دانشگاه مالایا

دانشگاه مالایا University of Malaya اولین دانشگاه در مالزی است و به عنوان بهترین دانشگاه مالزی شناخته می شود. بسیاری از معروفان و سرشناسان کشور مالزی در این دانشگاه تحصیل کرده اند. ماهاتیر محمد نخست وزیر سایق مالزی یکی از فارغ التحصیلان سرشناس این دانشگاه است. دانشگاه مالایا که با نام یو ام (UM) نیز شناخته می شود با بیشتر دانشگاه های معتبر جهان تفاهم نامه علمی جهت تبادل دانشجو و استاد و تحقیقات و پژوهش انجام می گیرد. همچنین یکی از بهترین و مجهزترین بیمارستان های دولتی مالزی، بیمارستان دانشگاه یو ام است. یکی از مهمترین ویژگی های UM داشتن نظم و قوانینی است که در تمامی رشته ها وجود دارند که باعث پیشرفت این دانشگاه و تربیت اساتید برجسته در بسیاری از علوم است. امروزه بسیار از دانش آموزان در مالزی و سراسر جهان علاقمند به تحصیل در این دانشگاه هستند. در ادامه قصد داریم به بررسی اپلای دانشگاه مالایا بپردازیم.

دانشگاه مالایا


دانشگاه مالایا کجاست؟

دانشگاه مالایا با وسعت 3 کیلومتر مربع در جنوب غربی کوالالامپور و در منطقه پتالینگ جایا و در خیابان دانشگاه Jalan University قرار دارد. این دانشگاه دارای سوابق بسیار درخشانی است و  شعار این دانشگاه عبارت «دانش کلید موفقیت» است که نشان دهنده تلاش دانشگاه در کسب علوم و دانش در همه زمینه ها است. دانشگاه مالایا قدیمی ترین دانشگاه ملی و مرکز آموزشی در مالزی است و در سال 2005 سالگرد صد سالگی خود را جشن گرفتند. برای رفت و آمد به این دانشگاه خط مترو و اتوبوس از کنار دانشگاه عبور می کند و استگاه مترو، تاکسی و اتوبوس در نزدیکی دانشگاه قرار گرفته اند. این دانشگاه با داشتن 20 دانشکده مختلف که در رشته های متنوع فعالیت کرده و تحقیق و پژوهش انجام می دهند باعث پیشرفت روز افزون و قرار گرفتن در میان 200 دانشگاه برتر جهان می شود.
 

دانشگاه مالایا کجاست؟


اخذ پذیرش دانشگاه مالایا

پذیرش دانشجو در دانشگاه UM مانند تمامی کارهای اجرایی دیگر به طور مستقیم زیر نظر رییس دانشگاه و همکاری موسسات آموزشی دیگر انجام می گیرد. تعداد دانشجویان بینالمللی این دانشگاهدر مقاطع ارشد و دکترا بسیار بیشتر از دیگر کشور ها است. برای پذیرش در این دانشگاه در مقاطع تحصیلات تکمیلی دانشجو باید لیسانس مرتبط با آن رشته را داشته باشد. البته در برخی از رشته ها مانند کارشناسی ارشد مدیریت بازرگانی، حقوق جزا و فناوری اطلاعات می توان بدون داشتن لیسانس مرتبط نیز درخواست پذیرش به دانشگاه ارسال کرد. دانشگاه Um مرکزی جهت فعالیت دانشجویان فارغ التحصیل مقاطع ارشد و دکترا به نام موسسه تحصیلات تکمیلی IPS را راه اندازی کرده است. برای اطلاع از اخذ پذیرش دانشگاه هاروارد با ما همراه باشید.

