دانشگاه پکینگ

دانشگاه پکینگ Peking University  اولین دانشگاه ملی کشور چین است که با حروف اختصاری PKU نشان می دهند. این دانشگاه یکی از بزرگترین مراکز آموزشی تحقیقاتی در شهر پکن کشور چین است. نام این دانشگاه در واقع همان پکن است اما نام انگلیسی این دانشگاه در واقع نام قدیمی شهر پکن یعنی همان پکینگ است. این دانشگاه عضو انجمن C9 هستند. این انجمن در واقع یک اتحادیه متشکل از 9 دانشگاه برتر چین است که به دست دولت چین جهت ارتقا و پیشرفت این آموزش عالی کشور ایجاد شده است. دانشگاه پکینگ در میان مردم به نام بیدا Beida معروف استو دانشگاه پکینگ دارای بزرگترین کتابخانه آسیا با بیش از 4.5 میلیون جلد کتاب است. تحصیل در این دانشگاه برای دانشجویان نمونه با نمرات بالا فراهم است. در ادامه این مطلب می خواهیم با نحوه اپلای ، مشخصات و امکانات دانشگاه پکینگ چین بیشتر آَشنا شویم.
 

دانشگاه پکینگ

دانشگاه پکینگ کجاست؟

دانشگاه پکینگ در سال 1898 در کشور چین و در شهر پکن تاسیس شد. این دانشگاه از زمان تاسیس تا کنون به عنوان یکی از برترین دانشگاه های چین شناخته می شده است. این دانشگاه دارای 274 هکتار مساحت با چندین دانشکده و کالج است. دانشگاه پکینگ در ابتدا به نام امپریال پکینگ شناخته می شد و در سال 1912 این نام تصویب شد. در قرن 21 دولت چین برای ایجاد یک دانشگاه در حد دانشگاه های کلاس جهانی، ارتقای آموزش عالی دانشگاه پکن را در برنامه های آموزش و پرورش این دانشگاه قرار داد. با ادغام دانشگاه پزشکی پکن و دانشگاه پکن در سال 2000 باعث رشد و موفقیت بیشتر دانشگاه پکن شد.
 

دانشگاه پکینگ

 

اخذ پذیرش دانشگاه پکینگ

دانشگاه پکینگ از برترین دانشگاه های جهان است. بسیاری از دانشجویان جهان و علی الخصوص دانشجویان آسیایی علاقمند به تحصیل در دانشگاه پکینگ هستند. سال تحصیلی در دانشگاه پکن دارای دو ترم بهار و پاییز است و دارای 2 تعطیلات تابستانی و زمستانی است. تعطیلات زمستانی این دانشگاه 4 هفته و تعطیلات تابستانی آن 8 هفته است. این دانشگاه دارای 45 هزار دانشجو است که حدود 16 هزار نفر از آنها در مقطع لیسانس و مابقی در مقاطع تحصیلات تکمیلی در حال تحصیل هستند. دانشگاه پکینگ در بیشتر رشته های دانشگاهی و مقاطع تحصیلی دانشجویان بین المللی را جذب می کند. برای پذیرش در این دانشگاه باید درخواست پذیرش دانشگاه را در موعد مقرر دانشگاهکه معمولا در یک دسامبر تا 3 ژانویه است. مدارک لازم برای تحصیل در مقطع کارشناسی به شرح زیر است:

 • کپی نمرات آزمون HSK
 • دو توصیه نامه از معلم و یا مشاور تحصیلی مدرسه
 • بیانیه شخصی یا انگیزه نامه
 • مدرک دیپلم بههمرا ریز نمرات ترجمه شده به زبان انگلیسی
 • هرگونه مدارک گذرانده شده مرتبط با رشته
 • گذراندن آزمون نهایی دبیرستان
 • کپی پاسپورت

اخذ پذیرش دانشگاه آوکلند با آقای اپلای

برای اخذ پذیرش در مقطع تحصیلی کارشناسی ارشد و دکترا نیز مدارک زیر باید به دانشگاه ارائه گردد:

 • تکمیل فرم درخواست پذیرش یا همان اپلیکیشن
 • کپی پاسپورت
 • کپی اخرین مقطع تحصیلی به همراه ریز نمرات
 • دو توصیه نامه از اساتید اخرین مقطع تحصیلی
 • انگیزه نامه یا بیانیه شخصی در مقطع کارشناسی ارشد 1500 کلمه و 3000 کلمه در مقطع دکترا به زبان چینی باشد.

