آزمون ACT

قیمت اخذ پذیرش : تومان

آزمون ACT یکی از معتبرترین و معروفترین آزمون های داخلی آمریکا است. دانشجویانی که قصد تحصیل در یکی از دانشگاه های آمریکا را داشته باشند باید در یکی از آزمون های داخلی آمریکا شرکت کنند. هر دانشگاهی برای پذیرش دانشجو حد نصاب مشخصی را برای نمرات این آزمون تعیین می کند. این آزمون هر ساله توسط یکی از موسسات غیرانتفاعی American College Testing با هدف و معیاری برای سنجش دانش آموزان دبیرستانی برای ورود به دانشگاه برگزار می گردد. در آمریکا آزمون های این چنینی زیادی برگزار می گردد که این آزمون از دیگر آزمون ها معتبرتر است. البته باید در نظر داشت که دانشگاه ها معیارهای مختلفی برای سنجش و پذیرش دانشجویان دارند. در ادامه این مطلب درباره زمان برگزاری آزمون، نحوه برگزاری، منابع و هر چیز دیگری که لازم است راجع به آزمون ACT بدانید خواهیم گفت.

 

ازمون ACT

 

منابع آزمون ACT

این آزمون امتحانی شبیه به کنکور در ایران است با این اختلاف که دانش آموزان آمریکایی برای ورود به دانشگاه ملزم به شرکت در این آزمون نیستند. بلکه این دانشجویان باید در آزمونی شرکت کنند که دانشگاه مورد نظرشان آن را تایید کند. درمیان آزمون های داخلی کشور آمریکا آزمون ACT به عنوان معتبرترین آزمون شناخته می شود. موضوعات امتحان این آزمون عبارتند از

  • انگلیسی شامل کاربرد یا مکانیک و مهارت های لفظی
  • درک مطلب شامل علوم اجتماعی، علوم، هنرها و ادبیات
  • علوم پایه شامل علوم فیزیک، زیست شناسی، شیمی و فیزیک
  • ریاضی شامل جبر، جبر اولیه، جبر یا هندسه مختصات، هندسه مسطح  و مثلثات

 

موضوعات امتحانی

 

آزمون ACT چه زمانی برگزار می گردد؟

آزمون ACT هفت بار در سال و در ماه های فوریه، آوریل، ژوئن، ژوئیه، سپتامبر، اکتبر، دسامبر برگزار می گردد. تاریخ فوریه و جولای در نیویورک و مکان ها بین المللی تاریخ جولای در کالیفرنیا این آزمون انجام نمی شود. این آزمون مدت زمان خاصی اعتبار دارد و دانشجویان چنانچه در زمان مدت اعتبار آزمون نتوانستند جذب دانشگاهی شوند باید مجددا در این آزمون شرکت کنند.  

نمونه سوالات ACT

بسیاری از سایت های معتبر نمونه سوالات آزمون ACT را سالیانه منتشر می کنند همچنین برخی از این سوالات در یک کتاب PDF  از موسسه MAGOOSH منتشر می شود. در این منبع دانشجویان می توانند منابع مهمی که باید برای این آزمون مطالعه شوند و همچنین نمونه سوالات سال های اخیر درآن کتاب وجود دارد.

دوره ها و کلاس های مرتبط با آزمون ACT

در این دوره به بررسی 6 موسسه برتر جهان که برای شرکت در آزمون ACT دوره ها و کلاس های مختلفی را برگزار می کند. این موسسات را به ترتیب رتبه به شرح زیر هستند

موسسه Magoosh

این موسسه معتبرترین موسسه در رابطه با آزمون ACT است و دانش آموزان را با ارائه کلاس ها و دوره هایی برای موفقیت در این آزمون آماده می کند.  موسسه ماگوش بیش از 12000 سوال تمرینی، 4 نمونه سوال امتحان های پیشین را به دانشجویان ارائه می کند. این موسسه به دانش آموزان تضمین افزایش نمره تا بیش از 4 عدد را می دهد. دانش آموزان می توانند از کلاس های حضوری، کتاب های چاپی معتبر، آموزش های ویدیویی، فلش کارت ها و اپلیکیشن موبایلی این موسسه بهره مند شوند. 

