دانشگاه رایس

University Rice یک دانشگاه کاملا خصوصی بوده و به واسطه خوب بودن و همینطور اینکه در جنوب آمریکا واقع شده است، به آن لقب "هاروارد جنوب آمریکا" را داده اند. دانشگاه رایس یک دانشگاه با کیفیت بالای علمی و تحقیقاتی است که در کشور آمریکا رتبه های نخست را از آن خود کرده است. در سال 2019 میلادی برترین دانشگاه ایالت تگزاس آمریکا نام گرفت و توانست نام خود را بیشتر بر سر زبان ها بیندازد. روزنامه دانشجویی دانشگاه رایس THE RICE TRESHER نام دارد که بر روی سایت اختصاصی آن می توانید مطالب گوناگونی در موردهایی مثل ورزش، تبلیغات و اخبار بیماری کووید -19 پیدا کنید، که هر کدام از این موارد صفحات اختصاصی خود را دارند. در ادامه این مطلب قصد داریم، شما را با اپلای دانشگاه رایس آشنا کنیم.
 

نمایی از دانشگاه رایس در آمریکا

 

دانشگاه رایس کجاست؟

University Rice در شهر پرجمعیت هیوستون و در ایالت تگزاس آمریکا واقع شده است. این دانشگاه در مساحتی تقریبا 1.19 کیلومتر مربعی در تگزاس واقع شده است. این دانشگاه درست در کنار "مرکز پزشکی تگزاس" که  از بزرگترین مراکز تحقیقاتی-درمانی آمریکا است، قرار گرفته است. این دانشگاه در وسط شهر هیوستون و منطقه ای به اسم Museum واقع شده است.
 

داتنشگاه رایس

 

اخذ پذیرش از دانشگاه رایس

برای پذیرش در Rice University باید مدارکی را برای این دانشگاه تهیه کنید. باید هزینه ثبت نام دانشگاه که Application Fee نام دارد و در حال حاضر مبلغ 70 دلار است، را به صورت آنلاین پرداخت کنید. برای نمرات زبان این دانشگاه نمرات مختلفی را مورد قبول قرار می دهد. حداقل نمرات زبان این دانشگاه برای آیلتس 7 و برای تافل اینترنتی 100 است. نمره زبان آزمون SAT شما باید در بخش ردینگ بین 690 تا 770 بوده و بخش ریاضیات این آزمون باید نمره ای حداقل بین 720 تا 800 را دریافت کنید. دیگر مدارک برای پذیرش ارائه گواهی تحصیلی تایید مقاطع قبلی به علاوه ریز نمره های آن ها است. برای اطلاع از اخذ پذیرش دانشگاه تکزاس در آستین با ما همراه باشید.

تحصیل رایگان در دانشگاه رایس

تحصیل رایگان بیشتر در دانشگاه های دولتی آمریکا وجود دارد، که البته پذیرش محدودی هم دارند. بیشتر بودجه هایی که کمک هزینه و بورسیه به دانشجویان، اعطا می کنند، هم جزو دانشگاه های دولتی هستند. اما در دانشگاه های خصوصی به جز در مواردی که کم هزینه های تحصیلی یا بورسیه های محدودی دارند، باید بگوییم تحصیل رایگانی در آن ها وجود ندارد. در University Rice هم که یک دانشگاه خصوصی است، اصلا امکان تحصیل رایگان وجود ندارد. البته در دانشگاه رایس بورسیه های تحصیلی برای پوشش دادن شهریه دانشگاه وجود دارد که می توانید از آنها استفاده کنید.

رشته های موجود در دانشگاه رایس

دانشکده های مختلف در این دانشگاه وجود دارد که بر اساس رشته در یکی از آن ها کلاس های آموزشی و پژوهشی شما برگزار می شود. دانشکده های این دانشگاه انواعی مثل مهندسی، معماری، موسیقی، کسب و کار، علوم انسانی و غیره هستند. برای مثال در دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر دانشگاه رایس رشته های محبوبی مثل کامپیوتر، برق و غیره وجود دارند که بسیار محبوب هستند. در این دانشکده برنامه هایی در سطح کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکترا، برنامه تحقیقاتی و غیره وجود دارند. در سایر دانشکده ها هم برنامه ها به همین صورت است که بر اساس رشته ای که انتخاب می کنید، ممکن است برنامه ها متفاوت و متنوع بشود.

