دانشگاه هایدلبرگ

دانشگاه هایلدبرگ Ruprecht-Karls-Universitat Heidelberg یکی از دانشگاه های برتر آلمان و یکی از قوی ترین دانشگاه های تحقیقاتی آلمان است. این دانشگاه به طور مداوم در میان 5 دانشگاه برتر آلمان قرار داشت و دانش آموزان آلمانی بسیار علاقمند به تحصیل در این دانشگاه هستند. دانشگاه Heidelberg یک دانشگاه دولتی در آلمان است و تحصیل در آن برای دانشجویان از سراسر جهان مقرون به صرفه است. این دانشگاه دارای چندین دانشکده و پردیس است و نزدیک به 30000 دانشجو در مقاطع مختلف تحصیل می کنند. رتبه Ruprecht-Karls-Universitat Heidelberg در جهان دائما در میان 100 دانشگاه برتر جهان قرار داشت. بیشتر دوره ها و کلاس ها در دانشگاه های آلمان به زبان آلمانی است و فقط برخی از دوره های آن در مقاطع کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی عرضه می شود. در ادامه ای مطلب قصد داریم به نحوه اپلای دانشگاه هایدلبرگ و تحصیل در آلمان بپردازیم.
 

دانشگاه هایدلبرگ

 

دانشگاه هایدلبرگ کجاست؟

دانشگاه هایدلبرگ در سال 1386 میلادی به نام لاتین روبرتو کارولا هایدلبرگنسیس به فرمان کنت روبرت اول در شهر هایدلبرگ تاسیس شد. اولین رشته های که در این دانشگاه تدریس شد رشته های فلسفه، الهیات، حقوق و پزشکی بود. به این ترتیب در همان سال ها که شهر هایدلبرگ که کمتر از 3600 نفر جمعیت داشت در حدود 600 نفر دانشجو پذرش کرد. از سال 1901 میلادی این  دانشگاه موفقیت های چشم گیری در رشته های فیزیک، شیمی، پزشکی، ادبیات و فقه داشت و توانست در این رشته ها جوایز نوبل کسب کند. این دانشگاه امروزه دارای دانشکده و پردیس هایی در مناطق مختلف آلمان دارد و دانشجو های بسیاری از سراسر آلمان در آن تحصیل می کنند.
 

دانشگاه هایدلبرگ


اخذ پذیرش از دانشگاه هایدلبرگ

دانشگاه هایدلبرگ هر سال دانشجویان زیادی را از سراسر جهان و آلمان پذیرش می کند. این دانشگاه به دلیل سیستم تحقیقاتی و آموزشی برتر با رنکینگ بالا دارای طرافدارا زیادی از سراسر جهان است. از طرفی دانشگاه های دولتی آلمان با وجود فراهم کردن شرایط و امکانات عالی بسیار مقرون به صرفه هستند و به همین دانشجویان بین المللی بسیاری برای پذیرش در این دانشگاه سالیانه درخواست پذیرش به این دانشگاه ارسال می کنند. تحصیل در دانشگاه های آلمان در 3 مقطع Bachelor و مقطع Master و دکترا انجام می شود. تاریخ اخذ پذیرش از دانشگاه Heidelberg برای ترم زمستان از ابتدای جولای و درترم تابستان از ابتدای دسامبر است و تا دو هفته مهلت دارید که درخواست های خود را ارسال کنید. برای پذیرش و ثبت نام در دانشگاه هایدلبرگ باید مدارک زیر به دانشگاه ارائه شود:

 • مدرک تحصیلی از دانشگاه یا مدرسه معتبر
  مدرک دیپلم با معدل بالای 15 یا مدرک اخرین مقطع تحصیلی از دانشگاه های معتبر به همراه ترجمه رسمی آن ها
 • مدرک زبان انگلیسی یا آلمانی
  مدرک زبان باید با توجه به رشته مورد نظر باشد. در رشته هایی که به زبان انگلیسی تدریس می شود می توان مدرک انگلیسی ارائه کرد و در غیر اینصورت دانشجوباید مدرک زبان آلمانی دانشجو باید مدرک زبان آلمانی داشته باشد.
 • رزومه کاری و تحصیلی
 • قبولی در یکی از امتحان های ورودی کشور آلمان