موسسه Princeton Review

این موسسه بیش از 32000 هزار سوال و 3 نمونه سوال آزمون قبلی به دانش آموزان ارائه می شود. این موسسه همچنین امکانات مختلف دیگری از جمله تضمین افزایش نمره، کلاس های حضوری و آنلاین و خصوصی، دسترسی به کتاب های چاپی، ویدیوهای آموزشی و اپلیکیشن موبایلی را برای دانش آموزان را فراهم می کند. 

موسسه Testive

این موسسه تعداد سوالاتی که ارائه می دهد بالای 3 هزار سوال است و بیش از 8 آزمون سال های پیش است. جلسات این موسسه به صورت آنلاین و خودخوان به شمار می آیند، و آموزشی ویدیوئی و پشتیبان برای بررسی میزان پیشرفت دانش آموزان در نظر گرفته می شوند. این موسسه نیز دارای اپلیکیشن موبایلی می توانید در هر جا به مرور و مطالعه بپردازید. 

موسسه Kaplan 

این موسسه دارای 1000 نمونه سوال و 9 سال آزمون های سال های پیشین است. این موسسه کتاب های چاپی، آموزش ویدیویی، فلش کارت و اپلیکیشن موبایلی نیز به دانش آموزان ارائه می دهد. 

موسسه ACT

خود موسسه برگزار کننده آزمون نیز اقدام به ارائه برخی دوره ها و کلاسها برای گرفتن نمره بالاتر در این 
آزمون است. این موسسه به حل و ارائه نکات بیش از 2400 سوال که در میان آن ها آزمون های سال های قبل نیز وجود دارد می پردازد. کلاس های آنلاین و خودخوان غیر حضوری اما با رفع اشکال، دسترسی به کتاب های چاپی، ارائه  فلش کارت و اپلیکیشن موبایلی از دیگر امکانات شرکت در دوره های این موسسه است.

موسسه Barron’s

در این آزمون بیش از 3000 سوال آزمون ACT و 4 نمونه آزمون دوره های پیشین حل می شود. دوره های رفع اشکال، امکان بازگشت پول بعد از 3 روز، آموزش ویدیویی، برنامه مطالعاتی و همچنین بررسی میزان پیشرفت بوسیله یک پشتیبان از دیگر امکانات ارائه شده توسط این موسسه است. 

مهلت اعتبار آزمون ACT

آزمون ACT آمریکا دارای اعتبار 5 ساله است و هرچند بعد از 5 سال هم می توان از نتایج آن برای پذیرش دانشگاه ها استفاده کرد اما عملا بیشتر دانشگاه های آمریکا بعد از 5 سال نتایج آزمون را قبول ندارند و دانشجو مجبور به شرکت دوباره در این آزمون است بنابراین بهتر است زمانی اقدام به شرکت در این آزمون کنید که قصد پذیرش در یکی از دانشگاه های این کشور را داشته باشید. 

شرکت در آزمون ACT از کشورهای دیگر

حتما متوجه شده اید که برخی از افراد ادعا می کنند که برای آسان تر شدن آزمون ACT مایل هستند که به کشور آمریکا سفر کنند و در آنجا در آن آزمون شرکت کنند. این افراد خیال می کنند شرکت در این آزمون در آمریکا بهتر است و تنها عیب آن صرف هزینه ی زیاد است. آزمون ACT یک آزمون جهانی است و هیچ تفاوتی نمی کند که از کدام کشور در آن آزمون شرکت کنید. چنانچه زمانی در ایران نیز مرکزی برای اجرای این آزمون برگزار شود افراد می توانند از همین جا در این آزمون شرکت کنند. شرکت در این آزمون از هر کشوری در این جهان هیچ تفاوتی ندارد و هر فردی از هر کجای جهان می تواند در این آزمون شرکت کند.

