آزمون GRE

آزمون جی آر ای  (Graduate Record Examination) آزمونی با هدف سنجش توانایی های تحصیلی افرادی است که متقاضی اپلای تحصیل در مراکز تحقیقاتی معتبر در سراسر جهان هستند. آزمون GRE سه زمینه مهارت را آزمایش می کند: ریاضی، درک مطلب و مقاله نویسی. نظر شرکت کنندگان در مورد سطح سختی در سطح آزمون های دشوار زبان انگلیسی قرار می گیرد. زیرا این آزمون مهارت های شرکت کنندگان مانند ریاضیات، احتمالات، جبر و هندسه را ارزیابی می کند. البته این مباحث جزو مباحث سخت ریاضی نیستند، اما از آنجایی که شما باید به سوالات پاسخ دهید و در برخی موارد پاسخ های خود را به زبان انگلیسی به صورت قانع کننده و منطقی تجزیه و تحلیل کنید، در اکثر مواقع این بخش یکی از بهترین ها محسوب می شود. 

Image

آزمون GRE چیست؟

آزمون gre چیست؟ در واقع این آزمون فیلتری برای مهاجرت تحصیلی و پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد است و در بسیاری از دانشگاه ها به خصوص آمریکا و کانادا یکی از معیارهای اصلی سنجش و انتخاب دانشجو همین آزمون GRE می باشد. در واقع اکثر دانشگاه های آمریکا و کانادا نتیجه این آزمون را یکی از معیارهای پذیرش در مقاطع تحصیلات تکمیلی (کارشناسی ارشد، دکترا و فوق دکترا) می دانند. شایان ذکر است افرادی که قصد ادامه تحصیل در رشته های حقوق و پزشکی را دارند از شرکت در این آزمون معاف بوده و باید به ترتیب در آزمون های LSAT و MCAT شرکت کنند. اما دانشجویان سایر رشته ها (به ویژه رشته های فنی و مهندسی) که قصد تحصیل در دانشگاه های آمریکای شمالی را دارند باید نمره GRE خود را به دانشگاه مقصد ارسال کنند. مدارس بازرگانی و دپارتمان هایی که در گذشته تمایل چندانی به گرفتن GRE نداشتند، کاهش یافته اند و اکنون می توان گفت که این مدارس نیز گرفتن GRE را مرتبط و ضروری می دانند.

انواع آزمون جی آر ای 

آزمون جی آر ای به دو نوع موضوعی و عمومی تقسیم می شود:

آزمون GRE عمومی

آزمون اصلی که بیشتر آن را با نام GRE می شناسیم در واقع GRE General است که هر هفته در موسسات مختلف و شهرهای مختلف ایران به صورت منظم و کامپیوتری برگزار می شود.
آزمون کتبی GRE General از سه بخش تشکیل شده است:
1. کمی (استدلال کمی و ریاضیات)
2. کلامی (استدلال کیفی و درک زبانی)
3. نگارش تحلیلی

بخش استدلال کمی و ریاضیات

بخش ریاضی این آزمون شامل جبر، هندسه، تجزیه و تحلیل داده ها و حل مسئله است. سوالات این قسمت نسبتا ساده هستند و چیزی جز کتاب های درسی مدرسه نیستند. شاید حتی یک دانش آموز خوب سوم دبیرستان هم بتواند به راحتی به سوالات پاسخ دهد. نمره این بخش بین 130 تا 170 است و معمولا اکثر افرادی که در این آزمون شرکت می کنند در این بخش نمره خوبی کسب می کنند.
سوالات این بخش نیز از دو سری 25 سوالی تشکیل شده و هر بخش دارای محدودیت زمانی 35 دقیقه می باشد.

بخش تفکر کیفی و درک زبانی

این قسمت همان قسمتی است که دانش آموزان به عنوان آزمون زبان می شناسند و در واقع توانایی فرد را برای تحلیل زبانی می سنجد. این بخش شامل یک سری سوالات خالی به نام تکمیل متن و معادل سازی جمله و همچنین قسمت Reading Comprehension می باشد.
سوالات این قسمت شامل دو سری سوال است که دارای 5 گزینه پاسخ، بدون رای منفی و باید در مدت 30 دقیقه پاسخ داده شود. امتیاز این قسمت بین 130 تا 170 محاسبه می شود.

بخش نگارش تحلیلی

در این قسمت از فرد خواسته می شود تا در مورد موضوعات خاصی بنویسد و بحث کند. این قسمت از دو قسمت تشکیل شده که در قسمت اول قسمت سوال معادل 45 دقیقه و در قسمت دوم قسمت استدلال معادل 30 دقیقه به داوطلب زمان داده می شود تا انشا مورد نظر را بنویسد.
انشای موضوعی سخت تر از قسمت رایتینگ تافل و آیلتس است و متقاضی باید یکی از موضوعات پیشنهادی را انتخاب کرده و شروع به نوشتن کند. یک فرد باید از توانایی های خود در گرامر، لغت و... نهایت استفاده را ببرد تا نمره قابل قبولی بگیرد. نمرات این بخش بین 6 تا 6 است و 4 نمره بسیار خوبی در نظر گرفته می شود.
در قسمت «برهان» داوطلب باید متنی را که منطقی و معقول به نظر می رسد با دقت مطالعه کند و سپس متن را اصلاح کند و اشکالات مختلفی را در آن بیابد.