در تحصیلات نکمیلی دانشجو باید پایان نامه تحصیلات که حداقل 4 سال است از دانشگاهی معتبر و مدرک BA لازم است. زبان آموزشی در بیشتر دانشگاه های آلمان به زبان آلمانی است و بانابراین دانشجویان باید مدرک آزمون زبان آلمانی DSH است. این آزمون در اواخر سپتامبر و اواخر مارس انجام می شود و دارای 2 بخش شفاهی و کتبی است. چنانچه مایل به تحصیل در رشته هایی بودید که به زبان انگلیسی ارائه می گردد باید نمره تافل  شما در آزمون کتبی 570، در آزمون سیستمی230 و در آزمون اینترنتی 80 است. نمره آیلتس پذیرفته شده در این دانشگاه ها 5.6 است. اخذ پذیرش مدرسه پلی تکنیک با آقای اپلای

رتبه دانشگاه هایدلبرگ

دانشگاه هایدلبرگ از سال 2016 در سال های متوالی به عنوان سومین دانشگاه برتر کشور آلمان شناخته می شد. این دانشگاه در رتبه بندی سال 2020 موسسه QS در رده 66 دانشگاه های جهان و سومین دانشگاه برتر آلمان شناخته شود. این دانشگاه همچنین در سال های 2016 و 2017 توانست در رتبه 12 دانشگاه های اروپا قرار داشت. با توجه به آمار و رتبه های ذکر شده از این دانشگاه می توان متوجه اهمیت این دانشگاه را در تولید علم و دانش دانست. هایدلبرگ در سال های فعالیت خود توانسته است که دانشمندان بسییاری را تربیت کرده و جوایز نوبل بسیاری را کسب کرده است.

دانشکده های دانشگاه هایدلبرگ

دانشگاه هایدلبرگ دارای 12 دانشکده مختلف است که هر کدام از این دانشکده رشته ها و گرایش های متنوعی را در مقاطع تحصیلی کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا ارائه می کند.دانشکده پزشکی این دانشگاه در میان دانشگاه های پزشکی اروپا شهرت بسیار زیادی دارد و بیشترین درخواست پذیرش هر ساله بر ای این دانشکده ارسال می شو.د. دانشکده های این دانشگاه عبارتند از:

 • دانشکده الهیات
 • دانشکده حقوق
 • دانشکده پزشکی هایدلبرگ
 • دانشکده پزشکی مانهایم
 • دانشکده فلسفه
 • دانشکده زبان های مدرن
 • دانشکده اقتصاد و علوم اجتماعی
 • دانشکده مطالعات رفتاری و تربیتی
 • دانشکده علوم ریاضی و کامپیوتر
 • دانشکده فیزیک و اخترشناسی
 • دانشکده علوم زیستی
 • دانشکده شیمی و زمین شناسی

 

دانشکده پزشکی

اخذ پذیرش دانشگاه بریستول با آقای اپلای

همچنین دانشگاه Heidelberg همچنین دارای 4 پردیس مختلف است که پردیس علوم انسانی و هنر آن در قسمت قدمی شهر هایدلبرگ قرار دارد و پردیس علوم اجتماعی آن در حومه شهر برگهایم و پردیس علوم طبیعی و پزشکی در نوینهایمر قرار داشت. در حدود 100 رشته و گرایش در این پردیس ها و دانشکده ها اغلب به زبان آلمانی تدریس می شود.

هزینه تحصیل در دانشگاه هایدلبرگ

همانطور که قبلا هم اشاره کرده ایم دانشگاه های آلمان هیچ هزینه ای از دانشجویان برای تحصیل و به عنوان شهریه دریافت نمی کنند. این شرایط در واقع برای تمام دانشجویان چه دانشجویان داخلی و چه دانشجویان بین المللی شهریه ای پرداخت نمی کنند. البته این دانشگاه از تمام دانشجویان مبلغ بسیار ناچیزی را در ابتدای هر ترم باید پرداخت شود.این مقدار آنقدر ناچیز است که در واقع می توان آن را نادیده گرفت. هزینه پرداختی برای تمام دانشجویان آلمانی، اروپایی و بین المللی هیچ تفاوتی ندارد.

