دانشگاه استنفورد

اگر قصد ادامه تحصیل در ایالت متحده دارید Stanford University می تواند یکی از بهترین انتخاب ها باشد. این دانشگاه یکی از معتبرترین دانشگاه های ایالت متحده است که در نزدیکی شهر سانفرانسیسکو از ایالت کالیفرنیا در شهر استنفورد قرار دارد. دانشگاه استنفورد طبق گفته بسیاری از بزگان به عنوان برترین دانشگاه جهان به حساب می آید. این دانشگاه با  ضریب پذیرش 4.7 درصد دانشجو به عنوان سخت گیرترین دانشگاه در جذب دانشجو به حساب می آید. فارغ التحصیلان دانشگاه Stanford شرکت های بزرگ جهان را تاسیس کردند و به همین دلیل این دانشگاه به عنوان دهمین اقتصاد برتر جهان به حساب می آید. شرکت های تاسیس شده توسط این دانشگاه گردش مالی سالانه حدود 2.7 تریلیون دلار دارند. از صفر تا صد فرآیند اپلای دانشگاه استنفورد با شما هستیم.
 

دانشگاه استنفورد

 

دانشگاه استنفورد کجاست؟

دانشگاه استنفورد Stanford University یکی از معتبرترین دانشگاه ها در ایالت متحده آمریکا است. این دانشگاه در سال 1884 زمانی که فرماندار وقت کالیفرنیا پسرش را از دست داد تاسیس شد. فرماندار آن زمان کالیفرنیا اقای للند استنفورد(Leland Stanford) در سال 1884 میلادی پسرش را از دست می هد و با همسرش تصمیم می گیرند که یک دانشگاه را به عنوان یادبود برای پسرشان تاسیس کنند. این دانشگاه در سال 1891 اغاز به کار کرد. لیلند استفورد زمین های کشاورزی خود را به ساخت این دانشگاه اختصاص داد. این دانشگاه تا به حال برنده 19 جایزه نوبل شده است و از نظر رتبه جهانی نیز  همیشه در بین 3 دانشگاه برتر جهان قرار داشته است. دانشگاه استنفورد در حال حاضر دارای یک پردیس موفق است که بیش از 11000 هزار فرد خلاق و نابالغ در آن تحصیل  کرده و بیشتر آن ها نیز در همین پردیس زندگی می کنند.
 

موقعیت جغرافیایی دانشگاه استنفورد

 

اخذ پذیرش دانشگاه استنفورد

دانشگاه Stanford دارای 7000 دانشجو در مقطع لیسانس و 9000 دانشجو در مقطع تحصیلات تکمیلی است. این دانشگاه هر سال 1700 دانشجوی جدید و 30 دانشجوی انتقالی دارد. رقابت برای جذب به این دانشگاه شدن کار سختی است ولی اگر شما توانایی های لازم را داشته باشید حتما می توانید یکی از دانشجویان جذب شده به این دانشگاه شوید. دانشگاه با توجه به رشته ی تحصیلی و مقطع مورد نظرتان از شما مدارک خاصی را درخواست می کند. داوطلبانی که درخواست پذیرش به این دانشگاه دارند باید ابتدا به سایت دانشگاه مراجعه کرده و شرایط و مدارک لازم برای پذیرش در مقطع تحصیلی مورد نظرشان را مطالعه کنند. برای درخواست پذیرش دادن دانشگاه این امکان را در اختیار همه قرار داده است که با وارد سایت شدن درخواستشان را به صورت آنلاین ارسال نمایند. ابتدا از دانشجویان خواسته می شود که تصویر مدارک را را به صورت اینترنتی ارسال کنند و پس از قبول شدن درخواست پذیرش دانشجو باید اصل مدارک را به دانشگاه ارائه کند. مدارک لازم برای جذب این دانشگاه شدن به شرح زیر است:
•    فرم درخواست
•    هزینه ثبت درخواست
•    امتحان ACT  و SAT
•    ترجمه رسمی مدارک
•    توصیه نامه از دو معلم یا استاد
•    گزارش از مدرسه یا دانشگاهی که در آن تحصیل کردید و یک توصیه نامه از آن جا
شرایط پذیرش در مقاطع تحصیلات تکمیلی کاملا متفاوت است. برای پذیرش در مقطع فوق لیسانس باید درخواست شما در 65 دپارتمان موجود برای رشته های مختلف بررسی گردد و مدارک لازم نیز در هر رشته متفاوت است که با ورود به سایت می توانید مدارک و شرایط ثبت نام در هر رشته را مشاهده کنید. اخذ پذیرش دانشگاه کرنل با آقای اپلای