این موسسه به جهت توسعه و ارتقای سطح تحقیقاتی و مرکز آموزشی در این مقاطع تاسیس شده است. مدارک لازم جهت اخذ پذیرش در مقطع لیسانس عبارتنداز:

 • ویزای تحصیلی
 • کپی پاسپورت
 • ارائه فرم درخواست و هزینه اسال درخواست
 • گواهی تمکن مالی
 • مدرک دوره دبیرستان با معدل بالا و بین 80 درصد برتر
 • اخذ مدرک دبیرستان از یک موسسه معتبر

در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا نیز مدارک زیر لازم است:

 • ارائه رزومه کاری و تحصیلی
 • مدرک زبان معتبر
 • مقاله تحقیقای
 • اخذ ویزا
 • کپی پاسپورت
 • گواهی تمکن مالی

دانشجویان می توانند برای ثبت نام درترم پاییز 31می و برای ثبت نام در ترم زمستان در تاریخ 15 اکتبر مراجعهکنند. حداقل نمرات زبانی که دانشجوی برای ثبت نام در این دانشگاه به آن احتیاج دارند نمره 80 برای آزمون تافل و نمره 6.5 برای آزمون آیلتس است.

رتبه دانشگاه مالایا

دانشگاه مالایا یکی از برترین دانشگاه های مالزی است که توانسته است در طی سال ها فعالیت خود و با بستن تفاهم نامه های همکاری با دانشگاه های برتر جهان رتبه خود را در جدول های رتبه بندی بالا بکشد. دانشگاه UM در اخرین رتبه بندی که در سال تحصیلی 2021 انجام داده است و در رتبه 59 جهان قرار دارد. دانشگاه مالایا همچنین در آخرین رتبه بندی دانشگاه های جهان در سال تحصیلی 2021 موسسه UIGM توانست رتبه 32 جهان را کسب کند. این دانشگاه همچنین در میان دانشگاه های آسیا رتبه 9 را بر اساس رده بندی موسسه QS بدست آورده است.

دانشکده های دانشگاه مالایا

دانشگاه مالایا دارای 20 دانشکده و موسسه تحقیقاتی است. این دانشگاه رشته های بسیار زیادی را ارائه می کند. وجود همین دانشکده ها و موسسات حقوقی باعث شده که دانشگاه مالایا در بیشتر رشته ها جایگاه خوبی در جهان پیدا کرده است. در ذیل به نام برخی از موسسات و دانشکده های این دانشگاه اشاره می کنیم. اما نام تمامی رشته های آن بسیار زیاد است و شما می توانید با مراجعه به سایت دانشگاه رشته مورد نظر خودتان را جستجو کنید.

 • دانشکده تربیت بدنی
 • موسسه اجتماع و مدیریت
 • موسسه رهبری آموزشی
 • موسسه مطالعات آسیا و اروپا
 • موسسه فرهنگ شناسی
 • دانشکده علوم اسلامی
 • دانشکده مدیریت و حسابداری
 • دانشکده هنر و علوم اجتماعی
 • دانشکده پزشکی
 • دانشکده آی تی و کامپیوتر
 • دانشکده آموزش
 • دانشکده مهندسی
 • دانشکده زبان شناسی
 • دانشکده حقوق
 • دانشکده دندانپزشکی
 • دانشکده علوم
 • دانشکده علوم محیطی
 • دانشکده کامپیوتر
 • دانشکده علوم اجتماعی
 • دانشکده فنی و مهندسی
 • دانشکده اقتصاد
 • دانشکده مدیریت و حسابداری
 • دانشکده علوم فرهنگی

برای اطلاع از اخذ پذیرش دانشگاه توکیو با ما همراه باشید.

 

دانشکده های دانشگاه مالایا

 

هزنیه تحصیل دانشگاه مالایا

هزنیه تحصیل در دانشگاه مالزی بسیار مناسب است و دانشجویانی بسیاری از سرتاسر جهان و مخصوصا کشورهای آسیایی برای تحصیل بهاین دانشاه مراجعه می کنند. این دانشگاه برای تحصیل دانشجویان خوابگاه هایی را نیز اختصاص داده است و دانشجویان می توانند برای کاهش هزینه های زندگی به جای اجاره منزل از آن ها استفاده کنند. هزنیه های تحصیل بستگی به رشته انتخابی دارد. برخی رشته های مانند دندانپزشکی، پزشکی دارای رشته های بسیار بالایی است و برخی دیگر از رشته ها نیز کمترین میزان شهریه را دارند. برای اطلاع دقیق از شهریه ها می توانید به سایت دانشگاه مراجعه کنید.

