آزمون های بین المللی زبان انگلیسی

قیمت فرآیند اپلای : تومان

انواع مهاجرت های کاری و تحصیلی مستلزم ارائه مدارکی است که نشان دهنده سطح مهارت زبان متقاضی باشد. برای این منظور، آزمون های بین المللی زبان انگلیسی رایج ترین روش سنجش این دانش در نظر گرفته می شود. متقاضیان با شرکت در این آزمون ها، مهارت های مختلف خود از جمله صحبت کردن، نوشتن، شنیدن و خواندن را ارزیابی می کنند و سعی می کنند حداقل امتیاز لازم را کسب کنند.

انواع آزمون های بین المللی زبان 

آزمون‌های مهارت انگلیسی برای کمک به دانش‌آموزان و دانشجویانی که زبان اصلی آنها انگلیسی نیست، طراحی شده‌اند تا بتوانند در ایالات متحده، بریتانیا، استرالیا، کانادا و سایر کشورها تحصیل کنند. زیرا در این کشورها انگلیسی زبان رایج بین مردم است. علاوه بر این، آزمون زبان انگلیسی به درک بهتر، صحبت کردن، خواندن و نوشتن زبان کمک می کند. همچنین شما را برای استفاده راحت از زبان انگلیسی پس از حرکت به مقصد رویایی خود آماده می کند. علاوه بر این، دانشجویانی که مایل به تحصیل در خارج از کشور هستند، باید آزمون زبان انگلیسی را به عنوان پیش نیاز پذیرش دانشگاه قبول کنند. برخی از دانشگاه ها نیز دانشجویان را ملزم به کسب حداقل نمره آزمون بسته به شرایط دوره می کنند. انواع آزمون های بین المللی زبان انگلیسی که توسط اکثر موسسات آموزشی در سراسر جهان پذیرفته می شود شامل آیلتس، تافل، OET، CAE، CPE و PTE می باشد.این آزمون ها استاندارد هستند و دانش شما از زبان انگلیسی را ارزیابی می کنند. برخی از آنها مربوط به یک رشته یا حرفه خاص هستند و درک شما از اصطلاحات فنی و اصطلاحات تخصصی حرفه ای را آزمایش می کنند.

کدام آزمون بین المللی زبان بهتر است؟

از جمله بهترین آزمون های زبان بین المللی که شهرت جهانی دارد و برای اخذ انواع ویزای تحصیلی و کاری استفاده می شود می توان به تافل، آیلتس، دولینگو و پی تی ای اشاره کرد. از آزمون  زبان انگلیسی برای ارزیابی توانایی شما در 4 مهارت انگلیسی استفاده می شود. آزمون TOEFL ،آزمون IELTS ،آزمون Duolingo   و آزمون پیرسون برخی از شناخته شده ترین آزمون های زبان بین المللی با اعتبار قانونی جهانی هستند. تحصیل در خارج از کشور و انواع مهاجرت کاری مستلزم ارائه مدارکی است که نشان دهنده سطح مهارت زبان متقاضی باشد. کار در کشورهای انگلیسی زبان و تحصیل در دانشگاه های انگلیسی مستلزم دانش زبان انگلیسی است.آیلتس توسط بیش از 10000 مدرسه در بیش از 140 کشور پذیرفته شده است. آیلتس به ویژه در انگلستان، استرالیا، ایرلند و آفریقای جنوبی محبوب است. تافل توسط بیش از 10000 دانشگاه و سازمان های دیگر در بیش از 150 کشور پذیرفته می شود. TOEFL به طور کلی توسط دانشگاه های ایالات متحده آمریکا، کانادا، استرالیا، نیوزیلند، فرانسه و آلمان ترجیح داده می شود. PTE Academic نیز توسط هزاران موسسه در کشورهای مختلف پذیرفته شده است. به ویژه در استرالیا، نیوزلند و ایرلند محبوبیت دارد. قبولی در دو آزمون مهارت زبان انگلیسی چندان دور از ذهن نیست و حتی برخی مدارس هر سه آزمون را قبول می کنند. اگر قصد تحصیل در دانشگاه خاصی را دارید، مطمئن شوید که آزمون های زبان را می پذیرد تا بدانید در کدام آزمون زبان انگلیسی شرکت کنید.