پذیرش در مقطع دکترا دانشگاه استنفورد

این دانشگاه برای جذب افراد در مقطع دکترا برنامه های مختلف علمی و عملی  را طراحی کرده است. این دانشگاه برای توسعه تحقیقات خود در همه زمینه های علمی دانشجویانی را پذیرش می کند که تمام شرایط لازم برای تحصیل در این دانشگاه را داشته باشند. این دانشگاه یک برنامه 5 ساله جهت توسعه محققان برجسته ی خود که درک کاملی از موضوعات مختلف علمی و عملی دارند طراحی کرده است. دانشگاه در تمام این 5 سال دانشجویان مقطع دکترا را حمایت مالی می کند.دانشگاه استنفورد هر سال فقط 25 تا 35 دانشجوی دکترا پذیرش می کند. وجود  تعداد کم دانشجویان در این مقطع باعث می شود که دانشجویان بتوانند با هم ارتباط بهتری بگیرند و همچنین سوپروایزر قادر خواهد بود که توجه خاصی به هر یک از دانشجویان به طور ویژه داشته باشد. برای پذیرش در مقطع دکترا باید مدارک زیر را داشته باشیم.

 •    فرم درخواست پذیرش
 •    پرداخت هزینه  ثبت نام
 •    ترجمه رسمی مدارک دانشگاهی
 •    حداقل 3 توصیه نامه
 •    مدرک تافل( این دانشگاه مدرک IELTSرا نمی پذیرد)
 •    ارائه مدرک GRE
 •    ارائه رزومه
 •    انگیزه نامه (SOP)


رشته های دانشگاه استنفورد

در  دانشگاه  Stanfordرشته های متنوعی تدریس می شود. این دانشگاه در زمینه رشته های انسانی و مهندسی به عنوان برترین دانشگاه جهان شناخته می شود. این دانشگاه دارای دانشکده های زیر می باشد.

 •     پزشکی
 •      حقوق
 •      علوم انسانی
 •      آموزش
 •     علوم، زمین انرژی و محیط زیست
 •     بازرگانی و کسب و کار
 •     مهندسی تحصیل رایگان در دانشگاه استنفورد


برترین رشته های این دانشگاه آمار، اورولوژی، جامعه شناسی، مطالعات مذهبی، فلسفه، پزشکی، موسیقی، مهندسی مکانیک، حقوق، زبان شناسی، اقتصاد، علوم کامپیوتر، مهندسی عمران، زیست شناسی و بیوشیمی، فضانوردی، مستندسازی را در مقطع کارشناسی و تحصیلات تکمیلی ارائه می کند.
 

مجموعه دانشگاه استفورد

اخذ پذیرش دانشگاه هنگ کنگ با آقای اپلای

شرایط بورسیه دانشگاه استنفورد

Stanford  University برای دانشجویان مقطع لیسانس  که نمی توانند از پس هزینه های تحصیل بربیایند شرایط بورسیه را قرار داده است. برای افرادی که خانواده آن ها در آمد کمتر از 150 هزار دلار در سال دارد بورسیه شهریه دانشجو را به طور کامل پرداخت می کند و همچنین برای دانشجویانی که درآمد خانواده هایشان کمتر از 65 هزار دلار است دانشگاه به جز هزینه شهریه، هزینه های خورد و خوراک و اتاق را نیز به عنده می گیرد و دانشجو به طور کاملا رایگان در این دانشگاه می تواند تحصیل کند.  در تحصیلات تکمیلی شرایط کاملا متفاوت است. حدود 80 درصد از دانشجویان مقاطع تحصیلات تکمیلی( فوق لیسانس و دکتری) کمک های مالی دریافت می کنند. شرایط پذیرش در هر کدام از رشته ها متفاوت است و به رای دپارتمان های موجود بستگی دارد.

تحصیل در دانشکده پزشکی Stanford University

دانشکده پرشکی دانشگاه استنفورد انقلاب های بزرگ علم پزشکی را رهبری می کند. این دانشگاه در تحقیقات درمان های بالینی، پزشکی و پروتکل های آموزش اخلاق  در میان دانشگاه های برتر پیشگام بوده است. برای درخواست پذیرش در این دانشکده لازم است که حتما در یکی از دانشگاه های معتبر کشور های آمریکا، کانادا و انگلستان تحصیل کرده باشید. دانشجویانی که درخواست ویزا می دهند باید هزینه یک سال زندگی در آمریکا  را به همراه داشته باشند. درخواست های ارسالی برای دانشکده پزشکی از طریق برنامه کالج پزشکی آمریکا (AMCAS) بررسی می شوند. که مراحل پذیرش در این دانشکده و دانشگاه به شرح زیر است.
 