حداقل نمرات لازم برای آزمون های زبان انگلیسی و چینی در این دانشگاه مشخص شده است و دانشجویان حتما در زمان ارائه مدرک باید نمرات خود را نیز اعلام کنند. حداقل نمره زبان آزمون تافل باید 100 باشد و در آمزون GRE نمره کسب شده باید بالای 315 شود. این دانشگاه همچنین برای دانشجویان دوره های زبان نیز ارائه می کند. دانشجویانی که قصد ارائه مدرک زبان چینی برای تحصیل در رشته های علوم هستند باید سطح 6 و نمره 200 در کل را بدست بیاورند و حداقل نمره 65 را در رایتینگ بدست بیاورند. داوطلبان رشته علوم انسانی باید نمره کلشان 210 باشد.

رتبه دانشگاه پکینگ

دانشگاه پکن یا پکینگ یکی از برترین دانشگاه های آسیا و جهان است. این دانشگاه چند سالی است که به طور مداوم در میان 50 دانشگاه برتر قرار دارد. دانشگاه پکینگ در رتبه بندی سال تحصیلی 2021 موسسه QS در میان دانشگاه های جهان رتبه 23 را کسب  کرد. دانشگاه پکیتنگ همچنین در همین جایگاه و  رتبه در رتبه بندی موسسه تایمز در سال تحصیلی 2021 قرار گرفت. دانشگاه پکن در برخی از رشته ها در رتبه های بسیار بالاتری قرار دارد. دانشکده زبان های مدرن این دانشگاه رتبه 9 جهانی را بدست آورده است. این دانشگاه در بیشتر رشته های خود در میان 20 دانشکده برتر جهان قرار دارد و همین موضوع باعث افزایش کلی اعتبار دانشگاه می شود.

دانشکده های دانشگاه پکینگ

دانشگاه پکینگ دارای دانشکده ها و گروه های مختلفی است. این دانشکده ها و موسسه ها هر کدام رشته های متنوع مرتبط با یک گروه را در مقاطع مختلف لیسانس، فوق لیسانس و دکترا ارائه می شوند. دانشکده های دانشگاه پکینگ عبارتند از:

 • دانشکده هنر
 • دانشکده حقوق
 • دانشکده مهندسی
 • آکادمی مطالعات میان رشته ای پیشرفته
 • موسسه نجوم و اختر فیزیک کاولی
 • دانشکده علوم و مهندسی محیط زسیت
 • دانشکده علوم شهری و محیط زیست
 • موسسه تحقیقات جمعیت
 • دانشکده مارکسیسم
 • موسسه تحقیقات اقیانوس
 • دانشکده نرم افزار ومیکروالکترونیک
 • دانشکده مهندسی الکترونیک و علوم کامپیوتر
 • دانشکده تحصیلات تکمیلی ShenZhen
 • دپارتمان زبان و ادبیات چینی
 • دانشکده چینی به عنوان زبان دوم
 • موسسه علوم کامپوتر و فناوری
 • دپارتمان مدیریت اطلاعات
 • پژوهشگاه علوم اجتماعی
 • دانشکده زبان های خارجی
 • دپارتمان تاریخ    

 

از	دانشکده های دانشگاه پکینگ

اخذ پذیرش دانشگاه صنعتی مونیخ با آقای اپلای
    

هزینه تحصیل دانشگاه پکینگ

هزینه های تحصیل در دانشگاه پکینگ مقرون به صرفه است. تحصیل در دانشگاه های چین خیلی گران نیست اما دانشجو باید بداند که در کنار هزینه شهریه در مقاطع مختلف که تقریبا در تمامی رشته در هر مقطع تفاوت چندانی با یکدیگر ندارند، باید به فکر هزینه های زندگی در ان دانشگاه نیز باشند. هزینه های تحصیل در این دانشگاه به جز هزینه تحصیل شامل هزینه اقامت، رفت و آمد، خرید کتاب و غیره است و دانشجو باید برای تحصیل و زندگی در پکن چین تمامی این هزینه ها ار محاسبه کند.

