دانشگاه کمبریج

دانشگاه کمبریج انگلستان Cambridge university از قدیمی ترین و سطح بالاترین دانشگاه ها در انگلستان و جهان است. این دانشگاه در بسیاری از رشته ها بهترین دانشگاه جهان است و در بسیاری از رتبه بندی دانشگاه های این دانشگاه برای سال های متوالی در میان ده دانشگاه برتر جهان قرار دارد. دانشگاه کمبریج دانشجویان خود را به روش گزینشی انتخاب می کند و به همین دلیل دانش آموزان و دانشجویان این دانشگاه از بهترین های جهان است. این دانشگاه یکی از تاثیرگذارترین دانشگاه ها در کشف علوم جدید و تغییر جهان است. تحصیل در دانشگاه کمبریج برای بسیاری از دانشجویان یک هدف به حساب می آید و سالیانه دانشجویان بسیاری برای تحصیل در این دانشگاه درخواست می دهند.

دانشگاه کمبریج کجاست؟

دانشگاه کمبریج در شهر کمبریج برتانیا در کنار رودخانه کم قرار گرفته است. این دانشگاه در زمان هنری سوم انگلستان در سال 1209 تاسیس شد و به عنوان دومین دانشگاه انگلیسی زبان و سومین دانشگاه قدیمی جهان شهرت دارد. دانشگاه کمبریج و دانشگاه آکسفورد از قدیمی ترین دانشگاههای جهان هستند و به همین دلیل به آن ها دانشگاه های باستان گفته می شود. در میان فارغ التحصیلان دانشگاه کمبریج  بیش از 100 نفر جایزه نوبل و افراد زیادی رییس دولتی و مدال آور المپیک وجود دارد.
 

نقشه هوایی کمبریج

 

اخذ پذیرش دانشگاه کمبریج

برای پذیرش در دانشگاه کمبریج باید شرایط رود به این دانشگاه را که در سایت دانشگاه موجود می باشد بررسی کنید و مئدارک لازم لازم را آماده ارائه داشته باشید. دانشگاه کمبریج  بیش از 30 رشته در مقطع کارشناسی و 167 رشته کارشناسی ارشد و بیش از 270 برنامه دکترا به دانشجویان در مقاطع مختلف ارائه می دهد. مهلت پذیرش در دانشگاه کمبریج متفاوت است و به دانشجویان کمبریج پیشنهاد داده می شود که تا قبل از اتمام مهلت پذیرش مدارک خود را برای دانشگاه ارسال کنند. اخرین مهلت ارسال منابع در چین، مالزی ، سنگاپور در ماه سپتامبر است و برای کمبریج، کانادا، هنگ کنگ، هند و ایالات متحده در اواسط اکتبر است. دانشگاه کمبریج دارای بیش از 29 کالج در مقطع کارشناسی است.

شرایط و مدارک کلی لازم برای پذیرش در دانشگاه کمبریج

برای پذیرش در دانشگاه کمبریج باید مدارک زیر را آماده ارائه داشته باشید و دانشجویان متقاضی تحصیل در این دانشگاه لازم است که شرایط زیر را داشته باشند.

 • به عنوان شاخص عملکرد دانشجو نتایج  GCSE در نظر گرفته می شود.
 • ممکن است از متقاضیان خواسته شود که بسته به شرایط فردی، نمره A را در یک موضوع (موضوعات) خاص به دست آورند.
 • ارسال فرم UCAS
 • انگیزه نامه قوی (SOP)
 • پذیرفته شذدن توسط یک استاد راهنما برای تحصیل در کمبریج
 • ارسال درخواست مقدماتی  (COPA)
 • تکمیل پرسشنامه SAQ یا درخواست تکمیلی که توسط دانشگاه برای دانشجو ارسال می شود.
 • با توجه به رشته تحصیلی مورد نظر ریز نمرات از دانشجو خواسته می شود.
 • در بیشتر رشته ازاکثر متقاضیان نمره قبولی در آزمون ها ورودی دانشگاه خواسته می شود.
 • ارائه مدرک زبان آیتلس یا تافل به دانشگاه در زمان مصاحبه. نمره قبولی خواسته شده از دانشجو در  آزمون زبان انگلیسی، 7.5 در آزمون آیتلس و 110 در آزمون تافل IBT است. دانشجو همچنین می تواند نمره 200 مهارت C2 کمبریج انگلیسی  و یا نمره 193 C1 Advanced پیشرفته را ارائه کند.

