آزمون ACT

قیمت فرآیند اپلای : تومان

 

آزمون ACT


آزمون های ACT   و  SATیکی از دو آزمون استانداردی است که برای ورود به دانشگاه های آمریکا در مقطع کارشناسی طراحی شده است. هم اکنون دانشگاه های برتر آمریکا و سنگاپور و بسیاری از دانشگاه های برتر دنیا نمرات این آزمون ها را به عنوان بخش مهمی از پرونده متقاضیان در نظر می گیرند.
آزمون ACT یک معیار اندازه گیری است از موضوعات آکادمیک کلیدی که برای آینده تحصیلی شما و دانشگاه ها مهم است.این آزمون شامل پنج بخش می باشد: زبان انگلیسی، ریاضیات، مهارت خواندن، علوم و بخش نوشتاری(اختیاری). آزمون ACT یک آزمون هوش نیست ، بلکه میزان آمادگی شما را برای ورود به دانشگاه خواهد سنجید.
شما در این آزمون با سوال هایی برخورد می کنید که دانش و مهارت شما را می سنجد اما بر خلاف باور عموم شما نیازی نیست که برای این آزمون به حفظیات روی بیاورید حتی برای بخش علوم شما نیازی به حفظ کردن فرمول های فیزیک و ... ندارید. اما داشتن یک دید کلی به موضوعات می تواند به شما کمک کند.

 

تشریح آزمون ACT 

آزمون ACT از چهار قسمت اصلی تشکیل شده است:زبان انگلیسی، ریاضیات، مهارت خواندن، علوم و همچنین یک قسمت اختیاری برای آزمون نگارش است. نکته جالب این است که اکثر مطالب این آزمون خارج از موضوعاتی که در دبیرستان دانش آموزان ایرانی مطالعه می کنند نیست و در بعضی بخش ها مانند ریاضیات محتوی این آزمون از مطالب تدریس شده در مدارس ایرانی ساده تر است. جدول زیر دید کلی از آزمون ACT به شما خواهد داد. 

نام بخش

تعداد سوالات

مدت زمان

محتوا سوالات

English

75 سوال

45 دقیقه

دانش و مهارت شما را در زمینه گرامر زبان انگلیسی مورد تحلیل قرار می دهد.

Mathematics

60 سوال

60 دقیقه

مهارت ریاضیاتی شما را مورد تحلیل قرار می دهد و بیشتر از مساِلی است که در سال سوم دبیرستان تدریس می شود

Reading

40 سوال

35 دقیقه

توانایی درک مطلب شما مورد بررسی قرار می گیرد.

Science

40 سوال

35 دقیقه

توانایی تفسیر،بررسی و قدرت استدلال شما مورد بررسی قرار می گیرد.

Writing(اختیاری)

1 موضوع

40 دقیقه

توانایی نوشتاری شما مورد بررسی قرار می گیرد.

 

مهارت خواندنسوالات آزمون ACT  طوری طراحی شده اند که دانشگاه ها بتوانند برسی کنند که آیا شما آمادگی ورود به دانشگاه را دارید یا خیر.در ادامه شما اطلاعاتی را راجع به هر قسمت این آزمون به صورت جداگانه مشاهده می کنید.

بخش زبان انگلیسی

 

75 سوال چهار گزینه ای،45 دقیقه

بخش زبان انگلیسی از پنج متن کوتاه تشکیل شده است که به همراه هر متن تعدادی سوال چهار گزینه ای مربوط یه آن متن قرار دارد.در این بخش چند نوع سوال وجود دارد که در ادامه به توضیح  می پردازیم.

سوالات مربوط به هدف و پیام نوشته:

در این نوع سوالات از شما خواسته می شود که پس از خواندن متن مشخص کنید که پیام نوشته چه بود یا اینکه قسمتی از متن  به شما داده می شود و از شما خواسته می شود از بین گزینه های داده شده انتخاب کنید که چرا نویسنده این جمله را به کار بردهو چه کمکی به هدف متن خواهد کرد

سوالات مربوط به انسجام متن:

در این نوع سوالات از می خواهد از بین گزین ها مواردی را انتخاب کنید که به انسجام متن کمک کنید.برای مثال دو جمله در متن مشخص می شود و سوال از شما می پرسید با کدام حرف ربط این دو جمله را به یک دیگر متصل کنیم.

سوالات مربوط به گرامر

در این نوع سوالا دانش زبان شما مورد ارزیابی قرار می گیرد.در این نوع سوالات شما باید اشتباهات موجود در متن را پیدا کنید.مانند :
انتخاب صحیح زمان فعل با توجه به ساختار جمله 
حذف کلمات مشابه در یک جمله که باعث حشو در متن می شود
انتخاب علاِم نگارشی صحیح برای اتصال دو جمله

چگونه برای بخش زبان آزمون  ACT  آماده شویم؟

نکته جالب و حیاتی درباره آمادگی برای بخش زبان آزمون ACT  این است که نباید حتما شما ایلتس هفت یا بالاتر داشته باشید که نمره خوب کسب کنید. سوالات، دایره لغات و گرامر های مورد استفاده در این آزمون بسیار مشخص است و هر شخص با مطالعه هدفمند برای این آزمون حتی اگر تا قبل از این دانش زبانی بالایی نداشته باشد، می تواند نمره بالایی در این بخش از آزمون کسب کند.

