آزمون PTE

آزمون PTE یا آزمون پیرسون یکی از معتبرترین آزمون های بین المللی برای کسانی است که قصد اپلای و ادامه تحصیل در خارج از کشور و یا مهاجرت دارند. این آزمون توسط موسسه پیرسون، مشهور در زمینه آموزش زبان انگلیسی برگزار می شود. آزمون PTE مانند آزمون آیلتس از دو ماژول عمومی و آکادمیک تشکیل شده است.وظیفه آزمون PTE مانند بسیاری از آزمون های بین المللی دیگر اندازه گیری چهار مهارت اساسی صحبت کردن، شنیدن، خواندن و نوشتن است.

Image

آزمون PTE چیست؟ 

آزمون انگلیسی پیرسون که با نام PTE نیز شناخته می شود، یک آزمون آکادمیک مبتنی بر کامپیوتر است. این آزمون برای افراد غیر انگلیسی زبانی است که می خواهند در خارج از کشور تحصیل کنند. آزمون PTE مهارت های خواندن، نوشتن، گوش دادن و صحبت کردن را ارزیابی می کند.PTE توسط سازمان پیرسون، که ناشر انتشارات لانگمن است، اداره می شود.آزمون PTE چیست؟ سوالات این آزمون معمولاً دو مهارت مانند گوش دادن و خواندن یا خواندن و صحبت کردن را با هم ارزیابی می کنند. امتحان در یک روز برگزار می شود، تقریباً 3 ساعت طول می کشد و باید در یک محیط امتحانی امن پشت یک سیستم کامپیوتری برگزار شود. بخش اسپیکینگ آزمون نیز با استفاده از کامپیوتر انجام می شود. در این مرحله رای شما ثبت و برای ارزیابی و تایید به ممتحن ارسال می شود. یکی از مزیت های آزمون PTE نسبت به سایر آزمون ها از جمله آیلتس این است که نتیجه آزمون خیلی سریع به شما برمی گردد. برخلاف آیلتس که نمره نهایی آزمون در حدود دو هفته به دست متقاضی می رسد، شما می توانید نتیجه آزمون PTE را 5 روز کاری پس از آزمون دریافت کنید. هزینه این آزمون از کشوری به کشور دیگر متفاوت است و از 150 تا 220 دلار متغیر است.

محل برگزاری آزمون PTE 

محل برگزاری آزمون PTE در آژانس های معتبر Pearson در سراسر جهان برگزار می باشد. البته موسسه پیرسون در ایران نمایندگی رسمی ندارد و برای شرکت در این آزمون باید به کشور دیگری مراجعه کرد. آزمون PTE در ایران برگزار نمی شود و زبان آموزان ایرانی متقاضی آزمون PTE معمولا به یکی از کشورهای ترکیه، آذربایجان یا امارات متحده عربی سفر می کنند.

 منابع آزمون PTE 

آزمون PTE توسط موسسه پیرسون برگزار می شود و طبیعتا منابع آزمون PTE  از این موسسه می باشد. منابع اصلی این آزمون The Official Guide to PTE Academic and PTE Practice Tests Plus است که توسط موسسه Pearson منتشر شده است. راهنمای رسمی PTE Academic تمام مراحل آزمون PTE را با جزئیات شرح می دهد. کتاب PTE Practice Tests Plus هم شامل نمونه سوالات بسیاری برای آماده شدن برای تمام بخش های آزمون PTE و هم پاسخ کامل به آنها می باشد. این کتاب حتی به شما توضیح می‌دهد که کدام پاسخ‌ها مناسب‌تر هستند و می‌توانند امتیاز بیشتری برای شما کسب کنند. از دیگر منابع معتبر برای آزمون PTE می توان به PTE Academic Test Builder نیز اشاره کرد که توسط موسسه مک میلان منتشر شده و شامل نمونه سوالات بسیاری برای این آزمون به همراه نکات تکمیلی می باشد . از دیگر منابع آزمون PTE می توان به موضوعات معاصر، مقصد و تمرکز بر واژگان اشاره کرد.