ظرفیت شرکت کنندگان در آزمون ACT

آزمون ACT هیچ ظرفیتی برای شرکت کنندگان ندارد چرا که تعداد بالای شرکت کنندگان حتما  به معنای پذیرفته شدن تمامی آن ها در این آزمون نیست. شاید تنها موردی که می تواند تعداد شرکت کنندگان این آزمون را محدود کند ظرفیت مراکز فعال در هر سال باشد. با این حال هر ساله به تعداد شرکت کنندگان این آزمون اضافه می شود. به صورت کلی این آزمون هیچ ظرفیت کلی برای شرکت کنندگان ندارد و تنها برخی از حوزه های امتحانی ممکن است تعداد شرکت کنندگان را محدود اعلام کنند. 

هزینه شرکت در آزمون ACT

هزنیه این آزمون با توجه به اینکه شرکت کننده بومی یا خارجی باشد متفاوت است. همچنین با توجه به علاقه مندی شرکت کننده برای پاسخ به سوالات بخش اختیاری هزینه های آزمون تغییر می کند. البته تفاوت هزینه برای متقاضیان بومی و بین المللی تفاوت چندانی ندارد و هزنیه های شرکت در این آزمون خیلی بالا نیست.
 

آزمون ACT

 

آزمون ACT به صورت سیستمی یا کاغذی برگزار می شود؟

این آزمون به صورت کاغذی است و به صورت سیستمی برگزار نمی گردد تا در سراسر جهان هر مرکز آزمونی با کمترین امکانات نیز بتواند این آزمون را برگزار کند. این روش امتحان گرفت برای بسیاری از افراد خبر خوشحال کننده ای است. در هر حال برای شرکت در این آزمون حتما با خود مداد و پاک کن همراه داشته باشید چرا که این آزمون به هر صورت فقط به روش کاغذی انجام می شود. مهمترین عیب این روش آزمون وارد کردن جواب ها در پاسخ نامه است چرا که ممکن است پاسخ ها غلط وارد شود. یکی دیگر از معایب این روش جوب سوالات تشریحی است چرا که ممکن است دست خط شرکت کننده ناخوانا باشد و در نمره او اثر بگذارد. تصحیح کننده چنانچه نتواند دستخط فرد را بخواند نمی تواند هیچ امتیازی به آن قسمت بدهد و در نهایت امتیاز آن قسمت را از دست می دهید. 


آزمون ACT یکی از آزمون های مهم و معتبر ورود به دانشگاه در آمریکا است. در آمریکا آزمون های ورود به دانشگاه نمونه مختلفی هستند. آزمون ACT آزمونی است که توسط یک موسسه غیرانتفاعی برگزار می گردد و بیشتر دانشگاه ها و کالج ها یا آمریکا نتایج این آزمون را قبول دارند. این آزمون 7 بار در سال در سراسر جهان به صورت کاغذی برگزار می شود. آزمون ACT به هیچ عنوان به صورت سیستمی برگزار نمی شود. منابع و نمونه سوالات این آزمون را می توان از موسسه های برگزار کننده دوره و کلاس های مرتبط با آزمون ACFT بدست آورد. موسسات مختلفی دوره ها و کلاس های متنوعی را جهت آموزش افراد برای شرکت در این آزمون ها و بالا بردن نمره آن ها در این آزمون برگزار می شود. آزمون ACT  دراای 4 بخش اجباری و 1 بخش اختیاری است. شرکت کنندگان باید به سوالات قسمت اجباری پاسخ دهند و چنانچه مایل به شرکت در بخش اختیاری نیز باشند باید در زمان ثبت نام آزمون آمادگی خود را اعلام کنند.

 

نوشتن یک نظر

با تکمیل این فرم شما شرایط و قوانین و حریم خصوصی این سایت رو خوانده و قبول میکنید
افزودن نظر

انتخابگر پوسته