Image

معتبر ترین آزمون های زبان انگلیسی 

امروزه به دلیل اهمیت و ارزش زبان انگلیسی به عنوان یک زبان بین المللی، سازمان ها و ارگان های مختلف آزمون های مختلفی را برگزار می کنند و هر کدام از این آزمون ها دارای شرایط منحصر به فردی بوده و مورد پذیرش سازمان های مختلف قرار می گیرند. از معتبرترین آزمون های زبان می توان به موارد زیر اشاره کرد:

●    آزمون تافل

آزمون تافل (Test of English as a Foreign Language) به عنوان یکی از معروف ترین و معتبرترین آزمون های زبان انگلیسی در جهان شناخته می شود که به صورت هفتگی توسط ETS و در موسسات مورد تایید ETS برگزار می شود. در حقیقت، آزمون تافل می‌تواند مهارت‌های مختلف زبان‌آموز را اندازه‌گیری کند و فقط در قالب آکادمیک، چه آنلاین و چه در قالب کاغذی برگزار می‌شود. آزمون تافل توسط بیش از 11 هزار دانشگاه و مؤسسه آموزشی در 15 کشور جهان به ویژه در کشورهای انگلیسی زبان مانند استرالیا، کانادا، نیوزلند، آمریکا، بریتانیا و غیره پذیرفته می شود.

●    آزمون آیلتس

آزمون آیلتس همچنین به عنوان یکی از 5 آزمون معتبر زبان در جهان شناخته می شود که در ابتدا مخفف International English Language Testing که مخفف International Organization for the Evaluation of English است، این آزمون توسط کنسولگری بریتانیا و با همکاری مرکز آیلتس استرالیا و دانشگاه کمبریج برگزار می شود.

●    آزمون PTE

PTE یا Pearson Test که مخفف Pearson Test of English است برای ارزیابی سطح مهارت انگلیسی افراد غیر انگلیسی زبان طراحی شده است. آزمون PTE در دو قالب آکادمیک و عمومی در بیش از 50 کشور جهان برگزار می شود و چهار مهارت زبان آموزان را ارزیابی می کند.

●  آزمون دولینگو

آزمون دولینگو یکی از 5 آزمون زبان واقعی است که در مقایسه با سایر آزمون ها آسان تر است و افراد می توانند مهارت های خود را به صورت آنلاین آزمایش کنند. این آزمون بسیار مقرون به صرفه است و برای هر نفر حدود 50 دلار هزینه دارد و مدت زمان آزمون حدود 1 ساعت می باشد.

●    آزمون کمبریج

یکی دیگر از آزمون های معتبر زبان انگلیسی در سراسر جهان، مجموعه تست کمبریج است که شامل آزمون های مختلفی مانند FCE، CAE، CPE و PET می باشد. هر یک از این تست ها برای موسسات و سازمان های مختلف قابل استفاده است.

سایر آزمون های معتبر زبان

علاوه بر تمامی آزمون هایی که به عنوان 5 آزمون معتبر زبان معرفی شده اند، آزمون های دیگری نیز در نقاط مختلف دنیا برگزار می شود که هر کدام از اهمیت بالایی برخوردار هستند و اعتبار آن ها توسط بسیاری از ارگان ها و سازمان های بین المللی تایید شده است. از جمله مهمترین  آزمون های زبان می توان به آزمون GRE، آزمون TOLIMO، آزمون MHLE، آزمون MSRT، آزمون EPT، آزمون UTEPT و ... اشاره کرد.

ویژگی های آزمون های بین المللی زبان انگلیسی

در این قسمت به ویژگی های آزمون های بین المللی زبان انگلیسی می پردازیم:

ویژگی های آزمون آیلتس

اگر می خواهید در استرالیا، کانادا، نیوزلند، ایالات متحده آمریکا یا بریتانیا تحصیل کنید، آیلتس یک انتخاب عالی است. آزمون آیلتس برای پذیرش در تمامی رشته های تحصیلی در دانشگاه های سراسر جهان قابل استفاده است. شما می توانید بلافاصله پس از تحصیل یا پس از اتمام دوره لیسانس در آزمون آیلتس شرکت کنید. آیلتس در سراسر جهان توسط آژانس های مهاجرت و پردازش درخواست دانشجو به رسمیت شناخته شده است. آزمون ها در مقیاس 0 تا 9 نمره گذاری می شوند. هر چه نمره شما بالاتر باشد، مهارت های زبان انگلیسی شما بهتر شناخته می شود. برخی از دانشگاه ها، سازمان های مهاجرتی و غیره دارای سطح مشخصی از نمرات آیلتس برای واجد شرایط بودن برای پذیرش هستند.