اجزای آزمون PTE

همانطور که در ابتدا گفتیم، آزمون PTE مهارت های شنیداری، خواندن، نوشتن و صحبت کردن را ارزیابی می کند. این آزمون کاملاً کامپیوتری است و حدود سه ساعت طول می کشد.

مراحل آزمون PTE

برای شرکت در آزمون PTE Academic باید به یکی از مراکز مجاز پیرسون مراجعه کنید. به شما یک کامپیوتر و هدفون داده می شود تا بتوانید سوالات را بخوانید، گوش دهید و به آنها پاسخ دهید. در طول جلسه سه ساعته، آزمون از سه بخش اصلی تشکیل شده است: صحبت کردن و نوشتن (با هم ارزیابی شده)، گوش دادن و خواندن. همچنین بین خواندن و شنیدن به متقاضی ده دقیقه وقت داده می شود تا فرد استراحت کند. در طول آزمون با 20 نوع سوال مختلف از جمله سوالات چند گزینه ای، مقاله نویسی و تفسیر اطلاعات مواجه خواهید شد. از آنجایی که آزمون PTE Academic مهارت زبان انگلیسی را در محیط های واقعی و آکادمیک ارزیابی می کند، طبیعی است که مجموعه ای از سخنرانی ها را بشنوید و جداول و نمودارها را ببینید. در این آزمون لهجه های مختلفی از انگلیسی بریتانیایی و آمریکایی گرفته تا لهجه های غیر بومی را خواهید شنید، بنابراین با لهجه های مختلفی که ممکن است در زندگی روزمره با آنها روبرو شوید آشنا خواهید شد.

 بورسیه تحصیلی با آقای اپلای

 لیسنینگ آزمون پیرسون (PTE LISTENING)

بخش پایانی این آزمون مربوط به سنجش مهارت شنیداری است. کار اول یک فایل 40 تا 90 ثانیه ای را برای شما پخش می کند که می تواند فایل صوتی یا تصویری باشد. پس از گوش دادن باید آنچه را که شنیده اید خلاصه کنید و متنی 50 تا 70 کلمه ای بنویسید. در کار بعدی پس از گوش دادن به فایل صوتی، سوالاتی چند گزینه ای در مورد محتوا و لحن گوینده از شما پرسیده می شود که می توانید بیش از یک پاسخ برای آن انتخاب کنید. در قسمت «پر کردن شکاف ها» فایلی برای شما پخش می شود و متنی با چند فاصله به شما داده می شود و باید طبق شنیده ها جاهای خالی را پر کنید. در کار بعدی، فایلی را خواهید داشت که پس از آن باید پاراگراف را انتخاب کنید که به بهترین شکل فایل را خلاصه می کند. تکلیف بعدی همانند تکلیف چند گزینه ای قسمت قبل است با این تفاوت که برای سوالات این قسمت فقط یک پاسخ صحیح وجود دارد. پس از گوش دادن به فایل صوتی، لیستی از کلمات به شما داده می شود که باید از بین آنها کلمه صحیح را پیدا کنید. در کار بعدی متن یک فایل صوتی روی صفحه نمایش داده می شود. در حین گوش دادن به فایل صوتی، باید مشخص کنید که کدام کلمات غلط املایی دارند و کدام یک با نسخه صوتی متفاوت است. در آخرین کار یک جمله برای شما پخش می شود و پس از آن باید جمله را تایپ کنید.

ریدینگ آزمون پیرسون ( PTE READING)

بخش ریدینگ آزمون پیرسون و درک مطلب بر مهارت های خواندن تمرکز دارد، در حالی که مهارت های نوشتاری نیز تنها برای یکی از کارها نمره گذاری می شود. در اولین کار باید جاهای خالی را مطابق متنی که به شما داده شده پر کنید. در بخش بعدی سوالات چند گزینه ای که بیش از یک پاسخ صحیح دارند به شما ارائه می شود. در کار به نام "Reorder Paragraphs" چندین پاراگراف روی صفحه ظاهر می شود که بدون ترتیب خاصی قرار دارند و شما باید آنها را مرتب کنید. در کار بعدی که مهارت خواندن و نوشتن را با هم ارزیابی می کند، متنی با چند فاصله روی صفحه نمایش داده می شود و باید از لیست کشویی کلمه صحیح را انتخاب کرده و جاهای خالی را پر کنید. در تکلیف نهایی متنی به شما داده می شود که باید آن را بخوانید و سپس به سوالات چند گزینه ای که تنها یک پاسخ صحیح دارند پاسخ دهید.

