس از آن داوطلب می تواند مجدداً در آزمون شرکت کند. اگر قصد چنین تصمیمی را دارید، به شما توصیه می کنیم عجله نکنید. با افزایش قیمت دلار هزینه شرکت در آزمون تافل به شدت افزایش یافته است. سعی کنید بعد از هر آزمون نقاط ضعف خود را به طور کامل اصلاح کنید و سپس مجددا تست بزنید تا به نتیجه دلخواه برسید.

اجزای آزمون تافل

 اجزای آزمون تافل شامل چهار بخش است: گوش دادن، صحبت کردن، خواندن و نوشتن.آزمون تافل در ایران به صورت آنلاین برگزار می شود، البته برای شرکت در این آزمون باید به یکی از مراکز مورد تایید مراجعه کنید. زمان پیش بینی شده برای این آزمون سه ساعت و نیم خواهد بود که پس از گذشت دو ساعت از آزمون و اتمام قسمت Listening، شرکت کنندگان در آزمون ده دقیقه استراحت خواهند داشت. لازم به ذکر است تمامی مراحل آزمون به صورت آنلاین برگزار خواهد شد. برخلاف آزمون آیلتس که بخش اسپیکینگ در روزی جدا از آزمون اصلی برگزار می شود، بخش اسپیکینگ تافل در همان روز با سایر بخش ها گرفته می شود و نتیجه پس از آزمون به شما اعلام می شود. تمامی مهارت ها در آزمون تافل در یک روز ارزیابی می شود.

ثبت نام آزمون تافل 

برای ثبت نام در آزمون تافل باید به سایت ETS مراجعه کرده و به قسمت تافل رفته و مشخصات ثبت نام خود را وارد کرده و مراحل پرداخت هزینه تافل را تکمیل نمایید. پس از ثبت اطلاعات و تایید در مرحله بعد، می توانید از بین گزینه هایی که پیش روی شماست، زمان و مکان آزمون خود را انتخاب کنید و با توجه به همان زمان و مکان انتخابی و پس از پرداخت هزینه آزمون تافل، در تاریخ مشخصی برای شرکت در آزمون شرکت کنید. در حال حاضر و طبق آخرین اخبار، آزمون تافل در ایران در شهرهای تهران، زنجان، تبریز، ارومیه، آمل و چند شهر دیگر در حال برگزاری است. پس از انتخاب شهر مورد نظر و زمان پرداخت، تافل باید از طریق کارت های بین المللی مانند پی پال، مستر کارت یا سایر کارت های ارزی پرداخت شود. پس از پرداخت هزینه آزمون تافل، کدی برای شما ارسال می شود که برای ورود به جلسه باید در روز آزمون همراه خود داشته باشید.

مراحل آزمون تافل

در آزمون بین المللی تافل ساختار خاصی وجود دارد که در هر دوره آزمون برای ارزیابی داوطلبان استفاده می شود. به طور کلی تافل از چهار بخش مختلف تشکیل شده است. صحبت کردن، خواندن، شنیدن و نوشتن بخش های اصلی آزمون هستند. داوطلبان پس از پاسخ دادن به سوالات در قسمت ریدینگ و لیسنینگ ده دقیقه فرصت استراحت دارند و سپس باید برای قسمت شفاهی و کتبی آزمون آماده شوند.

قیمت آزمون تافل 

هزینه آزمون تافل بسته به کشور متقاضی متفاوت است. در حال حاضر قیمت آزمون تافل برای ایران 225 دلار است و تنها در صورتی که قصد شرکت در آن را در کمتر از یک هفته دارید، شامل هزینه شرکت در آزمون می شود. با این حال این هزینه افزایش می یابد و باید هزینه بیشتری بپردازید، می توانید مبلغ دقیق آن را در سایت رسمی آزمون های تافل بدانید. جریمه هایی در هزینه آزمون تافل لحاظ می شود، به عنوان مثال، اگر قصد تغییر تاریخ آزمون یا لغو ثبت نام خود را دارید، باید 60 دلار به عنوان جریمه پرداخت کنید.