تحصیل رایگان دانشگاه مالایا

در کشور مالزی تحصیل رایگان کار سختی به نظر نمی رسد. در میان دانشگاه های کشور مالزی چندین دانشگاه خوب و در سطح برترین های آسیا وجود دارد. دانشگاه مالایا یکی از دانشگاه های کشور مالزی است که دانشجویانی بسیار از سراسر جهان برای اخذ پذیرش به این دانشگاه درخواست می دهند. و به همین دلیل نیز این دانشگاه برای جذب دانشجویان نمونه که توان مالی پرداخت شهریه ها را ندارند کمک هزینه های مالی را تعیین می کند. کمک هزنیه های مالی این دانشگاه گاهی تمام هزنیه های زندگی و تحصیل دانشجویان را پرداخت می کند. البته برخی کمک هزینه ها مبلغ خاصی است که می تواند برخی از هزینه های دانشجو را اعم از خرید کناب، پرداخت شهریه و غیره را پوشش دهد.

شرایط بورسیه دانشگاه مالایا

دانشجویان دانشگاه UM که قصد استفاده از بورسیه تحصیلی را دارند، باید در زمان ارسال درخواست به دانشگاه درخواست استفاده از بورسیه را نیز به دانشگاه ارائه کنند. دانشگاه با بررسی نمرات و معدل دانشجویان و مدرک اخرین مقطع تحصیلی که از دانشگاه معتبری گرفته شده باشد و بررسی شرایط مالی افراد بورسیه را بین دانشجویان تقسیم می کند. البته دانشجویان یم توانند بعد از شروع تحصیل در آن دانشگاه نیز درخواست بورسیه یا کمک هزنیه مالی کنند و دانشگاه با توجه به نمرات دانشجو بورسیه ها را تقسیم می کند. برخی از بروسیه های رایج دانشگاه مالایا که فقط به ربرخی دانشجویان تعلق می گیرند عبارتند ا:

 • بورسیه تحصیلی HKADC Overseas Arts Administration Scolarship: این نوع بورسیه ها توسط شورای توسعه هنری هنگ کنگ ACD برای دانشجویان بین المللی کارشناسی ارشد ارائه می شوند. این نوع بورسیه ها را کشور هنگ کنگ برای تمام شهروندان خود ارائه می کند و دانشجویان در سرتا سر جهان در هر کشور که بخواهند می تواننداستفاده کنند.
 • بورسیه تحصیلی Graduate research Scholarships / Assistantship: بورسیه تحصیلی بین المللی توسط Universiti Purta برای دانشجویان بین المللی کارشناسی ارشد و دکترا ارئه می گردد. این بورسیه ها را می توان برای پیگیری در خصوص توصیف مواد بیوکامپوزیت رمان، تخلیه الکترواستاتیک و صدمات ناشی از صاعقه پرداخت می کنند. برای اقدام برای اخذ این بورسیه باید در ماه فوریه اقدام کنید.

سایت دانشگاه مالایا

با ورود به سایت دانشگاه میتوانید با رتبه های جهانی مختلف این دانشگاه آشنا شود. با ورود به سایت دانشگاه می توانید اخرین خبرهای این دانشگاه را ببینید. اخرین نتایج تحقیقات دانشگاه در رشته های مختلف در این سایت ثبت می شود. برای اخذ پذیرش در دانشگاه مالایا نیز با مراجعه به سایت دانشگاه می تواند اطلاعات کاملی راجع به شرایط پذیرش در هر رشته، شهریه های آن و شرتیط تحصیل در آن رشته اطلاعات کسب کرد. برای اطلاع از اخذ پذیرش دانشگاه علم و فناوری چین با ما همراه باشید.