اسپیکینگ آزمون پیرسون (PTE SPEAKING)

در این قسمت که قسمت اول آزمون است، 77 تا 93 دقیقه فرصت دارید تا به بهترین شکل ممکن به سوالات و وظایف آن پاسخ دهید. در مرحله اول باید خیلی مختصر خود را معرفی کنید و پس از آن قسمت رسمی این آزمون آغاز می شود. در قسمت بعدی متنی به شما داده می شود که باید آن را با صدای بلند بخوانید. و رای شما در این مدت ثبت و سپس برای ممتحن ارسال می شود. این حرف معمولاً 60 کلمه است و مدت زمان تکمیل آن به متن بستگی دارد. در قسمت بعدی جملاتی برای شما پخش می شود که باید آنها را تکرار کنید. این جملات 5-15 کلمه هستند و شما 15 ثانیه فرصت دارید تا جمله را تکرار کنید. در قسمت توضیحات عکس، تصویری به شما نشان داده می شود و مهارت اسپیکینگ شما مورد قضاوت قرار می گیرد، 40 ثانیه فرصت دارید تا عکس را شرح دهید. در قسمت "بازگویی سخنرانی" باید سخنرانی را تکرار کنید که می تواند به صورت صوتی یا تصویری برای شما ارسال شود. این کار مهارت های شنیداری و گفتاری شما را ارزیابی می کند و قسمت اسپیکینگ آزمون شما میباشد. فایلی که برای شما پخش می شود حدود 90 ثانیه است و شما 40 ثانیه فرصت دارید تا متن را تکرار کنید. 

رایتینگ آزمون پیرسون (PTE WRITING)

در قسمت رایتینگ آزمون پیرسون باید به سوالات کوتاه پاسخ دهید، این سوالات از 3 تا 90 ثانیه برای شما پخش می شود. کار بعدی خلاصه کردن متن است و مهارت خواندن و نوشتن شما ارزیابی می شود. متن ارائه شده به شما حداکثر 300 کلمه است و شما 10 دقیقه فرصت دارید تا آن را خلاصه کنید و متنی که می نویسید نباید بیش از 75 کلمه باشد. وظیفه نهایی نوشتن یک مقاله 200-300 کلمه ای است که به شما 20 دقیقه فرصت داده می شود تا بنویسید.

ثبت نام آزمون PTE 

باید یادآوری کنیم که این آزمون در ایران برگزار نمی شود و اگر موسسه یا سازمانی چنین ادعایی داشته باشد، مطمئن باشید آزمون و گواهی ارائه شده فاقد اعتبار بوده و ارزشی ندارد. برای ثبت نام آزمون PTE باید یک حساب کاربری در سایت آزمون ایجاد کنید. سپس می توانید با ورود به حساب کاربری خود تاریخ و مرکز مورد نظر خود را ثبت کنید. برخی از مهم ترین اطلاعات حساب کاربری «نام»، «نام خانوادگی» و «تاریخ تولد» هستند که باید دقیقاً با پاسپورت شما مطابقت داشته باشند. در پر کردن این فیلد بسیار دقت کنید، زیرا با وارد شدن به سیستم، امکان ویرایش یا تغییر آن وجود نخواهد داشت. اگر پاسپورت ندارید، اطلاعات را طوری وارد کنید که بعداً پاسپورت دریافت کنید.