تحصیل رایگان در دانشگاه هایدلبرگ

بله در دانشگاه های آلمان تحصیل به طور کل رایگان است و چنانچه شما مایل به تحصیل در یکی از دانشگاه های برتر جهان هستید و نگران هزینه های شهریه این دانشگاه ها می باشید می توانید به تحصیل در کشور آلمان و دانشگاه های برتر این کشور فکر کنید. هایدلبرگ یکی از دانشگاه های برتر جهان است و سال های زیادی را در میان 100 دانشگاه برتر جهان قرار داشت. شما با تحصیل در این دانشگاه دغدغه مالی نخواهید داشت و درکنار تحصیل و تحقیقات می توانید به کار دانشجویی در این کشور نیز بپردازید. کشور آلمان دانشجویان را به طور کامل حمایت مالی می کند.
 

تحصیل در دانشگاه هایدلبرگ


شرایط بورسیه در دانشگاه هایدلبرگ

با اینکه تحصیل و شهریه دانشگاه های آلمان کاملا رایگان است اما زندگی در این کشور مقرون به صرفه نیست و دانشجویان برای تحصیل در این کشور باید به فکر هزینه های اقامتی و خورد خوراک باشند. در آلمان 8 موسسه اصلی برای حمایت مالی دانشجویان وجود دارد. این موسسات برای پرداخت بورسیه تحصیلی شرایطی را گذاشته اند. از جمله شرایط اعطای بورسیه به دانشجویان، نمرات خوب در مقطع کارشناسی و اتمام تحصیل در زمان مشخص شده است. همچنین شرکت در کنفرانس های بین المللی و چاپ مقالات و داشتن رزومه علمی قوی می تواند باعث بالا رفتن احتمال اخذ بورسیه شود. و مهمترین نکته این است که افرادی که درخواست بورسیه می دهند نباید بیش از یک سال از اقامتشان در آلمان بگذرد.برخی از مهمترین بورسیه های کشور آلمان عبارتند از:

 • انجمن دوستداران دانشگاه هایدلبرگ: این بورسیه برای دانشجویانی است که در مرحله پایانی تحصیل خود نیاز مالی پیدا می کنند.
 • Deutschlandstipendium:  برای دانشجویان ترم های اول از تمام ملیت ها
 • Katharina Eleonore: برای دانشجویان خانم آلمانی
 • Ameriana : برای دانشجویان پزشکی و دندانپزشکی دانشگاه از کشورهای غیراروپایی و غیر صنعتی
 • ERASMUS Mundus: برای دانشجویان کشورهای آسیایی که علاوه بر کمک هزینه تحصیل برای محل سکونتشان نیز کمک هزینه مالی در نظر گرفته می شود.

اخذ پذیرش دانشگاه لودویگ ماکسیمیلیان مونیخ با آقای اپلای

سایت دانشگاه هایدلبرگ

اگر شما هم یکی از افرادی هستید که مایل به ادامه تحصیل در دانشگاه هایدلبرگ آلمان هستید می توانید بعد از مطالعه این مطلب سری هم به سایت دانشگاه بزنید. تمامی تاریخ های دقیق ارسال درخواست پذیرش و درخواست های دیگررا می توانید از سایت دانشگاه ببینید. از برخی از اطلاعات مربوط به تاریخ درخواست های مختلف مانند رزرو خوابگاه و همچنین هزینه های پرداختی به دانشگاه باید با مراجعه به سایت اطلاع دقیقی پیدا کرد. چرا که این اطلاعات ممکن است تغییر کند. ارسال درخواست های پذیرش به این دانشگاه فقط 2 بار درسال است و باید ر تاریخ مشخصیدرخواست های خود را ارسال کنید و نباید این روزها را به هیچ عنوان از دست داد.  

امکانات و خوابگاه های دانشگاه هایدلبرگ

در این دانشگاه حدود 36000 دانشجو وجود دارد که ممکن است نیاز به خوابگاه داشته باشند. با توجه به اینکه در ابتدای ترم زمستان فقط حدود 1000 تا 1500 اتاق خالی می شود که در ترم تابستان این اتاق ها حدود 700 نفر است. با توجه به این آمار فقط حدود 13 درصد از دانشجویان می توانند در خوابگاه های این دانشگاه سکونت کنند. این دانشگاه دارای دو خوابگاه هایلبرون و ماکس پلانک است که تعداد زیادی از دانشجویان را در خود جای می دهد. این دو خوابگاه هر دو دارای سیستم حمل و نقل به دانشگاه هستند. هزینه های آپارتمان های خصوصی در هایدلبرگ در مرکز شهر بسیار بالاتر از حومه شهر است. بنابراین استفاده از آپارتمان ای خصوصی خارج از شهر و استفاده از حمل و نقل عمومی برای دانشجویان بسیار به صرفه تر خواهد بود.
 