شرایط بورسیه دانشگاه رایس

University Rice برای دانشجویان در مقاطع مختلفی تحصیلی در این دانشگاه بورسیه های مختلفی اعطا می کند. این نوع بورسیه ها شرایط مختلفی دارد و بر اساس داشتن این شرایط به شما بورسیه تعلق می گیرد. بورسیه های مختلفی در University Rice که اسم هایی مثل ترومن، مارشال، رودز، فولبرایت دارد. تعداد این نوع بورسیه ها براساس بودجه ای که دانشگاه در نظر می گیرد، تفاوت داشته و بیشتر یا کمتر می شود.

هزینه تحصیل در دانشگاه رایس

شهریه این دانشگاه به نسبت سایر کالج ها مقدار بالاتری دارد، ولی بورسیه تحصیلی را این دانشگاه خوب در نظر دارد. البته این شهریه ها بر اساس رشته و مقطع تحصیلی متفاوت و متنوع هستند. شهریه سال 2021 میلادی این دانشگاه نیز به تازگی اعلام شده است، که براساس آخرین اعلام از پنجاه هزار دلار آمریکا شروع می شود. برای گرفتن پذیرش از این دانشگاه باید حتما وضع مالی خود را بسنجید.

رتبه دانشگاه رایس

ممکن است فکر کنید که دانشگاه رایس چون یک دانشگاه خصوصی است، رتبه بسیار پایینی دارد. اما شما سخت در اشتباه هستید، چون رتبه University Rice از بسیاری از دانشگاه های دولتی کشور ایالات متحده آمریکا رتبه بهتری را کسب می کند. در آخرین رتبه بندی در سال 2020 میلادی این دانشگاه در رتبه بیست و هشتم بهترین دانشگاه های ایالات متحده آمریکا قرار گرفت. این رتبه بندی توسط QS که یک سیستم رتبه بندی دانشگاهی است، انجام گرفت. در آخرین رتبه موسسه معتبر تایمز در سال 2020 میلادی این دانشگاه جزو 200 دانشگاه برتر در سطح جهان با رتبه عالی صد و هشتاد و پنج قرار گرفت.

سایت دانشگاه رایس

در سایت دانشگاه اطلاعاتی درباره دانشگاه، ورزش ها، زندگی در کمپ ها، مراحل پذیرش و غیره مشاهده می کنید. با توجه به شیوع ویروس کرونا تمهیداتی که University Rice برای گرفتن تست کووید 19 از دانشجویان حاضر در دانشگاه در پیش گرفته است. صفحه ای اختصاصی برای اخبار و همچنین برنامه زمان بندی برای گرفتن تست "ویروس کرونا"ایجاد شده است که لینک این صفحه را می توانید بر روی صفحه اصلی سایت مشاهده کنید. شما همچنین بسیاری از نکات کلی و عمومی را با مراجعه کردن به سایت University Rice بدست می آورید. برای اطلاع از اخذ پذیرش دانشگاه ایلینوی در اربانا شمپین با ما همراه باشید.

افراد مشهور دانشگاه رایس

یکی از رمان نویسان و نویسندگان مطرح آمریکایی به نام Larry MCMURTRY که در سال 1985 برنده جایزه پولیتزر شده است، در دانشگاه Rice University  تحصیل کرده است. یکی از دیگر افراد مشهور آنیس پارکر سیاست مدار و شهردار کنونی شهر هیوستون ایالت تگزاس در دانشگاه رایس تحصیل کرده است. یکی دیگر از این افراد جان دوئر که از سرمایه گذاران و افراد تاثیر در دره سیلیکون بوده و از حامیان سرسخت حزب دموکرات ایالات متحده امریکا و شخص باراک اوباما است. این شخص در شرکت های بزرگ فناوری و تکنولوژی مثل گوگل، کامپک، آمازون، نت اسکیپ و غیره سرمایه گذاری فراوانی کرده است. آلبرتو گونزالس از قاضی های عالی رتبه یکی از از افراد مشهوری است که در Rice University درس خوانده است. این فرد در زمان جرج بوش هشتادمین دادستان کل ایالات متحده آمریکا بود و بین سال های 2005 تا 2007 میلادی خدمت کرد. یکی دیگر از افراد مشهور خانم Peggy Annette Whitson است که یک پژوهشگر صنعت هوا و فضا کشور ایالات متحده است. وی در تمام فضانوردان اهل کشور آمریکا، رکورد بیشترین  اقامت در "خارج از جو زمین" را دارد.
 