Image

قیمت آزمون PTE

قیمت آزمون PTE برای هر شرکت کننده 160 دلار است. کسانی که نتوانند هزینه امتحان را به موقع پرداخت کنند، باید 200 دلار هزینه تاخیر پرداخت کنند. در صورت ناتوانی فیزیکی داوطلب در آزمون، 50 درصد کل مبلغ حذف خواهد شد. البته باید مدرکی مبتنی بر وضعیت پزشکی خود ارسال کنند.

مهاجرت تحصیلی با آقای اپلای

شرایط برگزاری آزمون PTE

آزمون PTE  در یک مرکز امن و مورد تایید پیرسون برگزار می شود. پس از ورود به مرکز، باید شناسنامه خود را به ممتحن تحویل دهید و در اتاق کامپیوتر امنی که برای امتحان شما تعیین شده است بنشینید.وقتی وارد یکی از مراکز تست پیرسون می شوید، ممتحنین شما را در مراحل تست راهنمایی می کنند و مطمئن می شوند که همه چیز را به درستی متوجه شده اید و مشکلی ندارید. آنها یک کپی از شناسنامه شما را می خواهند، از شما عکس می گیرند و امضای دیجیتال شما را یادداشت می کنند. کف دست شما اسکن می شود و یک گاوصندوق در اختیار شما قرار می گیرد که می توانید وسایل خود را در آن قرار دهید و پس از آزمون آنها را جمع آوری کنید. وقتی همه چیز برای آزمون آماده شد، به اتاق مناسب هدایت می شوید. بر اساس شرایط و ضوابط سازمان مجری آزمون PTE، شرایط برگزاری آزمون PTE  به صورتی است که اگر فردی فاقد هر یک از شرایط زیر باشد، نمی تواند به روند ثبت نام خود ادامه دهد. طبق قوانین این آزمون، درج هرگونه اطلاعات نادرست در حین ثبت نام موجب رد صلاحیت فرد از شرکت در آزمون می شود و علاوه بر آن ممکن است عواقب دیگری برای شرکت کنندگان در پی داشته باشد که مسئولیت آن بر عهده خود شخص می باشد.

  • متقاضی باید 16 سال سن داشته باشد.
  • پاسپورت شخص شرکت کننده در آزمون باید دارای تاریخ معتبر باشد.

برای کسانی که قصد دریافت ویزای استرالیا یا نیوزلند را دارند، این بخشی از فرآیند ویزا محسوب می شود و بسته به امتیاز به عنوان امتیاز متفاوتی به حساب می آید.

آزمون PTE در ایران

برخی از آزمون های انگلیسی مانند آیلتس و تافل نیز در ایران قابل انجام است، اما آزمون PTE در ایران انجام نمی شود. به همین دلیل متقاضیان باید به کشورهای برگزار کننده این آزمون سفر کنند. شما می توانید کشور خود را در سایت آزمون PTE در قسمت مربوط به کشورهای برگزار کننده آزمون PTE انتخاب کنید. در حال حاضر کشورهای همسایه ایران مانند ترکیه، آذربایجان، عراق و امارات فرصت برگزاری این آزمون را دارند و مورد استقبال بسیاری از دانشجویان قرار می گیرند.

تمام آزمون های PTE برای آزمایش توانایی صحبت کردن، نوشتن و خواندن انگلیسی استفاده می شود. آزمون های PTE در سراسر جهان شناخته شده است. هدف از آزمون PTE ارزیابی توانایی درک زبان انگلیسی است، زیرا دانش آموزان باید موضوعاتی را که به زبان انگلیسی در دانشگاه تدریس می شود درک کنند. هدف از آزمون PTE تأیید این است که آیا داوطلب دارای مهارت های کافی برای ورود به کالج یا مهاجرت به یک کشور انگلیسی زبان است یا خیر.آزمون PTE یکی از آزمون های بین المللی است که اکنون در بیش از 50 کشور و هزاران دانشگاه پذیرفته می شود و در صورت کسب نمره بالا می توانید وارد دانشگاه مورد نظر خود شوید زیرا این آزمون سطح مهارت شما را نشان می دهد.

2027 رتبه بندی این مطلب:
2.8
 

انتخابگر پوسته