 بخش ریاضیات آزمون ACT  


60 سوال،60 دقیقه

در بخش ریاضیات تمامی سوال ها به صورت چهارگزینه ای می باشد. تقریبا تمام مطالبی که در این بخش مورد سوال قرار میگیرد در مدارس ایران از اول تا سوم دبیرستان تدریس می شوند. شما نیازی به حفظ کردن فرمول های پیچیده برای شرکت در این آزمون نخواهید بود زیرا هدف این آزمون بیشتر سنجیدن مهارت استدلال شما می باشد.

سطح سوالات  :

سطح سوالات بخش ریاضی در این آزمون از کنکور سراسری در ایران ساده تر می باشد زیرا در این آزمون مباحثی مانند مشتق گیری و انتگرال گیری وجود ندارد. مسئله اصلی در این آزمون زمان است زیرا شما برای هر سوال در بخش ریاضی به طور متوسط تنها یک دقیقه زمان دارید.

مباحث:

مباحث سوال شده در این آزمون به چندین بخش تقسیم می شوند که در ادامه به آن ها خواهیم پرداخت:

اعداد

در این بخش سوالاتی مطرح می شود راجع به اعداد و تسلط شما در محاسبات عددی.سوالاتی که مورد محاسبات عددی مطرح می شود عمدتا از موارد زیر است:

 • شناخت اعداد حقیقی و طبیعی
 • در صورت سوال به شما کسری داده می شود و از شما میخواهد کسر معادل را در جواب ها بیابید
 • یک عدد موهومی به شما داده می شود و از شما درخواست می شود روی محور مختصات نشان دهید
 • سوالاتی درباره میانگین یک سری عدد
 • پیدا کردن فاصله بین دو نقطه در صفحه مختصات

 

جبر و توابع

بر خلاف اسم این بخش سوالات مربوط به توابع عمدتا سوالاتی ساده هستند .سوالات این بخش عمدتا شامل موارد زیر است

 • حل معادلات درجه یک
 • جمع و تفریق جبری
 • فاکتورگیری
 • نقطه برخورد دو خط را با توجه به معادله خط آن ها بیابید
 • پیدا کردن دامنه و برد یک تابع
 • دنباله های حسابی و هندسی
 • تعین شکل نمودار از روی معادله آن

 

هندسه 

سوالات این بخش مربوط به اشکال هندسی مانند نقطه،کل های دوبعدی،زاویه،خط و شکل های سه بعدی است.سوالات مربوط به این بخش عمدتا شامل موارد زیر است:

 • محاسبه مساحت انواع مثلث
 • مثلث ها و زاویه های متشابه
 • محاسبه حجم انواع اشکال سه بعدی
 • محاسبه نسبت های مثلثاتی
 • محاسبه یک ضلع یا زاویه از مثلث با توجه به اطلاعت داده شده

 

آمار و احتمال

در این بخش سوالاتی مرتبط با اندازه گیری احتمال یک رویداد پرسیده می شود که بسیار شبیه به مسائلی است که در دروس ریاضی ایران به خصوص جبر واحتمال تدریس می شود.سوالات مربوط به این بخش عمدتا شامل موارد زیر است:

 • حل سوال با توجه به اطلاعاتی که در یک جدول یا نمودار داده می شود
 • بدست آوردن احتمال وقوع یک رویداد با توجه به اطلاعات مسئله
 • سوالات مربوط به جایگشت ها و ترکیب ها

 

40 سوال ،35 دقیقه

این بخش از آزمون ACT  چهار متن تشکیل شده است و تمام سوالات چهارگزینه ای می باشد. موضوعات این متن ها عبارتند از:علوم اجتماعی، علوم طبیعی مانند شیمی، متن های ادبی و علوم انسانی می باشد. در این بخش هدف ارزیابی توانایی قدرت استدلال شما می باشد. سوالات چندین نوع دارند:

 • سوالاتی که از شما درباره هدف کلی متن و پیام متن می پرسد.
 • سوالاتی که معنی یک کلمه خاص در متن را می پرسد.
 • در برخی سوالات یک موضوع که از متن نتیبجه گیری شده است بیان می شود و از شما می خواهد بگوید نویسنده در کدام پاراگراف یا خط به آن اشاره کرده است.

 

بخش علوم

 

40 سوال،35 دقیقه

در بخش علوم توانایی تفسیر، بررسی، ارزیابی کردن، استدلال کردن و حل مسئله شما مورد ارزیابی قرار می گیرد. در این بخش عموما سوالاتی که مطرح می شود به این صورت است:
یک آزمایش شرح داده می شود و تعدادی نمودار، شکل و توضیحات که نتایج این آزمایش است در ادامه آورده می شود. سپس سوالاتی مطرح می شود که شما باید جواب آن هار را از نمودار ها، جداول و توضیحات در صورت سوال بیابید.
نکته مهم این است که از بین 40 سوال شما شاید برای جواب دادن به 5 سوال به اطلاعاتی از قبل نیاز داشته باشید و جواب بقیه سوالات درون متن است.