تصویری از یکی از افراد مشهور تحصیل کرده دانشگاه رایس به نام پتی وایتسون

 

معرفی ایالت تگزاس آمریکا محل دانشگاه رایس

ایالت تگزاس در کشور آمریکا و در جنوب این این کشور واقع شده است و دارای آب و هوایی گرم است. این ایالت مرزی بین المللی با کشور اسپانیایی زبان مکزیک در جنوب خود دارد. پایتخت این ایالت آستین بوده و بزرگترین شهر آن هیوستون است. ایالت تگزاس لقب ایالت تک ستاره دارد، این لقب که روی پرچم ایالتی آن هم قرار گرفته است. از آن جا است، که بعد از استقلال آمریکا از کشور مکزیک، این ایالت خود یک "کشور مستقل" بوده است. گاوداری و مزرعه داری بعد از جنگ داخلی در تگزاس بسیار توسعه پیدا کرد و کلمه معروف کابوی بیشتر به مردم این ایالت به خاطر کارهایی مثل گاوداری اطلاق می شود. ایالت تگزاس وسعت بسیار زیادی داشته و بعد از ایالت آلاسکا دومین ایالت پروسعت آمریکا محسوب می شود. این ایالت از کشورهایی مثل امارات متحده عربی، ژاپن و نیوزیلند بزرگتر است. شهرهایی مثل هیوستون، دالاس، آستین، ال پاسو و غیره نام برد. بیشتر نمایندگان و سناتور های ایالت تگزاس از حزب جمهوری خواه هستند. معروف ترین فرماندار تگزاس، جرج دبلیو بوش است که دو دوره رییس جمهور کشور آمریکا بود.

معرفی شهر هیوستون در ایالت تگزاس

این شهر از جمله پرجمعیت ترین شهر های آمریکا در مناطق جنوبی این کشور است. در شهر نژاد های مختلفی زندگی می کنند، که اغلب آن ها سفید پوست یا دورگه بوده و در محله های بیشتر سیاه پوستان زندگی می کنند. اکثر مردم در شهر هیوستون به زبان انگلیسی تکلم می کنند و بعد از آن می توان به زبان هایی مثل اسپانیایی و ویتنامی اشاره کرد. به شهر هیوستون لقب شهر فضایی را داده اند و مرکز فضایی ناسا، تحت عنوان جانسون در این شهر قرار دارد. نام هیوستون از ژنرال پر افتخار "سام هیوستون" گرفته شده که موجب استقلال تگزاس گردید که آن زمان جزو کشور مکزیک به حساب می آمد. این شهر پرجمعیت در جهان با صنعت هوا-فضا، صنعت انرژی مثل نفت و گاز و همینطور تحقیقات پزشکی معروف است. دانشگاه ها و موسسه های علمی-فرهنگی مهمی در شهر هیوستون واقع شده اند، که می توان از دانشگاه رایس، دانشگاه زنان تگزاس، مرکز علوم درمانی دانشگاه تگزاس در هیوستون و غیره نام برد. شهر هیوستون با شهرهایی مثل لایپزیگ آلمان، استانبول ترکیه، نانجینگ چین، باکو جمهوری آذربایجان و غیره خواهر خوانده است. نام مترو شهری در داخل شهر هیوستون Metrorail نام دارد.

مطلب پیشنهادی: مهاجرت تحصیلی
 

شهر هیوستون مکان دانشگاه رایس

 

مکان های دیدنی و تفریحی شهر هیوستون

از مناطق دیدنی شهر هیوستون بازاری به اسم Galleria است، این بازار بیشتر از سیصد فروشگاه را در خود جا داده است، و سالانه بیش از 20 میلیون بازدید کننده دارد که رقم این بازدید از بازدید هایی که هر سال از برج ایفل انجام می شود، بیشتر است. تونل های زیر زمینی جالبی در داخل شهر هیوستون قرار دارد، که باید حتما از آن ها بازدید کنید و بدانید که چقدر زمان برده تا آن ها را بسازند. Theater District یکی دیگر از جاهای دیدنی شهر است، که شهرداری هیوستون برای اینکه همه مردم شهر بتوانند از آن بازدید کنند، امکان دسترسی به این مکان را فراهم کرده است. در این مکان انواع هنرهای نمایشی در سبک هایی مثل کمدی و اجراهای موسیقی برگزار می شود. Museum District ناحیه ای از موزه ها که بیش از نوزده موزه در آن جای گرفته اند. برای بازدید باید روز های پنجشنبه به این ناحیه بروید، زیرا اکثر موزه ها برای بازدید احتیاج به تهیه بلیط ندارند و کاملا رایگان است. یکی دیگر از جاهای دیدنی این شهر Houston Zoo که بیش از پنج هزار نوع حیوان مثل کرگدن و غیره را نگهداری می کنند.