 

دانشگاه کمبریج

رتبه دانشگاه کمبریج

دانشگاه کمبریج در سال 2020 توانست در رتبه بندی دانشگاه های جهان موسسه QS رتبه 7 و در رتبه بندی موسسه تایمز رتبه 7 جهان را کسب کند. این دانشگاه یکی از برترین دانشگاه های جهاناست و در طی سال ها فعالیت خود توانست بیش از 190 مدال آور المپیک را به جامعه معرفی کند . فارغ التحصیلان دانشگاه کمبریج توانسته اند بیش از 109 جایزهنوبل را کسب کنند. بیش از 47 رییس دولت در جهان نیز در این دانشگاه تحصیل کرده اند و بیش از 90 درصد دانشجویان دانشگاه نیز طبق اخرین آمار گرفته شده توانسته اند 6 ماه پس از فارغ التحصیلی در بزرگترین موسسه و دانشگاه ها استخدام شوند.

رشته های دانشگاه کمبریج

کمبریج دارای 31 دانشکده است که 3 دانشکده آن ویژه زنان است. کمبریج یک دانشگاه ائتلافی است و این به این مفهوم است که دانشکده  های این دانشگاه به طور مستقل عمل می کنند. هر کدام از این دانشکده دارایی و درآمدشان مخصوص خودشان است. این دانشگاه رشته های تحصیلی بسیاری را ارائه می دهد. تعداد رشته های تحصیلی ارائه شده برای مقطع کارشناسی ارشد در این دانشگاه بیش از 150 رشته هستند. کمبریج به عنوان ثروتمندترین دانشگاه بریتانیا و کل اروپا شناخته می شود و هر یک از دانشکده های این دانشگاه به طور مجزا درآمد زایی می کنند.
 

دانشکده سنت جان

 

هزینه تحصیل در دانشگاه کمبریج

هزینه های تحصیل در دانشگاه کمبریج برای دانشجویان داخلی و دانشجویان اتحادیه اروپا با هزینه تحصیل برا دانشجویان بین المللی کاملا متفاوت است. هزینه شهریه دانشجویان بین المللی برای تحصیل در رشته های مختلف متفاوت است و شهریه آن ها با توجه به دروسی که می گذرانند فرق خواهد کرد. برای  تحصیل در کشورهای اروپایی در کنار هزینه شهریه باید به فکر هزینه زندگی در این دانشگاه باشید. این دانشگاه برای برخی دانشجویان خود امکانات زندگی و خوابگاه فراهم کرده است ولی لازم است که که بتوانید بعد از پذیرش در دانشگاه برای زندگی در اقامتگاه های دانشگاه رزرو کنید. دانشجویان مقطع کارشناسی می توانند 10 ساعت در هفته کار دانشجویی کنند. درآمد های حاصل از کار دانشجویی خود می تواند هزینه های زندگی و تحصیل در کمبریج را به طور کامل پوشش دهد.