تحصیل رایگان در دانشگاه دانشگاه پکینگ

جهت تحصیل رایگان در دانشگاه های کشور چین دانشجویان می توانند از بورسیه تحصیلی این کشور استفاده کنند. البته برای استفاده از بورسیه های تحصیل یک دانشگاه دانشجو باید نمرات بالایی داشته باشد و مدرک اخرین مقطع تحصیلی خود را از دانشگاه معتبری کسب کرده باشد. همچنین دانشگاه پکینگ برای رفاه حال دانشجویان مخصوصا دانشجویانی که توان مالی تحصیل در این دانشگاه را ندارند، کمک هزینه های مالی اختصاص داده است. دانشجویان برای استفاده از بورسیه های تحصیلی باید در زمان ارسال درخواست پذیرش خود درخواست بورسیه را نیز ارسال کنند. ولی درصورتی که فقط تمایل استفاده از وام های دانشجویی را دارید می توانیید در طول تحصیل در این دانشگاه درخواست وام دانشجویی کنید.

شرایط بورسیه دانشگاه پکینگ

دانشگاه Peking برای کمنک به دانشجویان و متقاضیان برتر که علاقمند به ادامه تحصیل هستند اما توان مالی مناسبی ندارند بورسیه هایی را اختصاص می دهد. البته این بورسیه ها برای تمامی رشته ها وجود ندارند و همچنین مبلغ آن ها نیز برای تحصیل در رشته های مختلف متفاوت است. بورسیه های تحصیلی مهم در کشور چین که به متقاضیان تحصیل در دانشگاه های چین ازجمله پکینگ تعلق میگیرد در ذیل نام می بریم.

بورسیه تحصیلی دولت چین

بورسیه های تحصیلی دولتی چین برای حمایت دانشجویان، اساتید و دانشمندان از سراسر جهان برای تحصیل و انجام تحقیقات در چین پرداخت می گردد. این بورسیه با هدف افزایش ارتباطات و همکاری بین دانشمندان جهان و کمک به کشف علوم ایجاد شده است.

بورسیه های شهریه

این نوع بورسیه شهریه کامل دانشجو یا جزئی از آن را به مدت یک سال پوشش می دهد و هر سال با توجه به نمرات دانشجویان و به صورت رقابتی پرداخت می شود.

بورسیه های موسسه کنفوسیوس

این بورسیه ها از موسسه کنفوسیوس برای ترغیب دانشجویان از سرتاسر جهان به تحصیل در زبان چینی و مطالعه فرهنگ و زبان چینی تاسیس شده است.

سایت دانشگاه پکینگ

دانشگاه پکینگ آخرین خبر های مربوط به دانشگاه را در سایت قرارداده و دانشجویان علی الخصوص متقاضیان ورود و تحصیل در این دانشگاه می توانند با مراجعه به این سایت اطالعات مورد نیازشان را کسب کنند. چنانچه شما نیز تمایل دارید در این دانشگاه تحصیل کنید می توانید جهت بررسی شرایط و مدارک لازم برای ثبت نام و کسب اطلاعات بیشتر به سایت دانشگاه پکینگ مراجعه کنید.