معرفی دو نفر از برندگان جایزه نوبل دانشگاه رایس

دو تن از استاد های شیمی University Rice موفق به نام های ریچارد اسملی و رابرت کرل دریافت جایزه نوبل شده اند. آقای ریچارد اسملی به همراه دو دانشمند دیگر به نام های رابرت کرل که استاد شیمی دانشگاه رایس بود و هارولد کروتو جایزه نوبل در رشته شیمی را برای "کشف کردن" فولرن ها یا Fullerene دریافت کردند. فولرن ها ، شکل هایی از ماده کربن هستند که با حرارت دادن به آن ها به شکل یک گرافیت ساخته شده و به دلیل کروی بودن و شباهت به یک توپ تنیس به آن Bucky Ball هم گفته می شود. متاسفانه آقای Richard Smalley در ماه اکتبر سال 2005 میلادی دار فانی را وداع گفت. وی از سال 1991 میلادی جوایز و افتخارات متعددی را نصیب خود و همچنین دانشگاه رایس کرد. رابرت کرل که به همراه آقای اسملی فولرن ها، را کشف کردند هم اکنون استاد بازنشسته Rice University است. وی بیشتر عمر خود را به تدریس علم و تحقیقات بر روی موضوعات مختلف در دانشگاه رایس گذرانده است.
 

تصویری از دانشگاه رایس و معماری زیبای آن

 

نکات مهم تحصیل در دانشگاه رایس آمریکا و شرایط کار

University Rice شرایطی بسیار خوب برای تحصیل دانشجویان در این دانشگاه ایجاد می کند. این دانشگاه با آموزش هایی که ارئه می دهد، باعث بالا رفتن سطح علمی دانشجویان می شود. این دانشجویان به دلیل همین سطح علمی بالا بعد از فارغ التحصیلی با مشکل کار و شغل روبرو نمی شوند. برای کار کردن در دانشگاه های آمریکا از نوع خصوصی یا عمومی باید، داشتن ویزای کار ضروری است. دریافت ویزای کاری آمریکا برای دانشجویانی که از دانشگاه های آمریکا ساخته می شوند، بسیار آسانتر از سایر دانشگاه های دیگر دنیا مثل آلمان، ایتالیا، فرانسه و غیره است. زیرا شرکت های آمریکایی بیشتر به دانشجویانی که از دانشگاه های آمریکا فارغ التحصیل می شوند، اعتماد دارند. به دلیل سطح بالای علمی و آموزشی دانشگاه های آمریکا بیشترین پذیرش را از این نوع دانشجویان انجام می دهند. پس برای اینکه بعد از فارغ التحصیلی شرایط کار شما آسان بشود، بهترین گزینه پیشنهادی ما Rice University است.
 

نمایی از دانشگاه رایس

 

برنامه های علمی میان رشته ای در داخل دانشگاه رایس

علاو بر رشته های سنتی یا معمولی که در داخل دانشگاه رایس ارائه می شوند. رشته هایی خاص در این دانشگاه ارائه می شوند. این دانشگاه رشته هایی مثل علوم شناختی، برنامه تئاتر، صدور گواهینامه آموزش و پرورش و غیره از این نوع رشته ها است. شما باید در هنگام انتخاب رشته بسیار دقت کنید، زیرا مسئله ای بسیار مهم بوده و آینده شغلی و حتی زندگی شما بستگی به این انتخاب رشته دارد.

مدرک های مورد نیاز ویزای تحصیلی مورد نیاز برای دانشگاه رایس

افراد معمولا به دلیل وجود خویشاوندان مثل خاله یا عمه یا سایر آشنایان و همچنین دلایل بسیاری دیگر کشور آمریکا را برای ادامه تحصیل انتخاب می کنند. البته در سال های اخیر به دلیل سیاست هایی که رییس جمهور آمریکا داشته است، شرایط ویزای دانشجویی برای دانشجویان مسلمان هم بسیار سخت شده است. افرادی که تمایل به تحصیل در University Rice را دارند، باید مدارکی را به یکی از سفارت های آمریکا تحویل بدهند. مدارک شامل مواردی مثل پاسپورت، عکس پاسپورتی، نامه پذیرش قطعی از دانشگاه رایس، پرداخت کردن هزینه سفارت، گواهی عدم سو پیشینه کیفری، اثبات تمکن مالی پرداخت هزینه ها به مدت حداقل یک سال، مدرکی برای اثبات رزرو محلی برای اقامت در آمریکا است.
 

فرصت پذیرش دانشگاه رایس آمریکا را از دست ندهید.