آزمون موضوعی GRE

آزمون موضوعی GRE شامل دوره های تخصصی در زمینه های خاص مانند زیست شناسی، شیمی، ادبیات انگلیسی، ریاضیات، فیزیک و روانشناسی است و به داوطلبان این حوزه ها کمک می کند تا بیش از پیش به برتری برسند. اگر در این رشته ها تحصیل می کنید، باید سایت دانشکده مورد نظر را بررسی کنید تا از الزام شرکت در این آزمون مطلع شوید. در حال حاضر این تست توسط سازمان سنجش ایران در سه نوبت انجام می شود. توجه داشته باشید که این آزمون فقط کتبی خواهد بود و شامل سوالات آنلاین نخواهد بود. 100 سوال 5 گزینه ای که برخلاف آزمون GRE جنرال نمره منفی هم دارند. این آزمون معمولا برای متقاضیان دانشگاه های بسیار معروفی که رقابت زیادی برای پذیرش وجود دارد توصیه می شود. افرادی که در دوره های قبلی خود نمرات چندان قابل قبولی نگرفته اند و قصد دارند با جبران آن نمرات توانایی خود را ثابت کنند معمولاً نیاز به نمره GRE در دروس دارند.

Image

آزمون GRE در ایران 

آزمون gre در ایران  یک آزمون بین المللی برای ارزیابی اطلاعات و مهارت های داوطلبان به زبان انگلیسی است. این آزمون برگزار می شود و به ورود به بسیاری از دانشگاه ها کمک می کند. اگرچه در بسیاری از دانشگاه‌های دنیا، نمره این آزمون جزو نمرات مورد نیاز برای پذیرش نیست. اما برای ادامه تحصیل در تمامی دانشگاه های آمریکا به نتیجه آزمون GRE نیاز دارید. منابع زیادی برای آمادگی برای آزمون GRE وجود دارد. اما سوالات معمولی از سال های گذشته آزمون GRE ممکن است بهترین انتخاب برای تکرار و تعمیم دانش باشد. داشتن نمونه سوالات GRE به شما کمک می کند تا تجربه کسب کنید. زیرا قبل از انجام آزمون می توانید یک بار خود را تست کنید.

نمونه آزمون GRE 

نمونه آزمون GRE شامل بخش های زیر می باشد. 
نگارش تحلیلی: در این قسمت هر فرد باید دو متن مختلف را در دو بازه زمانی سی دقیقه ای بنویسد. یک متن شامل یک مقاله موضوعی و متن دیگر شامل نوشتن یک مقاله انتقادی در مورد نوشتن است که در اختیار شما قرار می گیرد.
تفکر کمی (ریاضی): سوالات این بخش برای سنجش توانایی افراد در انجام تحلیل کمی یا ریاضی طراحی شده است. معمولاً سوالات بخش ریاضی خیلی سخت نیستند و می توان با استفاده از مهارت های ریاضی دبیرستان به آنها پاسخ داد. مباحث این قسمت شامل جبر، آمار و احتمال، هندسه و ... می باشد که باید در دو بازه زمانی 35 دقیقه ای پاسخ داده شود.
تفکر کلامی (واژگان): این بخش به سنجش توانایی های زبان انگلیسی افراد می پردازد. بخش درک واژگان شامل سوالات خالی در مورد تکمیل متن و معادل سازی جملات و همچنین درک مطلب می باشد. در مجموع 40 سوال در این قسمت وجود دارد که باید در عرض یک ساعت به آنها پاسخ داده شود.
بدیهی است که اگر اطلاعاتی در مورد سطح سوالات قبل از آزمون داشته باشید و یا سوالاتی مشابه سوالات امتحان اصلی داشته باشید، میزان موفقیت شما بیشتر خواهد بود. می توانید با نمونه سوالات GRE آزمون را برای خود مدل کنید و تجربه خود را اضافه کنید. قطعا فردی که با تجربه بیشتری سر جلسه امتحان حاضر شود می تواند عملکرد بهتری داشته باشد. از طرفی با نمونه سوالات GRE می توانید متوجه شوید که در چه سطحی باید مطالعه کنید یا به چه مواردی باید مطالعه و توجه کنید. نکته دیگری که در مورد اهمیت نمونه سوالات GRE می توان گفت این است که با توجه به مطالب گفته شده داشتن این سوالات احتمال موفقیت شما را افزایش می دهد.