امکانات و خوابگاه های دانشگاه پکینگ

دانشجویان بین المللی که اقدام به مهاجرت تحصیلی و تحصیل در این دانشگاه می کنند می توانند در خوابگاه دانشجویی این دانشگاه به نام شائو یوان اقامت کنند. البته این دانشجویان فقط در زمان مقرر جهت تحصیل در آن مقطع می توانند در این خوابگاه اقامت کنند و اگر مدت تحصیلشان طولانی تر شد دیگر نمی توانند در این دانشگاه تحصیل کنند. دانشجویانی که نتونستند خوابگاه رزرو کنند، می توانند از آپارتمان های اطراف دانشگاه اجاره کنند. دانشجو پس از اسکان خارج از دانشگاه باید حتما مدارک خود را به همراه اجاره نامه به پلیس تحویل دهند. دانشگاه پکن دارای رستنوران هایی مانند شائو یوان و Global Village وجود دارد که دانشجو می تواند جهت صرف غذا به آن ها مراجعه کند. این دانشگاه دارای بیمارستان، اداره پست، کتابفروشی، لباسشویی، بانک و سالن نمایش وجود دارد که تمامی این ساختمان ها در داخل محوطه دانشگاه قرار دارند. این دانشگاه از لحاظ امنیت دانشگاهی امن و محافظت شده است و به همین دلیل مسئولین دانشگاه به دانشجویان پیشنهاد می کنند در زمان خروج از دانشگاه مبالغ زیاد پول ای گذرنامه خود را با خود بیرون نبرند و فقط کافی است یک کپی از پاپورت را همراه خود داشته باشند.
 

خوابگاه دانشگاه پکینگ

اخذ پذیرش دانشگاه کرنل با آقای اپلای

مشاهیر دانشگاه پکینگ

بسیاری از افراد مشهور و سیاستمداران معروف چینی در این دانشگاه تحصیل کرده اند. این دانشگاه معرفی افراد مهم و بزرگی را در کارنامه خود دارد. از میان این افراد می توان به لی که چیانگ نخست وزیر جمهوری خلق چین و دبیر حزبی هیات دولت جمهوری چین اشاره کرد. همچنین در میان مشاهیر این دانشگاه نام نویسنده معروف چینی لو شون نی زبه چشم می خورد. این نویسنده هم به زبان چینی و هم به زبان بایهو می نوشت. دانشگاه پکینگ یکی از برترین دانشگاه های چین است و  افراد نامدار بسیاری در این دانشگاه تحصیل کرده اند که آوردن نام همه ی آن ها در این مطلب نمی گنجد. دانشگاه پکینگ اولین دانشگاه ملی در چین است که در سال 1898 تاسیس شد. دانشگاه پکینگ یا پکن در رتبه 23 دانشگاه های جهان قرار دارد و دارای امکانات و شرایط تحصیل عالی برای دانشجویان بین المللی است. یکی از مهمترین ویژگی های این دانشگاه برای دانشجویان بین المللی در تمام زمان تحصیل مقرر شده برای هر مقطع اقامتگاه فراهم کرده است. همچنین دانشگاه های پک با استفاده از بودجه دولتی بورسیه ها و کمک هزینه های مالی در اختیار دانشجویان نمونه قرار می دهد و دانشجویانی که شرایط تحصیل خوبی دارند در زمان ارسال درخواست پذیرش خود می توانند درخواست بورسیه نیز از دانشگاه داشته باشند. دانشگاه پکینگ از بهترین دانشگاه های کشور چین است که جهت ارتقای آموزش عالی دانشجویان و دانشمندان بین المللی را پذیرش می کند. اگر شما نیز تمایل به تحصیل در این دانشگاه هستید باید بدانید که یکی از برترین دانشگاه های جهان و آسیا را برای تحصیل انتخاب کرده اید و باید تمام تلاش خودتا را برای اخذ پذیرش در این دانشگاه کنید.

3350 رتبه بندی این مطلب:
3.0

1 نظر در مطلب "دانشگاه پکینگ" ثبت شده است

Avatar image

Kosar

سلام روز بخیر

میخواستم برای مقطع کارشناسی رشته مهندسی برای کشور چین اقدام کنم معدلم 17/04

مدرک زبان ندارم

شرایط پذیرش چگونه هست و اینه امکان بورسیه هم هست؟

نوشتن یک نظر

با تکمیل این فرم شما شرایط و قوانین و حریم خصوصی این سایت رو خوانده و قبول میکنید
افزودن نظر

انتخابگر پوسته