آزمون های مهارت زبان انگلیسی آیلتس برای ارزیابی دقیق و منصفانه دانش شما طراحی شده است. آزمون های آیلتس مهارت های شما را در 4 زمینه اصلی خواندن، نوشتن، شنیدن و صحبت کردن ارزیابی می کنند. سیستم بین المللی آزمون زبان انگلیسی (IELTS) همانطور که گفتیم به طور گسترده توسط دانشگاه ها و کارفرمایان در سراسر جهان شناخته شده است. دو نسخه از این آزمون وجود دارد: نسخه آکادمیک و نسخه عمومی. در حالی که دانشگاه ها به نسخه آکادمیک نیاز دارند، نسخه عمومی توسط برخی از سازمان های دولتی برای مجوزهای کار و مهاجرت استفاده می شود.این آزمون 3 ساعت طول می کشد و شامل بخش های شنیداری (40 دقیقه)، خواندن (60 دقیقه)، نوشتن (60 دقیقه) و صحبت کردن (11-14 دقیقه) است. نتایج آزمون آیلتس در عرض 13 روز پس از اتمام صادر می شود و به مدت 2 سال اعتبار دارد. بسیاری از دانشگاه ها به نمرات 6 تا 7 نیاز دارند که مطابق با سطوح صلاحیت CEF B2/C1 است. 

ویژگی های آزمون تافل

آزمون تافل برای کمک به دانش آموزان در درک و برقراری ارتباط موثر در محیط دانشگاه طراحی شده است. آزمون تافل معمولاً 4 ساعت طول می کشد و بین آن یک استراحت اختیاری 10 دقیقه ای وجود دارد. آزمون های تافل عمدتاً برای دانشجویانی که مایل به تحصیل در خارج از کشور هستند طراحی شده است. آزمون های مهارت زبان انگلیسی تافل از 0 تا 120 درجه بندی می شوند. این آزمون شامل 4 بخش Listening، Speaking، Writing و Reading می باشد. این آزمون ها به صورت آنلاین و به صورت ناشناس توسط مدرسان درجه بندی می شوند و نتایج به یک سیستم امتیازدهی بی طرفانه و منصفانه تبدیل می شود. جالب است بدانید تافل تنها آزمون زبان انگلیسی است که فناوری هوش مصنوعی را به دانش آموزان ارائه می دهد. نتایج آزمون شما به مدت 2 سال از تاریخ دریافت نتایج معتبر است و همچنین الگوی آزمون به شما امکان می دهد بارها و بارها در آزمون شرکت کنید.

آزمون تافل یک آزمون شناخته شده است که در کنار آیلتس یکی از دو آزمونی است که معمولا در دانشگاه های آمریکا پذیرفته می شود. تافل به طور خاص برای آزمایش دانش زبان انگلیسی طراحی شده است. این آزمون 4 ساعت به طول می انجامد. در حال حاضر دو فرمت برای آن وجود دارد: آزمون اینترنتی (IBT) و آزمون تافل مبتنی بر کاغذ (PBT). آزمون اینترنتی به طور کامل بر روی کامپیوتر انجام می شود، در حالی که آزمون تافل کاغذی به صورت کاغذی برگزار می شود. هر بخش از آزمون تافل 30 امتیاز دارد که حداکثر امتیاز آن 120 است. بسیاری از دانشگاه ها به 90 تا 100 امتیاز نیاز دارند که معادل B2 در سطح صلاحیت چارچوب مشترک اروپایی (CEF) است. برخی از دانشگاه ها برای هر دانشکده علاوه بر حداقل نمره کلی، حداقل نمره را نیز می طلبند. هزینه شرکت در آزمون بسته به محل برگزاری آزمون متفاوت است.