Image

منابع آزمون تافل

یکی از مهم ترین سوالاتی که برای کسب نمره خوب در آزمون تافل باید پاسخ آن را بدانید، دانستن منابع آزمون تافل است، منابعی که می تواند کمک زیادی به شما در آمادگی برای آزمون کند.
برخی از منابع آزمون تافل عبارتند از :
●    کلمات اساسی برای تافل
●    1100 کلمه ای که باید بدانید
●    دوره آمادگی لانگمن تافل
●    امتحانات
●    آزمون های خانگی آزمون تافل (TOEFL IBT)
●    آزمون تافل (TOEFL IBT)
●    آزمون تافل - اطلاعات کامل و جامع در مورد آزمون بین المللی تافل

شرایط برگزاری آزمون تافل 

شرایط برگزاری آزمون تافل در ایران با سایر نقاط جهان کمی متفاوت است. در ایران از آزمون اینترنتی تافل یا تافل ibt برای داوطلبان استفاده می شود. البته برای شرکت در این آزمون باید به یک مرکز معتبر و مورد تایید مراجعه کنید.

مطلب پیشنهادی: بورسیه تحصیلی

آزمون تافل آنلاین 

آزمون تافل آنلاین حدود سه ساعت و نیم طول می کشد و پس از دو ساعت اول به شرکت کننده ده دقیقه استراحت داده می شود. تمام ارزیابی های این آزمون فقط در یک روز انجام می شود. قسمت اسپیکینگ آزمون تافل در همان روز آزمون گرفته می شود و مانند آیلتس نیازی به شرکت در آزمون جداگانه برای قسمت اسپیکینگ نیست.

ریدینگ آزمون تافل ( TOEFL READING)

نام بخش های مختلف آزمون به داوطلب نشان می دهد که چه سطحی از زبان انگلیسی در آن قسمت تست می شود. در بخش خواندن 60 تا 80 دقیقه فرصت دارید تا به سوالات خاص پاسخ دهید. بخش ریدینگ آزمون تافل شامل سه تا چهار متن به زبان انگلیسی است و داوطلب باید این متن ها را با دقت مطالعه کند. در زیر سؤالات خاصی وجود دارد که پاسخ آنها در مرکز بخش خواندن قرار دارد. دانش زبان انگلیسی داوطلب باید به گونه ای باشد که بتواند معنای متن را درک کند تا بتواند پاسخ صحیح سوالات را بیابد. معمولا تعداد سوالات این قسمت از 36 تا 54 است و بسته به محتوای متون متفاوت است.

لیسنینگ آزمون تافل (TOEFL LISTENING)

بعد از قسمت خواندن باید به سوالات لیسنینگ آزمون تافل پاسخ دهید. این بخش از آزمون تافل بین 60 تا 90 دقیقه از کل زمان آزمون را می گیرد. در این قسمت چند فایل صوتی برای داوطلب پخش می شود که باید در قسمت شنیداری در رابطه با محتوای این فایل ها به سوالات پاسخ دهید. به طور کلی 6 تا 9 فایل مختلف پخش می شود و معمولا تعداد سوالات از 34 تا 51 متغیر است. بسیاری از داوطلبان بر این باورند که لهجه در این فایل های صوتی آمریکایی است، اما برخی مطالب با استفاده از لهجه انگلیسی در قسمت شنیداری دیده شده است. به همین دلیل معلمان زبان های خارجی به داوطلبان آزمون تافل توصیه می کنند که در تمرینات خود فقط روی یک لهجه تمرکز نکنند و برای تمرین لیسنینگ از دو لهجه انگلیسی و آمریکایی استفاده کنند. پس از اتمام این قسمت، زمان استراحت آغاز می شود و پس از آن قسمت کتبی و شفاهی برگزار می شود.