تحصیل در دانشگاه استنفورد

 

مرحله اول پذیرش در برنامه  (AMCAS)

دانشجویان باید در آزمون پذیرش کالج پزشکی (MCAT) قبول شوند و حداقل 3 و حداکثر 6 توصیه نامه از اساتید خود داشته باشند.

مرحله دوم پذیرش در برنامه تکمیلی استنفورد

درخواستی که به برنامه کالج پزشکی آمریکا دادیم  در صورت قبولی به دانشگاه ارسال می شود. پس از آن از طرف دانشگاه یک دعوتنامه برای دانشجو فرستاده می شود تا بتواند درخواست خود را تکمیل کند. پس از پرداخت هزینه ثبت نام باید یک فرم انگیزه نامه از انگیزه های شخصی برای تحصیل در پزشکی و علاقه مندی های تخصصی را پر کنید و درخواست خود را بروزرسانی کنید.

مرحله سوم مصاحبه

در این مرحله دانشجو به مصاحبه دعوت شده و  باید برای مصاحبه اماده شود و در زمان معین برای مصاحبه مراجعه کند. در مصاحبه های این دانشگاه از دانشجو راجع به رزومه کاریش پرسیده می شود. همچنین دانشجو باید به مطالب علمی و پزشکی تسلط کامل داشته باشد.

مرحله چهارم پذیرش

پس از پذیرش در دانشگاه دانشجو باید مدارک لازم جهت ثبت نام در این دانشگاه را آماده کرده و برای ثبت نام به سایت دانشگاه مراجعه کند. حتما ایمیل هایی که دریافت می کنید روزانه را رزوانه چک کنید. دانشگاه از طریق ایمیلی که با شما در ارتباط بود قبولیتان را به شما اطلاع می دهد. بنابراین بعد از مصاحبه باید حواستان را به ایمیلتان بدهید که تاریخ ثبت نام را از دست ندهید.

هزینه تحصیل در دانشگاه استنفورد

هزینه های تحصیل در دانشگاه استنفورد در هر رشته و در مقاطع تحصیلی مختلف، متفاوت است. دانشجویان این دانشگاه هزینه های شهریه تحصیل در دانشگاه استنفورد را با مراجعه به وب سایت رسمی این دانشگاه مشاهده کنید. هزینه های تحصیل دانشجویان بین المللی و دانشجویان آمریکایی متفاوت است که متقاضیان در هر مقطع و رشته ای پس از پذیرش با مراجعه به سایت می توانند از هزینه های شهریه اطلاع یابند.

سایت دانشگاه استنفورد

برای ارسال درخواست پذیرش به این دانشگاه شما باید به صورت آنلاین به سایت دانشگاه مراجعه کنید. پس از ارسال درخواست آنلاین در سایت دانشگاه از طریق ایمیلی که با آن در درخواست ارسال می کنید با شما در ارتباط خواهد بود. بعد از قبولی و  پذیرش در دانشگاه  لازم است که برای ثبت نام اصلی به سایت دانشگاه مراجعه کنید. دانشگاه قبل از ثبت نام برای شما یک کتابچه راهنما مخصوص دانشگاه را ارسال می کند که مراحل ثبت نام در سایت نیز در آن توضیح داده شده است.
در سایت دانشگاه استنفورد به طور کامل توضیحات لازم جهت ارسال درخواست نوشته شده است. همچنین در این سایت محل دانشگاه و دانشکده ها و همچنین اخبار مربوط به دانشجویان وجود دارد. با مراجعه به سایت دانشگاه می توانید با دانشجویان و اساتید برتر Stanford University و عملکردشان آشنا شوید.