ویژگی های آزمون دولینگو 

Duolingo یکی از محبوب ترین نرم افزارهای آموزش زبان است که شروع به ارائه آزمون آنلاین زبان انگلیسی کرده است. با دسترسی آنلاین و دسترسی آسان به این آزمون، با ... علاوه بر این، آزمون Duolingo در مقایسه با سایر آزمون های بین المللی بسیار مقرون به صرفه است و شما می توانید آن را با حداقل 49 دلار که حدود 1 ساعت طول می کشد، شرکت کنید. داوطلبان میتوانند 30 روز پس از اولین آزمون در این آزمون شرکت کنند. نتایج آزمون Duolingo تا دو روز دیگر اعلام می شود و می توانند به راحتی از خانه در این آزمون شرکت کنند. لازم به ذکر است که این آزمون به صورت تطبیقی طراحی شده است به این معنی که درجه سختی آن بسته به مهارت شرکت کننده متفاوت است. به طور کلی آزمون Duolingo در سه قسمت ارائه شده است. قسمت اول مقدمه ای بر آزمون، قسمت دوم سوالات مقایسه ای و قسمت سوم مصاحبه تصویری و نگارشی است.

هدف کلی این آزمون بررسی چهار مهارت است، اما در قالب مهارت های ادبی سواد (خواندن و نوشتن)، گفتار (شنیدن و گفتن)، تولید (نوشتن و گفتار) و درک (خواندن) و شنیدن به طور متفاوت ارزیابی می شود. ) از هم جدا می شوند. علاوه بر این، در این آزمون سعی شده است مهارت های متقاضی در 5 قسمت اصلی واژگان انگلیسی، نحو، آوایی، استرس و لحن و همچنین به طور کلی مهارت های خواندن، نوشتن و شنیداری سنجیده شود. نمره کل آزمون Duolingo 160 می باشد که به عنوان میانگین مقاطع محاسبه شده و به صورت واحد (120-160 امتیاز) ارائه می شود. اين آزمون مانند تافل و آیلتس دو سال اعتبار دارد.

ویژگی های آزمون PTE

آزمون انگلیسی پیرسون برای سنجش میزان تسلط به زبان انگلیسی غیر انگلیسی زبانان طراحی شده است و در قالب های آکادمیک و عمومی (عمومی/خانه) برگزار می شود. این تست نیز مانند Duolingo در تمام روزهای سال انجام می شود، امتیازات با استفاده از هوش مصنوعی محاسبه می شود و نتایج پس از 48 ساعت ارائه می شود. آزمون PTE در پنجاه کشور دنیا برگزار شد که متاسفانه شامل ایران نمی شود. از جمله مزایای این آزمون نسبت به تافل و آیلتس مقرون به صرفه بودن آن و ارسال رایگان نتایج به دانشگاه های مورد درخواست می باشد. هزینه این آزمون در ترکیه 1000 لیر می باشد و علاوه بر ویزای تحصیلی، اخذ ویزای کار و خانواده از کشورهای انگلستان، استرالیا و نیوزلند نیز پذیرفته می شود. مانند سایر آزمون های زبان، آزمون PTE چهار مهارت در خواندن، نوشتن، صحبت کردن و گوش دادن را ارزیابی می کند که به عنوان یک سیستم نمره دهی جهانی انگلیسی (GSE) در مقیاس عددی از 10 تا 90 ارائه شده است. این آزمون به صورت کامپیوتری برگزار می شود.

Image

آزمون های زبان برای مهاجرت

هر دانشگاه متناسب با روند آموزشی خود مدرک زبان خاصی را انتخاب می کند. دانشگاه های انگلیسی زبان معمولا آیلتس و تافل را می پذیرند. نوع مدرک آیلتس مورد قبول دانشگاه ها آیلتس آکادمیک می باشد. برخی از دانشگاه ها نیز آزمون Duolingo را به دلیل فضای مجازی آن می پذیرند. برای اپلای فرد باید بررسی کند که در کدام دانشگاه قرار است اپلای کند و چه مدرک زبانی توسط آن دانشگاه پذیرفته شده است. برای تعیین آزمون های زبان برای مهاجرت ابتدا باید هدف و مقصد مهاجرت را مشخص کنید. یک فرد برای درخواست در کشورهای آلمانی زبان به دانش زبان آلمانی نیاز دارد و برای درخواست در کشورهای انگلیسی زبان به این مدرک نیاز دارد. البته برخی از کشورها برای مهاجرت به کانادا دو زبان رسمی مانند انگلیسی و فرانسوی دارند و یا علاوه بر زبان رسمی این کشور زبان دیگری نیز مورد تایید است.