امکانات دانشگاه مالایا

دانشگاه مالایا جهت رفاه حال دانشجویان امکانات مختلفی را فراهم کرده است. این  دانشگاه دارای امکاناتی همچون خوابگاه، سالن های غذا خوری، مجموعه های ورزشی، کتابخانه و موارد رافاهی دیگر است. یکی از مهمترین مزایای این دانشگاه داشتن مسیر های رفت و آمد راحت است. شهرداری این شهر ایتسگاه های اتوبوس و مترو را در نزدیکی این دانشگاه قرار داده است تا دانشجویان با خیالی راحت تر در شهر تردد داشته باشند. اجاره خانه در این شهر خیلی زیاد نیست و دانشجویان می توانند به جای استفاده از خوابگاه در شهر خانه هایی را اجاره کنند و به راحتی از طریق وسایل حمل و نقل عمومی به دانشگاه تردد داشته باشند.
 

امکانات دانشگاه مالایا


مشاهیر دانشگاه مالایا

بسیاری از بزرگان مالزی در دانشگاه مالایا تحصیل کردهاند. این دانشگاه با بیش از 100 سال سابقه فارغ التحصیلان موفق بسیاری را به جامعه معرفی کرده است. در این میان می توان به مهاتیر بنمحمد نخست وزیر سابق مالزی اشاره کرد. این فرد به مدت 4 سال از سال 1981 تا سال 2003 نخست وزیر این کشور بود. این فرد توانست با اندیشه ای منسجم و مبتنی بر آزادی های اقتصادی به شخصیتی ماندگار در تاریخ مالزی تبدیل شد وبار دیگر در سال 2018 به عنوان هفتمنی نخست وزیر مالزی انتخاب شد. یکی دیگر از فارغ التحصیلان  این دانشگاه داتو سری انور ابراهیم سیاست مدار مالزیایی است که در سال 1993 تا سال 1998 به عنوان معاون نخست وزیر فعالیت داشت. همچنین نخست وزیر پیشین مالزی یانگ آمات برهورمات داتو سری عبدالله حاجی احمد که در سال  1999 تا 2003 نیز معاون نخست وزیر بود در این دانشگاه تحصیل کرده است. این فرد را به طور غیر رسمی با نام پاک لا نیز می شناسند.

مطلب پیشنهادی: مهاجرت تحصیلی

دانشگاه مالایا University Of Malaya در شهر کوالالامپور مالزی بیش از 100 سال پیش تعیین شد. دانشگاه مالایا یکی از بهترین دانشگاه های آسیا به شمار می آید. این دانشگاهدر اخرین رتبه بندی موسسه معتبر جهانی QS در رتبه 59 جهان قرار داشت. این دانشگاه افراد سرشناش و معروف زیادی را معرفی کرده است و بسیاری از سیاست مداران بزرگ کشور مالزی در این دانشگاه تحصیل کرده اند. این دانشگاهدارای 20 دانشکده و موسسه مختلف است و در بسیار از این رشته ها در رتبه های برتر جهانی قرار دارد. دانشگاه UM به دانشجویانی که علاقمند به تحصیل در این دانشگاه هستند و توان مالی پرداخت شهریه های این دانشگاه را ندارند می توانند به این دانشگاه درخواست بورسیه تحصیل بدهند. دانشگاه مالایا با هدف جذب هر چه بیشتر دانشجویان بین المللی به دانشجویان از سراسر جهان کمک هزنیه های مالی در رشته های مختلف اختصاص می دهد. اگر شما هم قصد تحصیل خارج از کشور در یک دانشگاه با سطح جهانی بالا و قیمت مقرون به صرفه دارید دانشگاه مالایا انتخاب بسیار خوبی خواهد بود.

2651 رتبه بندی این مطلب:
3.5

نوشتن یک نظر

با تکمیل این فرم شما شرایط و قوانین و حریم خصوصی این سایت رو خوانده و قبول میکنید
افزودن نظر

انتخابگر پوسته