 

ایرانیان دانشگاه رایس و جشنواره فیلم ایرانی در هیوستون

جشنواره فیلم های ایرانی در شهر هیوستون در هر سال در موزه هنرهای زیبای هیوستون و به میزبانی دانشگاه رایس انجام می شود. در سال 2009 شانزدهمین دوره این جشنواره برگزار گردید و در این جشنواره انواع فیلم های فیلم های ایرانی مثل فیلم های مستند، کوتاه، درام و خانوادگی نمایش داده می شود. موسسه سیاست‌های عمومی جیمز بیکر که یک موسسه پژوهشی-تحقیقاتی است توسط سیاستمدار و سفیر سابق ایران در پاکستان، در دانشگاه رایس ایجاد گردیده است. هوشنگ انصاری حامی مالی بسیار مهم این دانشگاه است و در قبل از انقلاب اسلامی پست های مهمی مثل وزیر امور اقتصادی و دارائی در دولت ایران داشته است. افرادی مثل خانم فریناز کوشانفر و همچنین آقای ارسلان کاظمی از اساتید برجسته دانشگاه رایس بوده که سال های بسیاری را در این دانشگاه تدریس می کنند. برای اطلاع از اخذ پذیرش دانشگاه براون با ما همراه باشید.

ویژگی های دانشگاه رایس و فضای دانشگاه

اگر برای اولین بار از در ورودی قدم به دانشگاه رایس می گذارید، یازده کالج را میبینید که امکانات رفاهی و سالن غذاخوری و سالن مراسم ها شامل آن ها است. University Rice دارای چندین تیم ورزشی قوی است که مهمترین تیم آن "تیم بسکتبال دانشگاه رایس" است و شما برای تماشا کردن مسابقات ورزشی به صورت رایگان وارد سالن ها و ورزشگاه ها می شوید. طبق آخرن آمار ها، تعداد دانشجویان University Rice در هر سال 20 درصد افزایش می یابد و جمعیت آن رو به افزایش است. انجمن ایرانیان دانشگاه رایس اخیرا بسیار فعال شده است و اجتماع ایرانیان در این دانشگاه بیشتر شده است. از لحاظ قیاس با دانشگاه های بزرگ قابل وسعت کمتری دارد ولی امکانات این دانشگاه برای دانشجویان در مقایسه با همین دانشگاه ها بسیار زیاد است.

خوابگاه دانشگاه رایس

خوابگاه  ها یا اتاق های بسیار باکیفیتی در داخل دانشگاه رایس وجود دارد که می توانید از آن ها استفاده کنید. در حال حاضر این خانه ها معمولا با قیمت هایی بین 950 تا 2500 دلار آمریکا عرضه می شوند که برای اطلاع از قیمت های دقیق آن ها باید به سایت دفتر دانشجویان بین المللی دانشگاه رایس مراجعه کنید. همچنین خانه هایی با قیمت منطقی در نزدیکی University Rice وجود دارد، که فاصله آن ها با دانشگاه بین 5 تا 10 دقیقه بیشتر زمان ندارد. با توجه به این هزینه کم و با توجه به کمک هزینه ای که دانشگاه رایس به دانشجویان می دهد، می توان گفت تحصیل در این دانشگاه در ایالت تگزاس گزینه خوبی به نظر می رسد. دانشگاه رایس امریکا در شهر هیوستون در جنوب آمریکا و در ایالت تگزاس واقع شده است. در شهر هیوستون مردم اکثرا به زبان های انگلیسی، ویتنامی و اسپانیایی صحبت می کنند. برای تحصیل در مقاطع مختلف Rice University رایگان نبوده ولی این دانشگاه انواع بورسیه ها و کمک هزینه های مختلف را برای پوشش های هزینه های شما اعطا می کند. کیفیت آموزش های علمی دانشگاه رایس بسیار بالا بوده که باعث می شود بعد از فارغ التحصیلی به راحتی شغل مورد علاقه خود را پیدا کنید. Rice University برای تامین مسکن دانشجویان اتاق های بسیار باکیفیتی را برای آن اه فراهم کرده است که با ورود به سایت دانشگاه می توانید از آخرین قیمت به روز آن اطلاع پیدا کنید. همچنین در نزدیکی این دانشگاه، خانه هایی ارزان قیمت وجود داشته تا بدون نگرانی زیاد، به زندگی خود ادامه دهید. بیشتر ایرانیان University Rice عضو انجمنی تحت عنوان انجمن ایرانیان دانشگاه رایس هستند، که فعالیت آن ها اخیرا بیشتر از قبل شده است.

3567 رتبه بندی این مطلب:
4.5

نوشتن یک نظر

با تکمیل این فرم شما شرایط و قوانین و حریم خصوصی این سایت رو خوانده و قبول میکنید
افزودن نظر

انتخابگر پوسته