اسپیکینگ آزمون تافل (TOEFL SPEAKING)

برخلاف قسمت های قبلی که تکمیل آن زمان زیادی می برد، اسپیکینگ آزمون تافل تنها 20 دقیقه زمان می برد و در روز امتحان گرفته می شود. در این بخش، داوطلب باید به شش سوال مختلف پاسخ دهد که چهارتای آن ترکیبی و دو تای آن مستقل خواهد بود. منظور از سوالات تلفیقی این است که باید با توجه به محتوای شنیداری و گفتاری پاسخ داده شود. به همین دلیل باید توجه داشته باشید که محتوای متون و فایل های صوتی قسمت های قبلی آزمون را فراموش نکنید.

Image

رایتینگ آزمون تافل (TOEFL WRITING)

همانند قسمت شنیداری، سوالات این قسمت نیز یکپارچه و مستقل خواهد بود. در این قسمت از آزمون تافل دو سوال مطرح می شود و داوطلب باید به صورت کتبی به آنها پاسخ دهد. نکته مهم در این قسمت این است که متن نوشته شده توسط داوطلب نباید دارای غلط املایی و گرامری باشد. پس باید در نوشتن متن دقت کنید که اشتباهات تصادفی نمره شما را پایین نیاورد. سوال اول این بخش با هم ترکیب می شود و سه مهارت گفتاری، شنیداری و نوشتاری به صورت همزمان تست می شود. نحوه برگزاری این قسمت از آزمون به این صورت است که به داوطلب یک متن چهار پاراگراف داده می شود و باید متن را با دقت مطالعه کند. پس از این مرحله یکی از ممتحنین یا اساتید برای دقایقی در مورد متن صحبت می کند. حالا نوبت نامزد است که در 20 دقیقه مهارت های نوشتاری خود را ثابت کند. در این متن داوطلب باید بداند که نظر استاد در مورد متن مربوطه چیست و دلایل پذیرش یا رد محتوای این متن چیست. سوال از خود نیز به گونه ای است که به داوطلب موضوع خاصی داده می شود و باید در مورد آن مقاله بنویسد. یکی از نکات مهم در کسب بالاترین نمره در قسمت رایتینگ، تسلط داوطلب در تایپ انگلیسی است. در آزمون آیلتس قسمت نوشتاری روی کاغذ انجام می شود در حالی که در آزمون تافل داوطلب باید متن خود را روی کامپیوتر تایپ کند. حدود 20 دقیقه برای بخش سوالات مستقل و در مجموع حدود 40 دقیقه برای بخش کتبی اختصاص داده خواهد شد. توجه داشته باشید که متن این بخش نباید بیشتر از 300 کلمه باشد و متن های طولانی امتیاز زیادی دریافت نمی کنند.

مراکز برگزاری آزمون تافل

مراکز برگزاری آزمون تافل عبارتند از :

 • سازمان سنجش آموزش کشور (تهران)
 • موسسه آزمون های بین المللی زبان نگار
 • مجتمع آموزشی امیربهادر ( تهران )
 • مجتمع فنی تهران
 • موسسه فرهنگی علامه سخن ( تهران )
 • مرکز زبان ایران 
 • دانشگاه اصفهان 
 • دانشگاه صنعتی اصفهان 
 • دانشگاه شیراز 
 • دانشگاه آمل 
 • دانشگاه ارومیه 
 • دانشگاه تبریز
 • مرکز گسترش انفورماتیک استان زنجان iBT

آزمون تافل به صورت رسمی دو سال اعتبار دارد، یعنی در مدت دو سال پس از کسب امتیاز می توانید آن را به مرکز مورد نظر خود ارسال کنید و از مزایای آن بهره مند شوید، اما در صورت گذراندن آن مدت، باید دوباره در آزمون شرکت کنید و نمره بگیرید. یکی از نکات قابل توجه محدودیت زمانی برای شرکت مجدد در آزمون است. اگر تصمیم به شرکت مجدد در آزمون دارید، می توانید پس از دوازده روز این کار را انجام دهید، اما توصیه می شود با این تصمیم وقت بگذارید و حتماً قبل از شرکت مجدد در آزمون، نقاط ضعف خود را تقویت کنید .

1987 رتبه بندی این مطلب:
3.3
 

انتخابگر پوسته