هزینه آزمون GRE

 با توجه به هزینه آزمون GRE، این مطلب برای شما بسیار مهم خواهد بود. به عبارت دیگر، اگر نتوانید در این آزمون نمرات لازم را کسب کنید، باید مجدداً هزینه آزمون را پرداخت کرده و در آن شرکت کنید. اما در صورت کسب امتیاز مورد نظر نیازی به پرداخت این هزینه نخواهید داشت. بدیهی است از آنجایی که هزینه این آزمون باید به صورت ارزی پرداخت شود، گذراندن موفقیت آمیز آن از پرداخت هزینه های گزاف جلوگیری می کند. هزینه ثبت نام برای آزمون  205 دلار است، اما اگر بخواهید بعداً ثبت نام کنید (معمولاً یک هفته تا چهار روز قبل از آزمون)، هزینه آن 230 دلار است. این آزمون تقریباً هر هفته در شهرهای مختلف کشور برگزار می شود .

ثبت نام آزمون GRE 

آزمون GRE یکی از آزمون های زبان انگلیسی است که نمرات آن عمدتاً برای بورسیه تحصیلی مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری در دانشگاه های آمریکا و همچنین در برخی از دانشگاه های اروپایی و کانادایی برای ارزیابی دانشجویان مورد نیاز است. هزینه ثبت نام در آزمون 205 دلار است و در صورت ثبت نام در آزمون هفته گذشته، هزینه ثبت نام در آزمون 230 دلار است. برای ثبت نام آزمون GRE ابتدا باید یک حساب کاربری در وب سایت ETS ایجاد کنید. لطفا توجه داشته باشید که اگر قبلا یک حساب کاربری برای آزمون تافل با ETS داشتید، می توانید با همان مشخصات حساب وارد شوید، اما پس از ورود باید مشخصات آزمون GRE را تکمیل کنید. پس از انتخاب مرکز تست و تاریخ، با مستر کارت یا ویزا کارت به صفحه پرداخت هدایت می شوید و پس از پرداخت، ثبت نام شما نهایی می شود. 

آزمون  GRE آنلاین 

GRE Online یک گزینه امن و راحت برای کسانی است که در خانه امتحان می دهند. این تست در سراسر جهان به جز ایران موجود است. آزمون GRE آنلاین که در خانه انجام می شود مشابه آزمونی است که در یک مرکز تست می دهید. البته با این تفاوت که شما با استفاده از کامپیوتر شخصی در منزل یا جای دیگر در این آزمون شرکت می کنید. این تست مانند سایر تست های خانگی توسط متخصص انسانی به صورت آنلاین و از طریق سیستم پروکتوریو پروکتوریو انجام می شود.

منابع آزمون GRE 

آزمون جی آر ای منابع مختلفی دارد که شامل منابع جامع، منابع لغت، منابع مخصوص بخش وربال، منابع مخصوص بخش کوانت و منابع مخصوص بخش نگارش می شود.

منابع جامع آزمون جی ار ای

1.    Magoosh GRE Videos
2.    The Official Guide to the GRE Revised General Test
3.    Manhattan 5 lb. Book of GRE Practice Problems
4.    PowerPrep and PowerPrep PLUS
5.    Magoosh GRE Book
6.    Barron’s 6 GRE Practice Tests

منابع لغت آزمون جی ار ای

1.    Barron's Essential Words for the GRE
2.    Magoosh Vocabulary Flashcards
3.    Barron’s 1100 Words You Need to Know
4.    Manhattan 500 Essential Words - GRE
5.    Manhattan 500 Advanced Words - GRE
6.    Verbal Advantage
7.    Word Smart

منابع مخصوص بخش وربال آزمون جی ار ای

1.    Official GRE Verbal Reasoning Practice Questions

منابع مخصوص بخش کوانت آزمون جی ار ای

1.    Official GRE Quantitative Reasoning Practice Questions
2.    Magoosh Very Hard Questions
3.    Nova’s GRE Math Bible

منابع مخصوص بخش نگارش آزمون جی ار ای

1.    ETS Pool of Issue and Argument
2.    GRE Analytical Writing: Solutions to the Real Essay Topics
3.    On Writing Well: The Classic Guide to Writing Nonfiction
4.    The Elements of Style

آزمون GRE برای چه رشته هایی است؟ 

●    بیوشیمی، زیست شناسی سلولی و مولکولی
●    زیست شناسی
●    شیمی
●    ادبیات انگلیسی
●    ریاضیات
●    فیزیک
●    روانشناسی

همانطور که قبلاً گفتیم، این آزمون تنها ابزاری برای سنجش میزان تسلط شما به زبان انگلیسی نیست. در واقع، آزمون GRE معیاری است که در آن موفقیت تا حد زیادی شما را از بقیه رقبا متمایز می کند. به زبان ساده، آزمون هایی مانند تافل و آیلتس را می توان پایه اصلی پذیرش در دانشگاه دانست، در حالی که آزمون GRE مانند مدالی است که شما را از سایر متقاضیان متمایز می کند. همچنین این آزمون شرایطی را ایجاد می کند که کمیته پذیرش هر دانشگاه افراد مختلف را بر اساس معیارهای یکسان ارزیابی کند. این سوال تاثیر عواملی مانند سطح تحصیلات، معدل، محل تحصیل و ... را به حداقل می رساند، تاثیر این آزمون در کسب امتیاز بسیار بیشتر از آیلتس و تافل است.

2121 رتبه بندی این مطلب:
5.0
 

انتخابگر پوسته