افراد مشهور دانشگاه استنفورد

فارغ التحصیلان دانشگاه استنفورد افراد نابغه جهان به حساب می آیند. بسیاری از شرکت های بزرگ جهان مانند نایک، گوگل، یاهو، اینستاگرام و غیره از این دانشگاه فارغ التحصیل شدند. بیش از 60  نفر از برندگان جایزه نوبل و 7 برنده ی مدال فیلدز در دانشگاه استنفوردبه عنوان دانشجو، کارمند و یا استاد دانشگاه حضور داشتند.
از دانشجویان ایرانی فارغ التحصیل از دانشگاه استنفورد می توان به چهره های بر جسته ای مانند سیمین دانشور، امید کردستانی مدیر مالی در شرکت گوگل، علی حاجی میری، محمدرضا عارف و وارتان گریگوریان مدیر بنیاد کارنگی اشاره کرد. بهرام بیضایی نیز از 1389 شمسی به عنوان استاد مدعو در این دانشگاه فعالیت دارد. مریم میرزا خانی ریاضیدان برتر و اولین زن برنده جایزه فیلدز نیز به عنوان استاد در این دانشگاه حضور داشت. همچنین عباس میلانی به عنوان مدیر برنامه مطالعات ایرانی  یکی از کارکنان این دانشگاه و همچنین به عنوان استاد مدعو در آن حضور داشت. رضا سعد آبادی فارغ التحصیل رشته برق دانشگاه استنفورد است و به مدت 3 سال نیز در این دانشگاه تدریس کرد و پس از آن به ایران بازگشت.
 

مریم میرزا خانی

اخذ پذیرش دانشگاه پکینگ با آقای اپلای

تسهیلات و امکانات دانشگاه استنفورد

دانشگاه Stanford برای دانشجویان خود امکاناتی را ایجاد کرده است. استنفورد خوابگاه دانشجویی برای دانشجویان خود در تمام مقاطع فراهم کرده است. این خوابگاه ها با امکانات متنوعی ساخته شده است که دانشجویان می توانند با توجه به شرایط مالی و شخصیتی خود خوابگاهی که مایل هستند انتخاب کنند. خوابگاه ها ی دانشگاه شامل خوابگاه برای مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد، دانشجویان متاهل بدون فرزند و دانشجویان متاهل با فرزند است. این دانشگاه همچنین دارای خوابگاه مخصوص برای افراد با ناتوانی های جسمی است.
یکی دیگر از امکانات قابل توجه این دانشگاه کتابخانه آن است. کتابخانه استنفورد غنی از کتب برتر دنیاست که تمام دانشجویان می توانند از منابع علمی و کتاب های این کتابخانه استفاده کنند. همچنین این دانشگاه دارای مراکز بهداشت است که به دانشجویان دانشگاه خدمات می دهند. دانشگاه استنفورد دارای مجموعه ورزشی بزرگ است که در رشته های متنوعی مانند بسکتبال، بیسبال، فوتبال وغیره باشگاه دارد. این دانشگاه دارای تیم های مختلف ورزشی است که افراد اینتیم به عنوان اعضای اصلی دانشگاه استنفورد به حساب می آیند. دانشگاه استنفورد دارای پردیس هنری و نیز دو موزه بزرگ جهانی است. ایندانشگاه همچنین دارای باغ های ارگانیک است که مواد غذایی سالم  جهت غذای دانشجویان را تهیه می کند.
 

خوابگاه دانشگاه استنفورد

 

زندگی دراستنفورد و کالیفرنیا

استنفورد یک منطقه کوچک در شهرستان سانتاکلارا یک شهر با جمعیتی کم در نزدیکی شهر سانفرانسیسکو واقع در ایالت کالیفرنیا است. شهرستان سانتاکلارا به دره سیلیکون  نیز مشهور است و در جنوب سانفراسیسکو قرار گرفته است. این شهرستان یکی از مراکز اقتصادی در ایالت کالیفرنیا به حساب می آید. این شهرستان به دلیل تمرکز منابع و ثروت در آن و همچنین به دلیل پیرفت در صنعت فناوری یکی از ثروتمندترین شهرستان های آمریکا است.  
نزدیکی به دره سیلیکون یا سیلیکون ولی یک از مهمترین جاذبه های این شهر است. این دره یک دره گردشگری نیست بلکه علت شهرت دره سیلیکون قرار داشتن بزرگترین و مطرح ترین شرکت های انفورماتیک جهان در آن است. کمپانی های پیشرفته زیادی در این منطقه فعالیت دارند. جالب است بدانید که صاحب این منطقه ثروتمند شخصی ایرانی به نام محمد ثمره گلستانی است.