بخش نوشتاری(اختیاری)

40 دقیقه

در این بخش یک موضوع یا مسئله به شما داده می شود و خود سوال سه دیدگاه متفاوت برای پاسخ به این سوال ارائه می دهد. سپس شما باید یکی از دیدگاه را انتخاب کرده و درباره آن یک مقاله کوتاه بنویسید. البته به یاد داشته باشید این بخش اختیاری است و شما متناسب با مدارکی دانشگاه درخواست می کند درباره شرکت یا عدم شرکت در آن تصمیم پگیری می کنید.

محل برگزاری آزمون 

متاسفانه در ایران مراکز برگزاری آزمون ACT  وجود ندارد و شما باید برای شرکت در این امتحان به یک کشور دیگر سفر کنید. توصیه ما به این است که مراکز آزمون ترکیه را برای شرکت در این آزمون انتخاب کنید زیرا طبق تجربه مشتریان ما از کیفیت بالایی در برگزاری برخوردارند.

زمان برگزاری آزمون ACT

ازمون ACT  هفت بار در سال برگزار می شود. تاریخ های آینده برگزاری این آزمون به شرح زیر است
آخرین مهلت ثبت نام باتاخیر(شامل جریمه)    آخرین مهلت ثبت نام    زمان برگزاری آزمون

آخرین مهلت ثبت نام باتاخیر(شامل جریمه)

آخرین مهلت ثبت نام

زمان برگزاری آزمون

9 April 2021

26 March 2021

17 April 2021

4 June 2021

21 May 2021

12 June 2021

9 July 2021

25 June 2021

17 July 2021

 

 

تعداد دفعات مجاز شرکت در آزمون ACT

هر شخص می تواند 12 بار در این آزمون شرکت کند.

هزینه شرکت در آزمون ACT  

اگر شما به عنوان یک دانش آموز خارجی اگر قصد شرکت در این آزمون را داشته باشید باید مبلغ 150$ را پرداخت کنید. اگر قصد دارید که در بخش اختیاری Writing  نیز شرکت کنید باید مبلغ 165$ را پرداخت کنید.

سیستم نمره دهی

نمره دهی این آزمون از 36 می باشد به این معنا که بالاترین نمره ای که می توان در این آزمون کسب کرد 36 می باشد. در هرکدام از چهار بخش اصلی این ازمون شما نمره ای از 36 دریافت می کنید و نمره کل شما از میانگین این نمرات محاسبه خواهد شد. زمانی که شما نمره خود را دریافت می کنید با این سه عبارت سه عبارت مواجه خواهید شد:STEM,ELA  و Percentile  در ادامه هرکدام را شرح خواهیم داد

STEM

STEM   از ترکیب این چهار واژه تشکیل شده است:Science,Technology,Engineering و Mathmatics  تشکیل شده است.نمره این بخش از میانگین دو نمره بخش ریاضیات و علوم در آزمون محاسبه می شود.اگر شما قصد تحصیل در رشته های ریاضی،علوم و مهندسی را داشته باشید ،دانشگاه ها علاوه بر نمره کل توجه ویژه ای به این نمره خواهند داشت

ELA

ELA  از ترکیب این سه واژه تشکیل شده است:English,Language و Arts  تشکیل شده است.نمره این بخش از میانیگین دو نمره بخش زبان و مهارت خواندن تشکیل شده است.اگر شما قصد تحصیل در رشته های علوم انسانی، تاریخ و اقتصاد را داشته باشید دانشگاه علاوه بر نمره کل به نمره این بخش نیز توجه ویژه ای خواهند کرد

Percentile

در این بخش نمره شما با کسانی در همان تاریخ امتحان دادند مقایسه خواهد شد.در این بخش شما یک درصد مشاهده خواهید کرد.برای مثال اگر نمره شما 35 باشد به احتمال زیاد شما در این بخش عدد 99درصد را مشاهده خواهید کرد.این عدد به این معناست که نمره شما از 99 درصد شرکت کندگان بالاتر است

آیا می توان در این آزمون نمره بالا کسب کرد؟

بله، نکته کلیدی برای کسب نمره بالا این است که شما باید به طور خاص برای این آزمون آماده شوید.برای مثال شما نیاز نیست حتما نمره ایلتس یا تافل بالا داشته باشید تا در بخش زبان موفق شوید بلکه گرامر های مورد استفاده در سوالات مشخص است و شما با کار بر روی تعدادی گرامر خاص می توانید نمره بالای در این آزمون کسب کنید.مجموعه آقای اپلای با بررسی بیش از 3 هزار نمونه سوال امتحانی آزمون ACT  و برگزاری دو دوره آموزشی کاملا توانایی این را دارد که شما را شرکت وکسب نمره عالی در این آزمون همراهی کند.

 

1596 رتبه بندی این مطلب:
1.0

نوشتن یک نظر

با تکمیل این فرم شما شرایط و قوانین و حریم خصوصی این سایت رو خوانده و قبول میکنید
افزودن نظر

انتخابگر پوسته