ویزای تحصیلی آمریکا

شاید برای شما این سوال پیش آمده باشد که چگونه می‌توانید با ویزای تحصیلی آمریکا برای اپلای تحصیل و زندگی به آمریکا مهاجرت کنید. شاید بتوان گفت یکی از بهترین روش‌ها برای مهاجرت به آمریکا اخد ویزای تحصیلی است. ویزایی که یک مجوز برای اقامت موقت (نه دائم!) شماست. البته بماند که همین اقامت موقت تحت شرایطی می‌تواند تبدیل به اقامت دائم شما شود.

ویزای تحصیلی آمریکا


گفتنی است که ایالات متحده آمریکا دارای بهترین دانشگاه‌ها و کالج‌ها می‌باشد و مدارک صادره از این مراکز در سراسر دنیا معتبرند. اما بالطبع به علت امکانات بالای دانشگاه‌های آمریکا، هزینه تحصیل در این مراکز کمی بالاتر از بسیاری از دانشگاه‌های دیگراست.

 

حالا چطور ویزا بگیریم؟

حالا می‌خواهیم برویم سراغ مراحل اخذ ویزای تحصیلی آمریکا.
مرحله1: ابتدا توسط یکی از مدارس تایید شده سازمان SEVP پذیرش و ثبت‌نام شوید
مرحله2: هزینه‌های مربوط به سیستم اطلاعات دانشجویی را به SEVP پرداخت کنید.
مرحله 3: درخواست ویزای دانشجویی و تحویل دو قطعه عکس به سفارت 
مرحله 4 : پرداخت هزینه ویزا
مرحله5 : آمادگی برای انجام مصاحبه

انواع ویزای تحصیلی آمریکا

به طورکلی برای تحصیل در آمریکا ما سه نوع ویزای تحصیلی داریم که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم.

 

ویزای F-1

این ویزا معروف‌ترین ویزای تحصیلی آمریکا است که دانشجویانی که می‌خواهند در کالج‌ها و دانشگاه‌های ایالات متحده به مدت طولانی مدت بیش‌از 6 ماه تحصیل کنند به سراغ این ویزا می‌روند. البته اگر می‌خواهید که همسر و فرزند زیر 21 سال خود را به همراه خود به آمریکا ببرید می‌توانید برای آن‌ها درخواست ویزای F2 بدهید.اگر هم خواستار گذراندن دوره‌های کوتاه مدت هستید می‌توانید به ویزای B1 فکرکنید.


ویزای M-1

در واقع کلیت شرایط این ویزا مشابه ویزای  F1 است با این تفاوت که ویزا برای کسانی است که می‌خواهند در رشته‌های فنی در آمریکا ادامه تحصیل بدهند و به عبارتی دیگر این ویزا برای افرادی در نظر گرفته شده که خواستار تحصیل در یک مدرسه یا موسسه غیر آکادمیک یا فنی هستند. لازم به ذکر است اگر می‌خواهید که همسر و فرزند زیر 21 سال خود را به همراه خود به آمریکا ببرید می‌توانید برای آن‌ها درخواست ویزای M2 بدهید.

ویزای J-1

شاید نام معروف‌تری که برای این ویزا به گوشمان خورده است همان فرصت مطالعاتی است که برای اشخاصی در نظر گرفته شده که برای کارهای پژوهش و یا تدریس در دانشگاه قصد ورود به خاک ایالات متحده را دارند. طبق روالی که تا به الان گفته شد اگر می‌خواهید همسر و فرزند زیر 21 سال خود را به همراه خود به آمریکا ببرید می‌توانید برای آن‌ها درخواست ویزای J2 بدهید. نکته حائز اهمیت این است که طول مدت این ویزا بستگی به طول دوره‌ مدنظر شما دارد اما طبق قانون فرد متقاضی باید بعد از دوسال، ایالات متحده را ترک کند و مجددا برای ورود به امریکا اقدام کند.

ویزای تحصیلی آمریکا و ویزای همراه

مسئله بردن همسر و یا فرزند برای دانشجویان یا متقاضیانی که متأهل هستند به جهت مهاجرت تحصیلی به آمریکا بسیار موضوع مهمی است. در این زمینه باید گفت که امکان دریافت ویزای تحصیلی آمریکا با همسر بسیار سخت و دشوار خواهد بود. دانشجویان متاهل عمدتا تمایل دارند که خانواده خود را به عنوان همراه در کنار خود داشته باشند. همراهان در زمینه مهاجرت تحصیلی همسر و فرزندان زیر 18 سال تلقی می گردند. افرادی که ویزای بلند مدت کشور آمریکا را دریافت نموده اند بسته به نوع آن می توانند برای همراه و یا همراهان خود درخواست الحاق را به اداره مهاجرت این کشور تسلیم نمایند. همانگونه که اشاره شد ویزای تحصیلی آمریکا به دو نوع M1 و F1 تقسیم می گردد که با توجه به نوع آن ویزای تحصیلی آمریکا با همراه به M2 و F2 نیز متعاقبا بسته به نوع ویزای تحصیلی آمریکا متقاضی تقسیم می شود که با توجه به نوع ویزای دانشجویان به همراه و یا همراهان وی نیز تعلق می گیرد. مدارک مورد نیاز جهت اخذ ویزای تحصیلی آمریکا با همراه عبارتند از:

  • تکمیل فرم درخواست ویزای همراه
  • اثبات نسبت دانشجو و همراهان ( ارائه سند ازداج و مدارک هویتی)
  • پاسپورت
  • اثبات تمکن مالی دانشجو به جهت تامین زندگی همراه و یا همراهان
  • مدارک هویتی

Image

مطلب پیشنهادی: بورسیه تحصیلی

شرایط کار در حین تحصیل در آمریکا

دانشجویایی که در آمریکا تحصیل می‌کنند می‌توانند به صورت پاره وقت جهت امرار معاش کار کنند. هر دانشجو حق دارد 20 ساعت در هرهفته کار کند. البته این قضیه مشروط به این است که به تحصیل دانشجویان لطمه وارد نشود و بدیهی است که دانشجویانی که ساعت کلاسی کمتری داشته باشند راحت‌تر می‌توانند در حین تحصیل به کار  بپردازند.

5404 رتبه بندی این مطلب:
3.7
 

2 نظر در مطلب "ویزای تحصیلی آمریکا" ثبت شده است

Avatar image

علی رجب پور صنعتی

سلام،

رزومه من:

Rajabpour.com


Avatar image

اشکان

سلام

در صورتی که فرزندان یک مادر در آمریکا مشغول به تحصیل باشند ، این مادر میتواند به عنوان همراه فرزندانش راهی آمریکا شود ؟!

با کدام نوع ویزا امکان این کار وجود دارد ؟

نوشتن یک نظر

با تکمیل این فرم شما شرایط و قوانین و حریم خصوصی این سایت رو خوانده و قبول میکنید
افزودن نظر

انتخابگر پوسته