ارتباط سیلیکون ولی و دانشگاه استنفورد

دانشگاه استنفورد یکی از دلایل پیشرفت این منطقه است. ترمان یکی از دانشجویان فارغ التحصیل رشته برق در دانشگاه ماساچوست بود. او که قصد مهاجرت تحصیلی در دانشگاه استنفورد را داشت با مقایسه این دانشگاه با دانشگاه کمبریج و ماساچوست متوجه ضعف این دانشگاه در رشته های صنعتی شد و تصمیم به توسعه آن گرفت. طرح های ترمان در خصوص اجاره دادن زمین های دانشگاه برای ایجاد یک شهرک یا پارک تحقیقاتی بود.
در ادامه همکاری پارک تحقیقاتی و دانشگاه استنفورد کم کم شهرک های فناوری سیلیکون ولی شکل گرفت. از جمله شرکت هایی که در این منطقه قرار دارند میتوان به شرکت های همچون شرکت اپل، اچ پی، تسلا موتورز، فیسبوک و غیره اشاره کرد. همچنین شرکت های زیادی هستند که مقر اصلی آن ها در  این منطقه نیست اما در آن شعبه دارند که از جمله این شرکت ها  می توان شرکت های  سونی، توییتر، پاناسونیک، ایسوس، دل، زیمنس، سامسونگ، مایکروسافت، نوکیا، یوتیوب و غیره را نام برد.
 

سیلیکون ولی

 

اقامت دائم بعد از تحصیل در آمریکا

اقامت دائم بعد از تحصیلات در دانشگاه های آمریکا برای دانشجویان کل جهان و به خصوص دانشجویان ایرانی یکی از مواردی است که آن ها را نگران می کند. اگر مایل به گرفتن اقامت دائم در آمریکا هستید باید بعد از تمام شدن تحصیلتان در آمریکا به صورت قانونی در آن جا مشغول به کار شوید. پس دراین صورت می توانید ویزای کاری داشته باشید و بعد از 5 سال کار با ویزای کاری می توانید برای اقامت در آمریکا درخواست دهید. اگر 5 سال ویزای کاری آمریکا را داشته باشید می توانید اقامت دائم و گرین کارت خود را دریافت کنید. قطع به بقین دانشجویانی که در دانشگاه استنفورد امریکا که جزو 3 دانشگاه برتر دنیاست تحصیل کنند می توانند به بهترین کار در رشته خودشان مشغول شوند.


دانشگاه استنفورد یکی از سه دانشگاه برتر جهان است که مخصوصا در زمینه علوم انسانی و مهندسی به عنوان برترین دانشگاه در جهان معرفی می شود. گرفتن پذیرش برای این دانشگاه برای همه آزاد است و فرم درخواست پذیرش در سایت دانشگاه قرار دارد. برای ثبت نام در این دانشگاه پس از پر کردن فرم درخواست باید هزینه ثبت نام اولیه پرداخت گردد و فرد ترجمه مدارک رسمی و توصیه نامه از معلم های خود داشته باشد. برای پذیرش در دانشکده پزشکی دانشگاه استنفورد شرایط فرق دارد و درخواست پذیرش افراد در این شاخه باید توسط برنامه کالج پزشکی آمریکا بررسی گردد. این دانشگاه شاما امکانات مهمی برای دانشجویان ماتنند خوابگاه های مناسب برای افراد مختلف و تیم ها یورزشی و کتابخانه و غیره است. دانشگاه Stanford برای دانشجویانی که خانواده هایشان درآمد کمی دارند شرایط بورسیه تحصیلی گرفتن را قرار داده است. همچنین این دانشگاه دانشجویان تحصیلات تکمیلی را حمایت مالی نیز می کند. زندگی در استنفورد در کنار دره صنعتی سلیکون ولی می تواند یکی از فرصت های اشتغال به کار در آمریکا نیز باشد. دره سلیکون از یک پارک تحقیقاتی متعلق به دانشگاه استارت خورد. در این دره صنعتی شرکت های بزرگ و مهم صنعت فناوری در جهان قرار دارند.

11744 رتبه بندی این مطلب:
3.8

2 نظر در مطلب "دانشگاه استنفورد" ثبت شده است

Avatar image

mahboobullah

سایت خیلی عالی بود مطالب خوبی برداشت نمودم


Avatar image

amir

سلام.در مقطع تحصیلات تکمیلی برای رته علوم کامپیوتر به چی نیاز داریم؟مقام کشوری در مسابقات خوارزمی هم امتیاز محسوب میشه؟؟؟؟

نوشتن یک نظر

با تکمیل این فرم شما شرایط و قوانین و حریم خصوصی این سایت رو خوانده و قبول میکنید
افزودن نظر

انتخابگر پوسته