تحصیل رایگان در دانشگاه کمبریج

دانشگاه کمبریج همانطور که در ابتتدا نیز اشاره شد دانشجویان خود را به روش گزینشی انتخاب می کند. به همین دلیل اکثر دانشجویان این دانشگاه جزو نخبگان جهان به حساب می آیند. برای اینکه در این دانشگاه بتوانیم به صورت رایگان تحصیل کنیم باید بتواینم بورسیه های تحصیلی این دانشگاه را دریافت کنیم. برای دریافت بورسیه های تحصیلی باید دانشجویان شرایط خاصی را داشته باشند که در ادامه این مطلب گفته خواهد شد. کمبریج همچنین برای برخی ازدانشجویان خود کمک هزینه های مالی و شرایط اخذ وام های دانشجویی را فراهم می کند. بعد از پذیرش در این دانشگاه دانشجویان می توانند با مراجعه به امور مالی دانشگاه برای اخذ کمک هزینه و یا وام های دانشجویی درخواست بدهند.

شرایط بورسیه دانشگاه کمبریج

دانشگاه کمبریج برای اکثر دانشجویان خود شرایط بورسیه قرار داده است. بورسیه های تحصیلی این دانشگاه متفاوت است و هر کدام از آن ها فقط به برخی از دانشجویان تعلق می گیرد. دانشگاه کمبریج حدود 250 بورسیه به دانشجویانش اختصاص داده است که این بورسیه ها فقط در مقطع دکترا در دسترس هستند. این بورسیه شامل پرداخت کامل هزینه ها تحصیل و حقوق و مزایا به دانشجویان است . بورسیه دانشگاه کمبریج در دسترس دانشجویان بین المللی است و دانشجویان باید حتما دارای رزومه تحصیلی عالی و تسلط کامل به زبان انگلیسی باشند. برای تقاضای بورسیه تحصیلی دانشگاه کمبریج دانشجویان بعد از اقدام به پذیرش در این دانشگاه می توانند فرم درخواست بورسیه را نیز تکمیل کنند.

تحصیل در دانشکده پزشکی کمبریج انگلستان

تحصیل در رشته های پزشکی در دانشگاه های انگلستان  در سراسر جهان طرفداران بسیاری داشته است. برای ورود به دانشکده پزشکی دانشگاه کمبریج علاوه بر شرایط گفته شده دانشجو باید در آزمون جامع پزشکی نیز قبول شده و مصاحبه حضوری را نیز بگذراند. دانشجویان پزشکی دانشگاه کمبریج در سال اول مفاهیم کلی علوم پزشکی را در زمینه های آناتومی ، فیزیولوژی و بیوشیمی فرا می گیرد. در سال دوم دروس  کمی پیشرفته تر می شود و دروسی همچون آسیب شناسی و آناتومی سر و گردن بررسی می گردد. در سال سوم موضاعات کاملا تحقیقاتی است و دانشجو باید موضوعی را انتخاب کرده و راجع به آن تحقیق کند. موضوع تحقیقاتی شما باید در شاخه های زیر باشد:

 • بیوشیمی
 • ژنتیک
 • پاتولوژی
 • تاریخ علم
 • داروشناسی
 • علوم گیاهی
 • روانشناسی
 • روانشناسی، علوم اعصاب و رفتار
 • فیزیولوژی، توسعه و علوم اعصاب

 

دانشگاه پزشکی کمبریج

 

سایت دانشگاه کمبریج

برای تحصیل در دانشگاه کمبریج باید و اقدام به گرفتن پذیرش از این دانشگاه باید به سایت دانشگاه کمبریج مراجعه کنید. چنانچه قصد دارید در این دانشگاه تحصیل کنید باید ابتدا از طریق سایت آن فرم پذیرش در دانشگاه را پر کنید. تمامی شرایط لازم برای ثبت نام در هر رشته و آزمون ها و تست هایی که باید برای تحصیل در این دانشگاه باید بگذرانید در این سایت به طور جامع آورده شده است. شما می توانید با مراجعه به سایت کمبریج از هزینه های تحصیل در هر رشته نیز اطلاع پیدا کیند. دانشجویان متقاضی ورود به این دانشگاه حتما باید رزومه علمی خوب و انگیزه نامه ای قوی به دانشگاه ارائه کنند. انگیزه نامه ای که آماده می کنید نشان دهنده شخصیت شما و طرز تفکرتان نسبت به ادامه تحصیل در رشته ی انتخابی خودتان است.