خوابگاه های دانشگاه هایدلبرگ

مطلب پیشنهادی: مهاجرت تحصیلی

مشاهیر دانشگاه هایدلبرگ

بسیاری از علم های جهان مدیون دانشمندانی است که در این دانشگاه تحصیل کرده اند. نام بسیاری از فارغ التحصیلان این دانشگاه در میان برندگان جوایز نوبل دیده می شود. دانشمندانی که در این دانشگاه تحصیل کرده اند در سراسر جهان بسیار معروفند که برخی از آن ها ار در زیر نام برده ایم.

 • پیوس دوم: از 1458 تا 1464 میلادی یکی از پاپ های کلیسای کاتولیک رم بود.
 • گئورگ ویلهلم فریدریش هگل: فیلسوف بزرگ آلمانی و یکی از پدیدآورندگان نظریه ایده آلیسم آلمانی بود.
 • دمیتری مندلیف: دانشمند پایه گذار جدول تناوبی عناصر یا جدول مندلیف
 • ماکس وبر : جامعه شناس و استاد اقتصاد سیاسی و سیاست مدار
 • آرنولد جی توینبی: تاریخ دان انگلیسی و وزیراامور خارجه در طول جنگ جهانی اول
 • آلفرد وگنر: دانشمند زمین شناس و هواشناس یا ژئوفیزیکدان آلمانی که نظریه جابه جایی قاره ها را را بیان کرد.


دانشگاه هایدلبرگ یکی از دانشگاه های برتر در آلمان است که در طی سال های گذشته به عنوان سومین دانشگاه آلمان شناخته شد. این دانشگاه قدیمی ترین دانشگاه در آلمان است که در زمان کنت روبرت در سال 1386 میلادی تاسیس شد. این دانشگاه دارای 12 دانشکده و 4 پردیس مختلف است. دانشکده پزشکی دانشگاه هایدلبرگ یکی از مهمترین دانشکده های پزشکی در سرتاسر اروپا به حساب می آید. تحصیل در این دانشگاه رایگان است و دانشجویان بین المللی که قصد تحصیل در این دانشگاه هستند فقط باید گران زندگی در این کشور باشند. البته کشور آلمان و دانشگاه هایدلبرگ برای دانشجویانی که توان مالی پرداخت هزینه های زندگی در این کشور را ندارند، بورسیه ها و کمک هزینه های مالی اختصاص می دهد. دانشجویان در دانشگاه هایدلبرگ در کنار تحصیل می توانند از امکانات رفاهی این دانشگاه به صورتی کاملا مقرون به صرفه بهره مند شوند.

4468 رتبه بندی این مطلب:
4.2

2 نظر در مطلب "دانشگاه هایدلبرگ" ثبت شده است

Avatar image

Sayid nooragha sadat

با تقدیر تشکر من خوشحالم که با شما در تماس هستم ومیتوانم ازین طریق ادامه تحصیل خویش را ادامه بدهم زیرا علاقه مند هستم که تحصیلات ام را ادمه بدهم


Avatar image

سعید همتی

سلام یک جایی از متن اشاره کردید که تحصیل در هایدلبرگ رایگان هست ...

خواستم بگم که

منظور از رایگان بودن ، این نیست که شما نباید هیچ مبلغی پرداخت کنید .اگرچه چیزی به نام شهریه ندارید اما یک مبلغ ناچیزی تحت عنوان Semester بابت ثبت نام و دریافت خدمات دانشجویی (AStA) از شما دریافت میشود که این مبلغ، برای هر ترم میتواند از 100 تا 350 یورو باشد.

نوشتن یک نظر

با تکمیل این فرم شما شرایط و قوانین و حریم خصوصی این سایت رو خوانده و قبول میکنید
افزودن نظر

انتخابگر پوسته