فرد پس از دانستن زبان مورد نظر باید گواهینامه زبان مورد نظر را دریافت کند تا تسلط خود را در آن زبان نشان دهد. مدرک زبان در کشور و دانشگاه متفاوت است، برای مثال آیلتس معمولا برای مهاجرت به کانادا پذیرفته می شود، در حالی که تافل و آیلتس برای ایالات متحده پذیرفته می شوند. گواهینامه های PTE و Duolingo نیز ممکن است در برخی از دانشگاه های سراسر جهان تایید شوند. با توجه به این سوال، فرد برای مهاجرت به این کشور باید حداقل نمره زبان را کسب کند. با توجه به اینکه برخی کشورها خودشان دوره های زبان ارائه می دهند، مهاجرت بدون مدرک زبان نیز در این کشورها امکان پذیر است.

مقایسه نمرات آزمون های بین المللی زبان انگلیسی

مشاورین  با بررسی مقایسه نمرات آزمون های بین المللی ربان انگلیسی می توانند دانشجویان و کاربرانی که قصد مهاجرت به خارج از کشور دارند را راهنمایی کنند. در ادامه به مقایسه جامع نمرات آزمون های بین المللی زبان انگلیسی می پردازیم.

مقایسه نمرات آیلتس با تافل

بدون شک آزمون های آیلتس و تافل را می توان دو معیار اصلی برای سنجش سطح مهارت زبان در سراسر دنیا دانست که از نظر امتیازدهی با یکدیگر تفاوت زیادی دارند. به عنوان مثال در آزمون IELTS نمره از 0 تا 9 و در آزمون تافل از 0 تا 120 است که به دلیل این مشکل بسیاری از زبان آموزان در مقایسه نمرات این دو آزمون دچار مشکل شده و نمی توانند آن را انجام دهند.

مقایسه نمرات آیلتس و تافل با ESOL کمبریج

همچنین ممکن است با آزمون‌های CAE و CPE آشنا باشید، دو آزمونی که توسط دانشگاه کمبریج برگزار می‌شوند و یکی از قدیمی‌ترین و قابل اعتمادترین آزمون‌های مهارت زبان انگلیسی به حساب می‌آیند. این دو آزمون برای بسیاری از زبان آموزانی که قصد ادامه تحصیل در انگلستان را دارند مناسب است زیرا مدارک آنها مادام العمر معتبر است.

مقایسه نمرات آیلتس و تافل با چارچوب مرجع مشترک اروپایی برای زبان ها (CEFR)

همه زبان آموزان با سیستم درجه بندی CEF که از A1 تا C1 متغیر است آشنا هستند. این تراز از سطح A1 تا C2 استفاده می کند که در آن A1 سطح پایین و سطح ورودی است و C2 بالاترین سطح در نظر گرفته می شود.

هزینه آزمون های بین المللی زبان انگلیسی

هزینه آزمون های بین المللی زبان انگلیسی به تایپ آزمون انتخابی شما و نوع آن (آنلاین / آفلاین ) بودن بستگی دارد . همچنین هر ساله هزینه آزمون ها متغیر هستند و شما میتوانید با مراجعه به وبسایت های مربوط به این آزمون ها از هزینه آنها مطلع شوید . تمامی آزمون های بین المللی زبان انگلیسی با اندازه گیری چهار مهارت گفتاری، خواندن، نوشتن و درک با در نظر گرفتن پارامترهای ثابت و تعیین حد امتیاز انجام می شود. برخی از این آزمون ها 2 سال اعتبار دارند، در حالی که برخی دیگر دائمی هستند. ارائه مدارک در این آزمون ها مورد تایید دانشگاه ها و موسسات معروفی مانند کمبریج و IDP استرالیا می باشد. این دوره ها برای بهبود سواد انگلیسی افراد برای مشارکت در زندگی علمی و حرفه ای طراحی شده است. مطالب و سوالات این آزمون ها هر چند ماه یکبار به روز می شود. افراد واجد شرایط برای این آزمون ها باید زبان انگلیسی پیشرفته را تکمیل کنند و سپس در این آزمون های بین المللی زبان انگلیسی شرکت کنند.

82 رتبه بندی این مطلب:
بدون رتبه
 

انتخابگر پوسته