افراد مشهور دانشگاه کمبریج

دانشگاه کمبریج مهد علم و دانش است. بسیاری از دانشمندان جهان در این دانشگاه تحصیل کرده اند. دانشمندانی که تغییر و تحول اساسی در این جهان ایجاد کرده اند. از مهمترین فارغ التحصیلان این دانشگاه می توان افراد زیر را نام برد. هر کدام از این اسامی زیر باعث ایجاد یک جهش در علوم مختلف شده اند. تحصیل در دانشگاه کمبریج به این دلیل که در میان 5 دانشگاه برتر جهان قرار دارد، بسیار سخت است. تحصیل در کنار اسامی بزرگ زیر خود می تواند یکی از افتخارات زندگی هر دانشجویی باشد.  

 • ایزاک نیوتن
 • فرانسیس بیکن
 • چارلز داروین
 • رابرت اپنهایمر
 • جان هرشل
 • استفان هاوکینگ
 • کریستوفر مارلو
 • جان میلتون
 • لرد بایرون

 

کمبریج بریتانیا

کمبریج یک شهر دانشگاهی است که در اطراف دانشگاه کمبریج کم کم شکل گرفت. این شهر در ناحیه انگلیای شرقی و در کنار رودخانه کم قرار دارد. شوهد بایستانی نشان می دهد که این شهر از زمان رومیان دارای سکنه بوده است و در زمان وایکینگ ها به عنوان یکی از مراکز مهم تجاری شناخته می شد.  فاصله کمبریج تا لندن حدود 80 کیلومتر است. بیشتر جمعیت این شهر از دانشجویان دانشگاه کمبریج است و این شهر بعد از پیتربورو دومین شهر پرجمعیت استان کمبریج شایر است. بیشتر اماکن دیدنی این دانشگاه اماکن باستانی و در دانشگاه کمبریج قرار دارند. موزه تکنولوژی کمبریج ، دانشگاه کمبریج و کالج سنت جان به عنوان اماکن تاریخی این شهر شناخته می شوند.
 

شهر کمبریج

جمع بندی
دانشگاه کمبریج سومین دانشگاه قدیمی جهان است که در سال 1209 تاسیس شد. این دانشگاه مرکز تحصیل بسیاری از دانشمندان بزرگ جهان همچون نیوتن، داروین، هاوکینگ و میلتون است. دانشگاه کمبریج یکی از گزینشی ترین دانشگاه های جهان است و به همین دلیل دانشجویان این دانشگاه اکثرا از نخبه های جهان هستند. برای تحصیل در دانشگاه کمبریج باید رزومه قوی و انگیزه نامه خوبی را به دانشگاه ارائه داد. همچنین برای تحصیل در این دانشگاه باید یک استاد راهنما از دانشگاه کمبریج شما را تایید کند. اولین قدم برای تحصیل در این دانشگاه ارسال فرم درخواست پذیرش است. هزینه های تحصیل در این دانشگاه برای دانشجویان بین المللی خارج از اروپا با توجه به رشته تحصیلی متفاوت است.  دانشجویانی که از لحاظ تحصیلی نمونه بوده و دارای نمرات بالایی هستند می توانند درخواست بورسیه تحصیلی این دانشگاه را نیز داشته باشند. دانشکده های این دانشگاه به طور جداگانه به دانشجویانشان کمک هزینه های مالی و کارهای دانشجویی اختصاص می دهد.  

 

1368 رتبه بندی این مطلب:
بدون رتبه

1 نظر در مطلب "دانشگاه کمبریج" ثبت شده است

Avatar image

زهره

بسیار عالی

نوشتن یک نظر

با تکمیل این فرم شما شرایط و قوانین و حریم خصوصی این سایت رو خوانده و قبول میکنید
افزودن نظر

انتخابگر پوسته